Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v září 2021 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Superstraty a Flying V z japonské edice Jackson MJ – o celkem šest superstratů a jeden modifikovaný Flying V se rozrostly japonské edice Jackson Dinky, Soloist a Artist. Na českém trhu už lze vybírat z modelů Dinky MJ DKR, DKRA, DKR MAH, DKRP, v populární řadě Soloist se objevila verze SL2 a v nabídce výrobce přibyla i dvojice signovaných modelů MJ Rhoads RRT a MJ Misha Mansoor So-Cal 2PT.

Headless kytary Ibanez Quest – poprvé v historii nabízí firma Ibanez tzv. headless nástroje, tedy modely bez hlavice, jejichž obliba začíná po několika desetiletích opět růst. Značka zařadila do svého produktového katalogu signovaný model ICHI10 a něj navazují edici Quest, tvořenou kytarami Standard Q52, Q54, QX52, QX54 QM a sedmistrunnou verzí QX527PB.

Návrat série Fender Squier Paranormal – Fender, respektive jeho dceřiná firma Squier, obnovil výrobu kytar z populární kolekce Paranormal, která je dostupná v provedeních Squier Paranormal Toronado, SP Offset Telecaster, SP Cyclone, SP Super-Sonic, SP Cabronita Telecaster Thinline, SP Cabronita Telecaster Baritone a SP Jazz Bass '54. Společným jmenovatelem je topolový korpus, javorový krk a samozřejmě vstřícná cenovka.

Efekty

TCE June-60 V2 – inovovaný chorus z produkce firmy TC Electronic s vylepšeným obvodem použitým v předcházející verzi V1. Hlavní úpravy se u druhé generace týkají stereo výstupu a několika dalších možností vnitřního přepínání. Netradičně řešená modulace přináší oblíbený sound chorusu integrovaného ve starším syntezátoru Roland Juno.

Electric Eye Audio Mud Killer – overdrive s čitelnými pevnými basy, určený pro nakopnutí vstupu lampového aparátu. Kromě funkcí Pre Gain, Post Gain, Tone, Mud (basy), Comp nebo Closed / Open je zde instalován i speciální výstup, umožňující současně s aktivací efektu přepnout kanál zesilovače. Cena se pohybuje okolo 165 dolarů.

Zesilovače, komba, boxy apod.

PRS HX – celolampové hlavy PRS HX 50 a HX 100, založené na aparátech Marshall Super Lead a postavené na trojici elektronek ECC803S doplněných dvěma či čtyřmi výkonovými pentodami New Senzor EL34H a custom transformátory Straith Edge. Součástí edice jsou i stylové boxy HX 2x12 a HX 4x12.

Boss Cube Street II – nástupce známého komba Roland Cube Street určeného nejen pro buskery. Boss modifikoval design i konstrukci kabinetu, zvýšil maximální výkon a přidal některé praktické funkce. Dvoukanálový předzesilovač disponuje větvemi Mic/Instrument a Guitar/Mic, instalována je efektová jednotka, modeling, looper (45 sekund) nebo vokální sekce Harmony.

Fender Tone Master Super Reverb – v pořadí třetí kombo z pozitivně hodnocené edice Tone Master, přinášející sound klasických lampových aparátů této značky, ale v digitálním / tranzistorovém formátu. Předlohou byl vintage model Super Reverb 4x10, čemuž odpovídá jak ovládání kanálů Normal a Vibrato, tak i čtveřice desetipalcových reproduktorů Jensen P-10R. Koncový stupeň je vybaven přepínačem snižující maximální výkon 45 W na hodnoty 0.5, 1, 5, 12 nebo 22 wattů.

EVH 5150 Iconic – finančně vstřícnější modely navržené týmem, jenž vyvíjel aparáty pro Eddieho Van Halena. K dispozici má být kombo 5150 Iconic 40W 1x12, zesilovač 5150 Iconic 80W a kabinet 5150 Iconic 4x12. Vybírat lze z černého nebo slonovinového provedení.

Doplňky

Snímače Fishman Fluence Greg Koch Gristle-Tone P90 – výsledek spolupráce značky se skvělým kytaristou Gregem Kochem. U aktivních single coilů osazených magnety Alnico V byl eliminován brum, stejně jako ostatní modely Fishman disponují snímače několika voicingovými režimy a napájení obstarává 9V baterie s výdrží cca 60 hodin provozu, nebo dobíjitelný firemní akumulátor.

Kapodastry Fender / Kyser „Classic Colors“ – dvojice tradičních výrobců připravila stylové kapodastery, využívající patentovaný systém Quick-Change zjednodušující obsluhu. Modely jsou nabízeny barvách Butterscotch Blonde, Daphne Blue, Surf Green a Olympic White, přesně kopírujících odstíny po léta používané u elektrických kytar a baskytar Fender. Přítlačný segment má optimalizovaný radius, takže kapodastery je možno použít u většiny elektrických kytar.

Tagy gear alert PRS Fender boss EVH Jackson Ibanez Fishman Fender Squier

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY