Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v únoru 2023 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Dingwall Kyle Konkiel Signature Combustion – pětistrunný model s duální menzurou 34/37 palců, navržený pro basistu kapely Bad Wolves, nabízí trojici snímačů Dingwall FD3-N napojených na aktivní elektroniku Nordstrand s třípásmovými korekcemi a rotačním přepínačem Quad-tone, olšový korpus, šroubovaný javorový krk a hmatník z odolného dřeva wenge osazený 24 kompenzovanými (Novax Fanned-fret) jumbo pražci. Nástroj vybavený špičkovým hardwarem značky Hipshot je zařazen do limitované edice v počtu pouhých 25 kusů. Barva: Matte Green to Purple Colorshift, cena včetně polstrovaného gig bagu: cca 2700 eur.

Fender Gold Foil Jazz Bass – modifikovaný čtyřstrunný Jazz Bass odkazující na éru šedesátých let je na rozdíl od standardní verze osazen pouze jedním single coilem Gold Foil umístěným ve středu olšového těla a navázaným na ovladače Volume + Tone. Javorový krk s profilem ’60s “C” nese ebenový hmatník o radiusu 9.5 palců s dvacítkou pražců medium jumbo a bílými lemovkami hran. Hardware tvoří top-load kobylka s válečkovými ocelovými kameny a vintage strojky s rondely typu „Lollipop“. Barvy: Sonic Blue nebo 2-Color Sunburst, cena: cca 1300 dolarů včetně gig bagu.

Ibanez UB805 – elektrický kontrabas v pětistrunném provedení s kompaktním javorovým tělem, průchozím krkem lepeným z pěti vrstev ořechu a javoru, a hmatníkem z odolné jatoby s proměnlivým radiusem 60 až 90 mm, nesoucím malé poziční značky a nultý pražec široký 42 mm. Kobylka Custom AeroSilk MR5 má rozteče strun 23.5 mm a délka menzury činí standardních 34 palců. Zvuk přenáší modifikovaný piezo snímač AeroSilk, umožňující detailní nastavení senzorů pro každou strunu, napojený na aktivní předzesilovač (9V) s hlasitostí a tónovou clonou. Barva: transparentní lak Mahogany Oil Burst, rozměry: 1170 x 384 x 150 mm, cena včetně gig bagu a stojanu Tama Roadpro: cca 1120 eur.

Way Huge Smalls Attack Vector Phaser & Envelope – značka patřící pod koncern Jim Dunlop uvedla na trh efekt, který je využitelný s baskytarou i kytarou. Pedál kombinuje phase shifter a obálkovou filtraci, takže na své si přijdou jak vyznavači expresivně znějících groovů tak i hráči funky a příbuzných stylů. K dispozici jsou ovladače vstupní citlivosti, hlasitosti, přepínač Phase / Envelope a parametry Feedback a Sens. Cena: cca 200 dolarů.

Aguilar „All-Analog Series“ 2023 – oblíbená edice basových efektů od renomovaného výrobce letos prošla výrazným faceliftem, zahrnujícím modernizované šasi ve formě výlisku, novou grafiku a kvalitní krytky potenciometrů. Modifikovanou kolekci tvoří následujících sedm modelů: vintage fuzz Fuzzistor, TLC Compressor, BBD chorus Chorusaurus, duální envelope filtrace Filter-Twin, Grape Phaser, oktaver Octamizer a overdrive Agro. V závislosti na typu se ceny pohybují v rozmezí 200 až 250 dolarů.

Glockenklang Blue Bird – profesionální basový zesilovač s koncovou Class-D jednotkou o max. výkonu 900 W při impedanci 4 ohmů, dvojicí nástrojových vstupů A/B (A – gain, B – Trim -20 až 0 dB), velkoryse pojatým pětipásmovým aktivním ekvalizerem s parametrickými středy, potenciometrem Bass Cut (20 až 80 Hz), zkreslovacím obvodem s ovladači Drive, Level a plynule nastavitelným voicingem, flexibilní efektovou smyčkou, symetrickým DI výstupem, mixem Post-EQ (0 – 100%), dvojicí kabinetových výstupů Speaker Twist, stejným počtem zdířek pro footswitche a další konektivitou. Rozměry: 320 x 280 x 88 mm, hmotnost: 4 kg, evropská cena: cca 1800 eur.

Klávesy

Roland GP-3 – kompaktní digitální křídlo s profilem pouhých 70 cm vychází vstříc hráčům, kteří chtějí mít doma kvalitní nástroj vybavený klaviaturou s kladívkovou mechanikou a 88 klávesami vyrobenými z materiálu Ivory Feel. Banka obsahuje 15 zvuků a 394 songů, integrovány jsou funkce Dual, Layer, TwinPiano, metronom, transpozice atd. Nechybí efekty Ambience a Brilliance, trojice pedálů, ozvučný systém o výkonu 2 x 11 W, nahrávací jednotka, USB porty, modul Bluetooth, dvojice sluchátkových výstupů nebo kompatibilita se softwarem Roland Piano App. Rozměry: 1394 x 698 x 1010 mm, hmotnost: 57.3 kg, doplňky: adapter a držák sluchátek, cena: cca 100000 Kč.

Arturia MiniFreak V – nová verze synthu MiniFreak, tentokrát v softwarovém standalone provedení. Experimentální virtuální nástroj s duálním zvukovým enginem (22 osc. modů, 2x LFO/hlas) spojuje šestihlasou polyfonii s modelingem analogových filtrů, sekvencerem, arpeggiatorem, desítkou efektů uložitelných do tří stereofonních FX slotů atd. Oproti předchozímu hardwarovému modelu bylo vylepšeno ovládání, upravena je modulační jednotka a ve spojení s DAW lze nastavit řadu automatizací, sekvencování apod. Algoritmický, nadstandardně flexibilní syntezátor s mnoha praktickými funkcemi a bankou obsahující 256 továrních presetů lze pořídit za cca 200 eur.

Waldorf Quantum MKII – druhá generace špičkového hybridního syntezátoru se nese ve znamení upgradu zahrnujícího 16hlasou polyfonii, klaviaturu Fatar TP/8SK (61 kláves), která dostala také polyfonní funkci aftertouch, datové úložiště s navýšenou kapacitou 59 GB, knihovnu samplů o objemu 2 GB, vylepšený dotykový displej s širšími pozorovacími úhly plus vyšším rozlišením a v neposlední řadě i facelift v podobě modrého laku šasi s dřevěnými boky. Rozměry: 1006 x 401 x 131 mm, hmotnost: 17.8 kg, cena: cca 4700 eur.

Bicí

Tama Kenny Aronoff 40th Anniversary Signature Snare – výroční bubínek o rozměrech 14 x 6 palců, připomínající čtyřicetiletou spolupráci Aronoffa se značkou Tama. Na zdobení limitované edice v počtu 30 kusů se podílel rytec John Aldridge a losangeleský tatér Corey Miller. Stěny z 1 mm silné černě niklované mosazi doplňují mušle MSL35, horní litá a spodní ocelová obruč Mighty Hoop s tloušťkou 2.3 mm, mechanika MLS50ABN / MLS50BBN a struník tvořený třiceti pružinami z karbonové oceli. Snare, poskytující syrový silný tón s bohatou rezonancí, vyjde na cca 1800 dolarů.

Millenium Drums Rookie – elektronická souprava pro začínající adepty bicích nástrojů je vhodná pro děti od tří let, čemuž odpovídá vstřícná cenovka i kompaktní rozměry sestavy, zabírající plochu cca 100 x 50 cm. Sada Rookie zahrnuje čtyři sedmipalcové síťované pady pro snare a tři tomy, basový a hi-hat pedál, tři činelové pady pro hi-hat, crash a ride o průměru osmi palců, rampu, potřebné úchyty, přímočaře koncipovaný hlavní modul, stoličku, paličky a také sluchátka. Cena setu se pohybuje okolo 190 eur.

DJ

Hercules DJ Control Inpulse 300 MK2 – vylepšený model určený především nováčkům v oblasti DJingu. Kontroler s dvojicí decků, vyvinutý se společností Serato, disponuje dvěma upravenými 150 mm jog kolečky, integrován byl tzv. Vinyl Feel s detekcí tlaku, efektová jednotka, osm padů pro každý deck, sloužících pro ovládání osmi režimů (slicer, roll, hot cue atd.), funkce Loop In/Out, kvantizace nebo fadery tempa. MK2 podporuje streamovací služby TIDAL, Beatsource, Beatport ADVANCED či SoundCloud GO+, audio je zpracováváno v rozlišení 24-bit/44.1 kHz, samozřejmostí je hudební asistent, USB port nebo stereofonní sluchátkový výstup. Součástí dodávky je software DJ Academy, Serato DJ Lite & DJUCED a USB kabel. Rozměry: 480 x 286 x 52 mm, hmotnost: 1.8 kg, cena: cca 200 eur.

Studio

Tascam Portacapture X6 – mobilní rekorder nové generace s vysokým rozlišením a 2.4palcovým dotykovým displejem. Využít lze až šest stop (4x mono + 1x stereo kanál), dvojici mic/line XLR vstupů s úrovní až +24 dB, fantomové napájení 24/48 V, konektory pro kameru, Aux In, dva vestavěné mikrofony s konfiguracemi AB / XY a slot pro paměťové karty s kapacitou až 512 GB. Efektová sekce obsahuje kompresor, limiter, čtyřpásmový ekvalizer s připravenými předvolbami, noise gate, reverb, auto-gain nebo low-cut filtr. Portacapture X6, doplněný šesti nahrávacími aplikacemi s režimy Manual, Voice, Podcast, Music, Field, ASMR a funkcí pro záznam ve dvou různých formátech, je využitelný také jako zvuková USB karta 6x in/2x out. Dokoupit je možno např. Bluetooth adapter AK-BT1, windscreen WS-86 a další doplňky. Cena: cca 390 eur.

RME Digiface AES – prémiová zvuková karta USB-B 2.0 se 14 vstupy a 16 výstupy, funkcí SteadyClock FS snižující jitter při převodu z analogového do digitálního formátu na absolutní minimum, konektivitou AES3 In/Out (XLR), S/PDIF (RCA, Toslink) nebo osmikanálovým ADATem, MIDI konektorem, podporou softwaru TotalMix FX a samostaným provozem. Integrovány jsou dva kombinované mic/line vstupy Neutrik s fantomovým napájením, dvojice analogových XLR výstupů, sluchátková zdířka, barevný displej a multifunkční enkoder. K dispozici je parametrický EQ, možnost uložení šesti konfigurací a napájení prostřednictvím adapteru či USB. Cena: cca 2000 eur.

EVE Audio SC2070 – dvoupásmový studiový monitor osazený novým výškovým měničem Air Motion Transformer RS7 s velkou membránou a crossover frekvencí 1.8 kHz, který umožňuje detailně reprodukovat pásma výšek a vyšších středů. Tento driver je doplněn 6.5palcovým wooferem Silver Cone, firemním systémem SMART-knob s multifunkčním enkoderem a diodovým prstencem, DSP jednotkou s kvalitním A/D převodníkem Burr-Brown (24bit/192kHz), pásmovými filtry, ekvalizerem středů a malými DIP switchi (Level, Filter, Input). Monitor s celkovým výkonem 250 W (2x Class-D power amp: 150 W woofer / 100 W tweeter) má zadní štěrbinový bassreflex, propojení obstarávají XLR a RCA konektory. Rozměry: 230 x 345 x 304 mm, hmotnost: 9.4 kg, max. SPL: 116 dB, frekvenční odezva: 38 Hz až 25 kHz, cena za kus: cca 1100 eur.

Tagy gear alert Dingwall Fender Ibanez Way Huge Aguilar Glockenklang Roland arturia Waldorf Music tama Millenium Drums Hercules Tascam RME EVE Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY