Přejít k hlavnímu obsahu
Josef Štěpánek | Foto: Lucie Přichystalová
Josef Štěpánek | Foto: Lucie Přichystalová
Ondřej Bezr -

Na co hraje Josef Štěpánek: Nejlíp se cítím s nástrojem, se kterým trávím hodně času

Josef Štěpánek patří k nejznámějším českým kytaristům. Obdivuhodné je jeho studiové portfolio, jeho jméno najdeme jen z poslední doby například na albech Vladimíra Mišíka, Vlastimila Třešňáka, Petra Linharta, Miroslava Kemela, Richarda Müllera, Lenky Nové a bezpočtu dalších. Stejně neúnavně koncertuje, a to s umělci všemožných žánrů, od Lucie Bílé přes Radůzu, kapelu Blue Shadows až po Petra Linharta. Je ředitelem hudební školy v Berouně a společně s Lukášem Martinkem také provozuje obchod s vintage kytarami J&L Guitars. Mezi muzikanty je pověstná jeho soukromá sbírka kytar a dalších strunných nástrojů všeho druhu, které využívá zejména ke studiové práci. Nás primárně zajímalo, na jaké nástroje hrává na koncertech. Tohle je první díl seriálu Na co hraje aneb pochlub se svým gearem.

Nejčastěji býváš k vidění s elektrickou kytarou. Která je ti nejbližší?

Moje koncertní kytara číslo jedna je červený Fender Telecaster Custom Shop 2012. Fender tradičně vyrábí speciální edici kytar pro největší nástrojařský veletrh NAMM a tohle je jedna z nich. Koupil jsem si ji proto, že mi připadala hodně charismatická a je na ní tremolo Bigsby. Jako můj hlavní koncertní nástroj se ustálila proto, že ji cítím jako dobrý kompromis. Víš, jaký je koncertní režim – nazvučíš, všechno necháš na pódiu a jdeš na večeři. To s nějakým opravdu vzácným nástrojem udělat nemůžeš. O tohohle telecastera se tolik bát nemusím, v tom je pro koncertní činnost praktický.

Co se aparatury týče, na klubových koncertech nejčastěji hraju na kombo Fender Princeton z roku 1975. Můj základní pedalboard má na vstupu volume pedál Lehle, z něj je odbočena ladička TC Electronic, signál pokračuje do overdrivů Vemuram Jan Ray a Lovepedal Kalamazoo, dále simulace Leslie efektu Roto Sim od firmy DLS Effects. Super Delay je od firmy Empress a Reverberator od Dr Scientist. To vše mám zapojené do smyčky Quartet Master od Gig Rig a napájené adaptérem.

Pedalboard Josefa Štěpánka. | Foto: archiv JŠ

Kytar máš ale hodně. Nenapadá tě nikdy trochu je na koncerty prostřídat?

Občas ano, ale ne moc. Protože nejlíp se stejně vždycky cítíš s nástrojem, se kterým trávíš hodně času. Skvělé kytary jsou třeba Duesenberg, to jsou relativně levné a nové nástroje, na které hraje hodně studiových muzikantů. A moc rád mám kytary Gretsch, na ty si doma hraju docela často. Někdy si řeknu, že bych si na některou z nich vlastně docela zahrál i venku, a tak si ji vezmu na nějaký koncert. Ale nejsou tak univerzální, jsou skvělé jen na konkrétní muziku a styl hraní. Gretsch třeba není kytara k Lucce Bílé. A tak se vždycky zase vrátím k tomu telecasteru, na který se dá zahrát úplně všechno.

Často hráváš i na akustickou kytaru. Na kterou nejčastěji?

Na značku Lowden. George Lowden je irský nástrojař, který se v posledních letech proslavil hlavně tím, že na jeho kytary hraje Ed Sheeran. Já sice mám například i Martin z roku 1938, ale je to jako se vším – takový nástroj si nemůžeš vzít třeba do klubu v Chrudimi a cestou stavět na benzínkách, to je prostě riskantní. Samozřejmě jsou muzikanti, kteří vozí i takovéhle nástroje, ale mají celý systém tak propracovaný a okolo sebe tak spolehlivý tým, že jim to umožňuje.

Hraješ v některých kapelách i na nějaké nestandardní speciality?

Například s Radůzou hrajeme v obsazení bez basisty, jen Radůza, Miloš Dvořáček na bicí a já. Takže tam hraju převážně na barytonovou kytaru. Mám typ Jerry Jones Longhorn v takové crazy barvě Sea Foam Green. Původně tyhle kytary vyrábělo Danelectro a v Nashvillu je měl každý. Opravoval jim je místní nástrojař Jerry Jones. Jenomže to jsou levné kytary a mají svoje mouchy, takže se Jerry Jones někdy kolem roku 1990 rozhodl vyrábět jejich repliky „bez much“. Prostě taková dokonalá Danelectra. Teď tedy všichni nashvilleští muzikanti hrají na kytary Jerry Jones. Stavěl je nějakých deset, dvacet let, jenže pak Danelectro koupili Korejci a zakázali mu je vyrábět. Takže je to uzavřená kapitola.

Tagy Pochlub se svým gearem Josef Štěpánek

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Foto: František Vlček, Lidové noviny
Šéfredaktor kulturního magazínu UNI a dlouholetý dramaturg Blues Alive.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY