Přejít k hlavnímu obsahu
Fender Jaco Pastorius Jazz Bass FL 3color Sunburst, foto: Shunichi Kouroki (Creative Commons)
Fender Jaco Pastorius Jazz Bass FL 3color Sunburst, foto: Shunichi Kouroki (Creative Commons)
mbx -

10 věcí, které možná nevíte o Jazz Bass

Nedávno jsem si udělal takový malý průzkum na fejsbuku ohledně popularity jednotlivých modelů baskytar. Klasika Fender Jazz Bass suverénně vyhrála. Pro zajímavost, na druhém místě skončil Fender Precision Bass, třetí byl MusicMan Stingray a bramborovou medaili obdržel Ibanez Soundgear.

Může mi někdo vysvětlit, proč je Jazz Bass takovým suverénem? Zásadními argumenty jsou zcela jistě jeho tón, snadná hratelnost, cena, možnost nekonečných úprav a hlavně plejáda hráčů, kteří tento model nástroje dokonale ovládli a proslavili. Jmenujme namátkou takové legendy jako jsou Jaco Pastorius, Larry Graham, John Paul Jones, Geddy Lee, Flea a Marcus Miller. Jazz Bass v jejich rukách zpíval, kvílel, bručel, drtil nebo hladil ušní bubínky, ale hlavně přinesl do hudby svůj nezaměnitelný unikátní a směr udávající tón.

Pojďme se podívat na deset zajímavostí z jeho historie, o kterých možná nemáte tušení.

1. Deluxe Model – tak znělo původní jméno nástroje při jeho uvedení v roce 1960.

2. Změna jména na Jazz Bass byla promyšlenou marketingovou strategií Leo Fendera. Myslel si, že tím naláká jazzové hudebníky, kteří do té doby preferovali starý dobrý kontrabas. Oni mu to ovšem ze začátku vůbec nebaštili.

3. Originální modely Jazz Bass měly sdružené potenciometry hlasitosti a tónové clony pro oba snímače. Pokud byste na některý z těchto kousků narazili třeba někde v bazaru, tak rozbijte všechny prasátka, co máte. Jedná se totiž o svatý grál všech sběratelů.

4. Dva snímače se zdvojenými cívkami daly nástroji silnější výškový charakter, aby mohl konkurovat Rickenbacker 4000 baskytaře (která byla na trhu od roku 1957).

5. V roce 2005 uvedl Fender model Jazz Bass 24 s dvouoktávovým krkem. Skončil po čtyřech letech výroby.

6. Dvě oktávy a přílišné experimentování Jazz Bassu nikdy nesvědčily, o čemž se mohli kytaráři Fenderu poučit už z minulosti. Jejich pokus o prémiový model Jazz Bass v podobě nástroje Fender Performer Bass trval pouhé tři roky (1985-1987).

7. Sexy protáhlejší linie Jazz Bass měly čistě praktický charakter. Nástroj měl být pohodlnější pro hraní v sedě, což bylo preferováno v té době uznávanými profesionálními baskytaristy.

8. Leo Fender miloval auta. Precision Bass byl pro něho Chevrolet a Jazz Bass Ferrari nebo Cadillac. Podle toho, jak se vyspal.

9. První Fender Jazz Bass vyrobený v roce 1960 měl cenovku stanovenou na 279.50 amerických dolarů za sunburst model.

10. Paul McCartney v dobách The Beatles natočil White Album na levoruký model Fender Jazz Bass.

Tagy baskytara Fender Jazz Bass Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY