Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v srpnu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Abasi Concepts Larada Legion 6 – šestistrunná, finančně nejdostupnější verze nástroje z produkce značky kytaristy Tosina Abasiho disponuje lípovým tělem, šroubovaným krkem z wenge s profilem Thin-U, ebenovým hmatníkem, 24 jumbo pražci z nerezové oceli a standardní menzurou 25.5 palců. Dva humbuckery Fishman Fluence TA doplňuje pětipolohový switch a push/pull hlasitost, použito bylo vibrato Gotoh 510, uzamykatelné strojky a grafitový ořech. Barvy: Stealth, Crimson Metallic, Osteon White, Charcoal Burl. Cena: 1999 dolarů

Gibson Dave Mustaine Flying V EXP Rust In Peace – další limitovaný model ze série kytaristy kapely Megadeth nabízí celomahagonovou konstrukci, hlavici ve stylu Exploreru, dvouoktávový ebenový hmatník a menzuru dlouhou 25.5 palců. Hardware s černou úpravou sestává ze struníku stopbar, kobylky tune-o-matic a strojků Grover Mini Rotomatic, dvojici humbuckerů Seymour Duncan Thrash Factor ovládá třípolohový switch, nezávislé hlasitosti a společná clona. Barva: Alien Tech Green. Cena včetně pevného pouzdra, signovaného popruhu Richter a zámků Dunlop: cca 3000 dolarů.

Vintage Historic Series – čtveřice akustických kytar, z nichž každý model je nabízen i v elektroakustické verzi, má
mahagonovou zadní desku, luby i krk s C-profilem, a pro horní ozvučnici byl vybrán smrk. Nástroje ve stylu parlor, orchestra, folk a dreadnought v odstínu Vintage Sunburst disponují dvacítkou středně silných pražců, duálními polohovými značkami „split block“ evokujícími intarzie kytar Gibson, menzurou dlouhou 649 mm a nultým pražcem o šířce 43 mm. Elektrifikované varianty jsou vybaveny ozvučným piezo systémem s třípásmovými korekcemi, hlasitostí, ladičkou a tlačítkem otáčejícím fázi. Ceny: akustická provedení shodně cca 180 liber, elektroakustické modely shodně cca 230 liber.

Efekty

MayFly My Evil Twin – delay od kanadské značky představuje další z pedálů kombinujících dozvuk s modulační sekcí. Ta je tentokrát koncipována tak, že na jednotlivých repeticích dochází k posunu výšky tónu, což výslednému zvuku přidává na objemu. Samostatně je možno aktivovat obvody delaye (1000 ms) i pitch-shifter modulace, footswitche navázané na relé jsou zapojeny v režimu true bypass a při ztrátě napětí dojde díky technologii Fail Safe k automatickému bypassu, kdy krabička propouští čistý signál. Cena: cca 230 dolarů.

Anasounds Full Story – dvoukanálový fuzz, jehož flexibilitu navyšují vyměnitelné zvukové karty, které nabízejí sound známého modelu EHX Big Muff ve verzích Triangle, Ram's Head, Pi, Op-Amp, Civil War, Green Russian či Black Russian. Kromě dvojice zkreslovacích obvodů se samostatnými ovladači disponuje pedál vstupní částí s optimalizovanou  impedancí a také germaniovým modulárním boosterem se čtyřmi voicingovými mody volitelnými rotačním přepínačem. Limitovaná edice fuzzu Full Story včetně sedmi modulů vyjde na cca 500 eur.

Strymon Flint, DIG, El Capistan, Deco, blueSky a Lex V2 – aktualizované verze efektů, které dostaly výkonnější a úspornější ARM procesor, nové funkce, paměť pro 300 presetů, duální vstupy i výstupy TRS, upravené uživatelské rozhraní, MIDI TRS konektor pro obousměrnou komunikaci, kvalitní analogový vstupní JFET Class-A obvod a port USB-C obstarávající update firmwaru či funkce MIDI. Ceny: od cca 350 do 380 dolarů podle typu pedálu.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Foxgear Baroni AFK150 – podlahový zesilovač s elektronkou ECC81 a výkonem 150 W při impedanci 4 ohmy (75W / 8Ohm, 40W / 16Ohm) disponuje kanály Clean (styl Fender „Blackface“) a Drive (preamp Gurus Doubledecker MKII), které jsou vybaveny nezávislými hlasitostmi, gainy a aktivními třípásmovými korekcemi se zdvihem +-6 dB. Power amp je osazen masterem a presencí, nechybí vypínatelný speaker simulator, ef. smyčka s volitelným paralelním nebo sériovým režimem, linkový výstup či konektor pro externí footswitch. AFK150 s odnímatelnými dřevěnými bočnicemi a rozměry šasi 220 x 130 x 35 mm vyjde na cca 600 dolarů.

Acoustic Amplification Gamma G25 a G50 – dvojice analogových kompaktních komb pro el. kytaru, lišící se výkonem, rozměry a použitým typem osmiohmového reproduktoru True Blue (10“/30W, 12“/60W) s vysokým headroomem. Přepínat lze mezi dvojicí kanálů se společnými třípásmovými korekcemi, kdy kromě větve Blue optimalizované pro zařazení pedálů, jsou u druhého kanálu s vlastním gainem a hlasitostí na výběr čtyři mody Clean, Blues, Rock, Metal. Najdeme zde i minijackové konektory pro sluchátka či Aux In a bezdrátovou komunikaci zajišťuje Bluetooth. Ceny: Gamma G25 cca 140 dolarů, G50 cca 200 dolarů.

Mesa Boogie California Tweed 6V6 2:20 – kompaktnější nástupci předchozí řady 4:40, jsou dostupní ve formě zesilovače a dvojice komb v provedeních 1x10 a 1x12 s reproduktory Jensen Blackbird ALNICO. V základu jednokanálové aparáty o výkonu 20 W disponují vstupy Normal / Low, lampovým pružinovým reverbem, bufferovanou ef. smyčkou, preampovými elektronkami 5 x 12AX7 + 1 x 12AT7, dvěma koncovými lampami 6V6 a usměrňovačem řešeným křemíkovými diodami. Série je po zvukové stránce inspirována koncepcí „Tweed“ z 50. let, max. výkon lze přepínat v krocích 20/10/1 W. Ceny: hlava cca 1850 dolarů, kombo 1x10 cca 2000 dolarů, kombo 1x12 cca 2100 dolarů.

Doplňky, software atd.

Palmer Pedalbay 40 PB a 60 PB – druhá série inovovaných pedalboardů s integrovanými lištovými napaječi WTPB40 / WTPB60 osazenými osmi izolovanými výstupy (6 x 9 V 300 mA, 2 x 9/12/18 V 500 mA). Díky flexibilnímu systému lze napěťové zdroje samozřejmě demontovat a nahradit jiným segmentem, modulární šroubovaná základna z hliníku umožňuje nastavení roztečí nosných příček a upravitelná je i výška či sklon boardu. Modely jsou dodávány se sadou suchých zipů, síťovými propojkami, adapterem a polstrovanou převozní taškou s ramenním popruhem a kapsou na kabely a další příslušenství. Ceny: Pedalbay 40 PB cca 270 dolarů, Pedalbay 60 PB cca 300 dolarů.

Fender Amperstand Guitar Cradle – kapesní stojan na kytaru, který je možno umístit např. na horní panel komba či jiné plochy, a to díky přilnavému mikrosavému materiálu, jímž je potažena spodní část plastového výlisku. Skladný model ve tvaru klasické telecasterovské kobylky typu „ashtray“ nabízí také prostor pro uložení trsátek, kapodasteru atd., a dvojici drážek pro zajištění kabelu. Stojánek z TPE (termoplastický elastomer) lze samozřejmě kdykoliv odlepit bez zanechání stop. Cena: cca 20 dolarů.

One Control LX Tuner – profesionální pedálová ladička s přepínatelným BJF bufferem a ladicími obvody převzatými z modelu Korg Pitchblack s odchylkou pouhých +- 0.1 centu. K dispozici jsou režimy A (standard), B (standard s vertikálním zobrazováním), Strobe a Half Strobe. Referenční tón je kalibrovatelný po 1 Hz krocích v rozmezí 436 až 445 Hz, rozsah ladění se pohybuje od E0 (20.60 Hz) po C8 (4.186 kHz), napájení obstarává 9V baterie nebo adapter. Rozměry: 67 x 114 x 45 mm, hmotnost: 249 g, cena: cca 145 dolarů.

Native Instruments Session Guitarist Electric Mint – kytarové samply Fenderu Stratocaster postavené na vintage nástroji z 60. let patří do série založené na systému Kontakt a kromě jiného je tato verze doplněna 222 patterny, 53 presety songů různých stylů, emulacemi aparátů, kabinetů a efektů, včetně nového kompresoru Supercharger GT, konvolučních reverbů, auto-wahu apod. Tyto položky lze ukládat do 71 presetů, inovovaný engin zvládne také realistické funkové sekvence, zahrnuty jsou funkce Humanise, Swing, Feel a Shift, vylepšen byl režim páky vibrata s detailnější kontrolou výšky noty atd. Electric Mint funguje zároveň jako knihovna akordů, a voicingy, patterny či postupy jsou ve formě MIDI stop dále upravitelné v DAW. Cena: 99 eur.

Tagy gear alert Abasi Concepts Gibson vintage MayFly Anasounds Strymon Foxgear Acoustic Amplification mesa boogie Palmer Fender One Control Native Instruments

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY