Přejít k hlavnímu obsahu
Moimir Papalescu & The Nihilists | Foto: Anna Baštýřová
Moimir Papalescu & The Nihilists | Foto: Anna Baštýřová
Pavel Zelinka -

Moimir Papalescu & The Nihilists se podařilo podruhé úspěšně vstoupit do stejné řeky

Dříve domácí elektroclashová hvězda první velikosti, trio Moimir Papalescu and The Nihilists, se po letech hibernace vrací plnohodnotně na scénu. Po festivalových a klubových koncertech a několika zajímavých nových singlem je album Mystery Women in the Acid Pools důstojným pokračovatelem první etapy fungování tria. Dobře načasovaný comeback!

Už před více než čtyřmi roky Mirek Papež a úhlavní představitelé Kill The Dandies, tedy Hank J. Manchini a La Petite Sonja, potvrdili šuškandu, která se nesla v kuloárech – Moimir Papalescu & The Nihilists se po patnácti letech dávají znovu dohromady! Trio vzniklé v roce 2003 mělo bleskový nástup na scénu i díky přirozenému podchycení tehdy módního elektroclashe. Bylo by ale neuctivé úspěch protřelých muzikantů (Papež – Vanessa, Gun Dreams, Magnetik, Die Alten Maschinen ad.; Hank J. Manchini – Rány těla, následně Kill The Dandies) svádět pouze na populární žánrovou vlnu. Obě desky, které trojice vydala – Analogue Voodoo (2004) i Lewis Neptune (2006) – obstojí i dnes díky přirozené hitovosti smísené s neředěným rockovým tahem na bránu. Konec fungování skupiny přišel, v očích fanoušků, na vrcholu jejich popularity, kdy plné domácí kluby začaly doplňovat i ne neúspěšné výjezdy do zahraničí.

Dnes už je zbytečné fantazírovat, co by kdyby. Obě entity, které The Nihilists opustily, prožily poměrně úspěšné pokračování kariéry, přesto nad jménem Moimir Papalescu & The Nihilists se vznášel opar něčeho nedořešeného, neuzavřeného. Po patnácti letech od vydání debutu tedy Moimir, Hank a La Petite Sonja navázali na přetrženou nit. Návratové album bylo naplánováno na rok 2020, jenže dobře si ještě pamatujeme, co se v tomto roce všechno (ne)odehrálo. V roce 2022 trio předhodilo posluchačům první singly, loni trojice s pomocí dlouholetého spolupracovníka Petra Venkrbce odehrála první klubové i festivalové představení. A nyní tedy nadešel čas vydání tolik očekávané třetí řadové desky nazvané Mystery Women in the Acid Pools

„Dvakrát  nevstoupíš do jedné řeky,“ nabádá jedno přísloví, jenže trojici porušení této rady trojici čím dál více lákalo. „Naše nová spolupráce vznikla hlavně ze zvědavosti,“ přiznávají členové ve stále ještě aktivní crowdfundingové kampani spuštěné na podporu nové desky na portálu HitHit. To, co kapelu nejprve proslavilo a následně rozložilo, tedy míchání svou poměrně rozdílných hudebních světů, to znamená strohé, přímočaré elektroniky s „kořenovými“ rockovými vlivy, se ukázalo jako opětovným největším lákadlem. „Miluju tohle naše míchání pocitů a nálad,“ přiznal v promo materiálech Hank. Jak bude toho střetnutí nápadů a vizí letech znít? V případě těchto tří osobností bylo jasné, že když se okolnosti vyladí, o silný materiál se nebudeme muset strachovat. Na druhou stranu dlouhá doba přípravy Mystery Women in the Acid Pools byla pochopitelná. V sázce byla až kultovní pověst skupiny z první dekády 21. století.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

„Nová deska je podle mého mnohem více taneční než předchozí alba, což mám já osobně moc rád, ale je to takový tanec na okraji propasti,“ hned na začátek charakterizuje výsledný tvar Hank J. Manchini. A má pravdu. Úvodní klipovka Hot Lava zaujme tanečním rytmem a výraznou převahou elektroniky. Otvírák není v tomto rozpoložení jediný. Velmi atmosférickou náladou disponuje Bring Me Down s hladkými klávesovými plochami, které doplňuje Sonin zasněný vokál. Skladba Touch zní jako srážka Kill The Dandies s Depeche Mode okolo desky Some Great Reward, industriální Too Late s komplikovanou rytmikou zajímavým způsobem doplňuje vstup saxofonu Petra Venkrbce. Oproti tomu album obsahuje položky, které mají zemitě rock'n'nrollový základ, tu více (Jerry The Lizard), tu méně (Tell Me You Love Me) infikovaný Moimirovou elektronikou. Nejlépe ale v mých uších vycházejí skladby, které kromě srážky základních elementů přidávají něco navíc. Singl Interspecies Love přináší vtipné vstupy „disko smyčců“, Call Me Hank k nim přidávají ještě výrazný funkový podtón. Zábavný a na koncertech jistě funkční bude čistě taneční konec desky v podání titulní kompozice s heroickým Hankovým vokálem.

Z desky Mystery Women in the Acid Pools je na první poslech zřetelné, jak se protagonisté snažili neopakovat se a na druhou stranu neztratit svou tvář. Někde tato kalkulace ubírá nahrávce spodní tah, ve většině desky ale dlouhá a pečlivá příprava přinesla sladké ovoce. Moimir Papalescu & The Nihilists se podařilo s třetí řadovkou navázat na to nejlepší, s čím kapela válcovala před více než dekádou domácí kluby i festivalová publika. Přesvědčit se o tom můžeme už dnes na křtu desky, který proběhne v pražském klubu Roxy, nebo v pátek v plzeňském Divadle Pod lampou. Bravo!

Moimir Papalescu and The Nihilists - Mystery Women In The Acid Pools

Moimir Papalescu and The Nihilists – Mystery Women in the Acid Pools
Indies Scope/Drug Me rec., 2024, 33:35
80 % 

Tagy Recenze alb Moimir Papalescu and the Nihilists

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY