Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v červnu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Nik Huber Bernie Marsden Signature Orca '59 – speciální limitovaná kolekce vycházející z nestárnoucího Les Paulu, a postavená podle specifikací bývalého kytaristy kapely Whitesnake, sestává z 12 kusů modelu Flame Top a stejného počtu verzí Gold Top, které se kromě úpravy javorového topu liší typem snímačů, kdy varianty FT nabízejí dvojici PAF humbuckerů s kovovými kryty, zatímco provedení GT disponuje single coily P-90. Oproti gibsonovské předloze dostaly signatury výraznější frézování horní desky těla, rozdílný tvar hlavice a pouze tři potenciometry (2x Volume + 1x Tone). Ceny nástrojů nebyly v době psaní tohoto článku ještě zveřejněny.

Fender Nile Rodgers Hitmaker Stratocaster – druhá edice podpisového modelu postaveného podle specifikací amerického muzikanta, skladatele a cenami ověnčeného producenta je opět inspirována jeho oblíbeným Stratocasterem z šedesátých let. Stejně jako letitá předloha má i novinka ve srovnání s klasickými Straty lehce kompaktnější tělo z olše a javorový krk i hmatník s radiusem 9.5 palců a 21 pražci medium jumbo. Trojici single-coilů Hitmaker Nile Rogers Strat sekunduje tradičně pojatá elektronika, zvolena byla pevná hardtail kobylka, uzamykatelné strojky Sperzel, pochromovaný mosazný pickguard a lak Olympic White. Cena včetně luxusního pevného pouzdra: cca 69000 Kč.

PRS SE A40E 2022 – elektroakustika, jejíž korpus s výřezem cutaway tvoří zadní deska a luby z ovangkolu, top z masivního smrku sitka. Mahagonový krk opatřený profilem Wide Fat doplňuje ebenový hmatník nesoucí 20 středně silných pražců, tradiční ptačí intarzie a kostěný ořech. Pravá kost byla použita i na výrobu sedla zapuštěného do ebenové kobylky a ladění zajišťují celokovové firemní strojky. Zásadní novinkou je snímací systém PRS/Fishman s piezo snímačem Sonitone a modulem (Volume + Tone) uchyceným pod hranou ozvučného otvoru. Nástroj v transparentním odstínu Natural nebo Tobacco Sunburst vyjde na cca 800 dolarů včetně pevného pouzdra.

Efekty

TWA SH9 Scott Henderson Signature Distortion – zkreslovač jazzrockového mága, navržený na základech jeho oblíbeného Maxonu SD-9 japonským konstruktérem Tube Screameru Susumu Tamurou. Ten samozřejmě zachoval zvukový fundament předlohy, ale zvýraznil projekci basů a středů, upravil charakteristiku výšek a v neposlední řadě také razantně navýšil hlasitostní rezervu. Model postavený na známém operačním zesilovači JRC4558 lze napájet 9 nebo 18V adapterem, instalován je true bypass a špičkové součástky (Nichicon & Kemet, Marushin, KOA/Speer atd.). Cena: cca 300 dolarů.

Dreadbox Disorder – agresivně znějící tranzistorový fuzz doplněný samooscilační filtrací, umožňující vytvářet netradiční zvukové textury. Efekt je díky high-pass a low-pass filtru v kombinaci s parametrem Resonance vhodný pro kytaru i basu. Kromě zmíněných ovladačů a knoflíků Level / Fuzz disponuje efekt také envelope sekcí s volbou polarity a dvěma CV výstupy (Filter, Env Out) s vlastní citlivostí takže na své si přijdou i uživatelé různých modulárních synthů apod. Rozměry: 14 x 10 x 5.6 cm, proudový odběr: 50 mA, cena: cca 130 eur.

Free The Tone RJ-2V Red Jasper Overdrive​ – následovník drivu RJ-1V, jehož produkce byla vzhledem k nedostatku potřebných součástek ukončena v roce 2018, se vyznačuje zvukem připomínajícím sound lampových vintage zesilovačů. Efekt, sestavený z výběrových komponent, nabízí příjemné hladké výšky, průrazné středy, plné basy, decentní kompresi a ponechává vyznít charakteru zapojeného nástroje. Kromě tradičních parametrů Level a Drive je pedál s cenovkou cca 200 eur vybaven potenciometrem Hi-Cut ovlivňujícím výraznost vysokých pásem a uvnitř šasi je umístěna dvojice switchů pro volbu čtyř modů ovlivňujících basové frekvence.

Gamechanger Audio Bigsby Pedal – revoluční polyfonní pitch shifter navržený s Fenderem disponuje vylepšenými vlastnostmi kytarového vintage vibrata Bigsby, což se otisklo i v designu tohoto efektu. Procesor SHARC produkuje hybridní algoritmy a ovládání sestává z podsvícených kolečkových potenciometrů Rate, Blend, Depth se subfunkcemi Detune a +-. Kromě vstupu, výstupu a zdířky pro 9V adapter nebo spínače Invert (směr posunu tónu) je efekt vybaven i výstupem pro externí exp. pedál či footswitch a minijackovým MIDI In konektorem, poskytujícím ovládání prostřednictvím CC zpráv, vytváření či ukládání 10 presetů nebo synchronizaci rychlosti modulace. Cena: cca 380 eur.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Orange Marcus King MK Ultra – signovaný celolampový zesilovač, poprvé navržený i vyráběný americkým Custom Shopem. Jednokanálový ručně kompletovaný aparát, vybavený pouze ovladači basů, výšek a hlasitosti, je postaven z výběrových komponent včetně zakázkových transformátorů firmy Heyboer, preamp využívá dvojici elektronek 12AX7 a dvě lampy 6L6GC poskytují výkon 30 W. MK Ultra, směřující spíše do teritoria amerického soundu, nabízí zvukovou flexibilitu, citlivou dynamiku, dobrou reakci na práci s kytarovým potenciometrem Volume a navíc si skvěle rozumí s předřazenými efekty. Cena: cca 3000 eur.

Victory V4 Jack, Copper a Sheriff – pedálové zesilovače s hybridní koncepcí tvořenou elektronkovým dvoukanálovým preampem (3x Mullard CV4014, 1x EC900) a koncovou Class-D V.R.C. jednotkou, produkující výkon 180 W při impedanci 4 ohmů. Společnost Two notes Audio dodala technologii DynIR s šesti presety kabinetových IR impulsů a aplikace Torpedo Remote zajišťuje přístup k deseti samplům Victory  DynIR. Integrována je efektová smyčka, dig. reverb, port USB, dva linkové výstupy, minijackový sluchátkový konektor a také praktický napájecí výstup pro efekty (9V/500 mA). Victory V4 Jack – zvuk à la Guthrie Govan, V4 Copper – sound aparátů Vox, V4 Sheriff –  zvukový charakter modelu Marshall Super Lead s posíleným gainem. Cena: cca 1000 dolarů.

Doplňky, software atd.

Ernie Ball Zippy Slinky a Hyper Slinky – struny řady Slinky pro el. kytaru jsou nyní dostupné také v průměrech, jež by měly vyhovovat především hráčům, kteří dávají přednost extrémně „měkkému“ potahu. Sety Zippy Slinky (7, 9, 13, 20w, 26, 36) a Hyper Slinky (8, 11, 14, 24w, 32, 42) mají niklované vinutí s šestihranným ocelovým jádrem a nabízejí tradiční sound i vlastnosti této dlouhodobě oblíbené edice.

Ernie Ball Earthwood Custom – struny pro akustické kytary dostaly trojici nových přírůstků, zahrnujících sady Custom Light (11.5, 15.5, 22w, 32, 44, 54), Custom Medium (12.5, 16.5, 24w, 34, 46, 56) a 12 String Custom Light (10-10, 14-14, 22w-9, 30-12, 10-18p, 48-28). Sety jsou k dispozici v provedeních Phosphor Bronze nebo 80/20 s pocínovanými hladkými strunami z oceli s vysokým obsahem uhlíku. Ceny: cca 210 až 240 Kč.

Tone Vault Audio Professional Series – nástrojové, efektové a mikrofonní kabely prémiové kvality z produkce americké značky. Odolné konektory z litého zinku, vodiče z bezkyslíkaté mědi (99 %), pájecí body chráněné smršťovací fólií, kontakty potažené 24karátovým zlatem, rezistence vůči RFI/EMI. Délky nástrojových šňůr: cca 0.9 a 6 m (ceny 25 a 45 dolarů), délka propojovacích kabelů s lomenými jacky: cca 15 cm, cena za set 3 kusů 30 dolarů.

Bogren Digital AmpKnob RevC – plug-in, u jehož zrodu stál švédský metalový producent Jens Bogren (Arch Enemy, Amon Amarth, Opeth, Sepultura atd.), by měl s pomocí pouze jednoho ovladače gainu přinést do nahrávky dostatečně nosný a agresivní kytarový sound bodující v Bogrenovu oblíbeném žánru. Software ve formátech VST/AU/AAX vychází z rané dvoukanálové série aparátu Mesa Boogie Dual Rectifier z ceněné produktové edice RevC (začátek 90. let) a firma jej nabízí za zaváděcí cenu cca 40 eur. Vyzkoušet je možno také desetidenní trial verzi.

Tagy gear alert Nik Huber Guitars Fender Paul Reed Smith TWA Dreadbox Free The Tone Gamechanger Audio Orange Victory Amps Ernie Ball Tone Vault Audio Bogren Digital

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY