Přejít k hlavnímu obsahu
„Ze mě se po iks letech experimentování stal hráč na Fendery,“ říká Jirka Zemánek. | Foto: archiv Wohnout
„Ze mě se po iks letech experimentování stal hráč na Fendery,“ říká Jirka Zemánek. | Foto: archiv Wohnout
Ondřej Bezr - Po, 23.01.2023 - 08:00

Na co hraje Jirka Zemánek (Wohnout): Když zvukař řve, že jsem moc nahlas, stáhnu se…

Jirka Zemánek, málem absolvent Konzervatoře Jaroslava Ježka („Odešel jsem po maturitě, protože mi tam už ti jazzmani lezli na nervy...“), je od roku 1996 baskytaristou populární skupiny Wohnout, jako nárazový úvazek jednou ročně o Vánocích koncertuje s kapelou Devils Autumn, jejímž frontmanem je Tomáš Vartecký. Momentálně se chystá na nadcházející akustickou šňůru Wohnoutů, na které se představí i s jedním neobvyklým nástrojem. Čtěte druhý díl seriálu Na co hraje aneb pochlub se svým gearem.

Na co běžně hraješ na koncertech?

Ze mě se po iks letech experimentování stal hráč na Fendery. My sice hrajeme vlastně pořád podobně, ale někdy se tam objevují prvky různých stylů a na to mi Fender Jazz Bass připadá jako nejideálnější baskytara ze všech, které jsem kdy vyzkoušel. I když – mám mladšího bráchu, taky muzikanta, a ten mi teď půjčil basu, která se jmenuje Sadowsky, typ ti teď přesně neřeknu, a ta byla do ruky naprosto fantastická. Takže tak trochu uvažuju, že bych po letech možná zkusil nějakou změnu.

Fender Jazz Bass v akci. | Foto: archiv Wohnout

Inspiroval ses Jazz Bassem u nějakého svého oblíbeného basisty?

Baví mě Flea, tak jsem si koupil basu typu Music Man, postavil mi ji Peter Jurkovič pod svou značkou Marcus. No, když jsem pochopil, že jako Flea nikdy hrát nebudu, hledal jsem dál, až jsem zakotvil u Jazz Basse. Mně se prostě líbí, jak ta basa hraje. Já totiž nepoužívám žádné efekty a k tomuhle nástroji to ani není třeba.

Jaký používáš aparát?

Zkoušel jsem leccos, ale teď jsem zakotvil u Orange AD 200B. K tomu mám čtyři desítky bednu a patnáctku bednu. Je to naprosto dostačující aparát, je to pěkně nakouřené. Ale teď jsme začali hrát s in-eary a zjistil jsem, že už vlastně nepotřebuju mít z aparátu takový tlak, takže uvažuju o tom, že budu zmenšovat. Ale rád bych zůstal u lamp. Už dlouho jsem v kontaktu s Pavlem Horkým z firmy HOT Amps, že bychom něco vymysleli, nějaký menší slabší lampový aparát. Uvidíme.

Tohle vybavení je standardní, ať hrajete ve velkém sále, na festivalu nebo v klubu?

Nic neměním. Akorát náš zvukař Kulich vždycky řve, když je to moc nahlas. Většinou ho poslechnu a stáhnu se...

Teď se chystáte na unplugged turné. Tam ale hraješ na něco jiného.

Budu tam mít určitě elektrickou baskytaru, předpokládám ale, že na ni nebudu hrát přes ten Orange, už delší dobu si chci koupit nějaké menší kombíčko. Kromě toho mám ještě kontrabas, na který vůbec neumím, ale hraju na něj takové jednoduché věci, country kvarty a podobně. Jenže to je zvukově dost problematické, pořád to houká. Takže tam nebude žádný aparát, půjde mi to jen do in-earu. No, a taky jsem se začal učit hrát na tubu, to bude letos novinka, ale jen v pár písničkách, nevím, jestli by naši fanoušci vydrželi nějaké moje delší preludování... Ale hodně mě to baví. Budu ji mít ozvučenou klipovým mikrofonem.

Jakou máš tubu?

Yamaha. Je v ladění C, což je pro „křížkovou“ hudbu, jako je bigbít, na rozdíl od B a F tub, ideální.

Taky jsi vlastníkem akustické baskytary. Tu na koncertech nepoužíváš?

Já na ni hrál na naší úplně první unplugged šňůře, ale dneska mi to připadá takové polovičaté. Když už, tak by mohla být třeba bezpražcová, abych se zase mohl učit něco nového. Tu, co mám, značky Cort, používám výhradně doma a každý duben si ji odvezu na chalupu, tam ji mám celou sezónu až do října, kdy si ji zase odvezu domů, aby tam přes zimu netrpěla. A doma na ni hraju poměrně dost. Ono se na ni nedá hrát moc technicky, ale pro mě to je dostačující.

A ještě jsem chtěl pro čtenáře dodat, že ty a já jsme teď spolu na horách s dětmi, v časných ranních hodinách už jsem tuhle akustickou basu vytáhl, ty jsi vytáhl kytaru, ale nejhorší je, že nás tady pořád někdo nutí, abychom hráli písničky k táboráku. Čemuž se už týden úspěšně vyhýbáme, ale vzhledem k tomu, že je dneska pátek, poslední den naší společné dovolené, mám strach, že se tomu už bohužel nevyhnem. Jdem se naladit...

Tagy Pochlub se svým gearem Jirka Zemánek Wohnout Fender Jazz Bass

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY