Přejít k hlavnímu obsahu
Pro Mikea Peterse jde o velmi osobní desku – je cítit, že do písní vložil opravdu všechno. | Foto: Darryl Moran (Flickr)
Pro Mikea Peterse jde o velmi osobní desku – je cítit, že do písní vložil opravdu všechno. | Foto: Darryl Moran (Flickr)
Petr Adamík -

Mike Peters projevuje na novém albu The Alarm svou velkou touhu po životě

Velšští rockoví veteráni The Alarm jsou na scéně už přes čtyřicet let a zvláště po svém návratu v novém tisíciletí chrlí jednu desku za druhou. Nic je nezastaví, ani zákeřná leukemie, se kterou frontman Mike Peters již mnoho let bojuje (Petersova žena Jules, která v The Alarm obstarává klávesové nástroje, pro změnu nedávno zápasila s rakovinou prsu). Aktuální desku Forwards napsal Mike doslova na nemocničním lůžku.

Mike Peters strávil většinu loňského roku léčbou v nemocnici. Společníka mu dělala jeho kytara, na níž napsal většinu materiálu pro Forwards. Oslabený pak trávil volné dny mezi jednotlivými pobyty v nemocnici s kapelou ve studiu, kde se jim společně podařilo dát dohromady deset silných a nadějeplných skladeb.

Peters se snažil udržovat si kladný přístup a rozhodl se, že zákeřné nemoci nedá nic zadarmo. Tato bojovná a pozitivní energie se pak odráží na výsledných skladbách. Titulní Forwards je úderná, hymnická skladba s výraznou melodií, kterou můžou třeba takoví U2 Velššanům jenom závidět. Podobně silnou atmosféru mají i další skladby jako The Returning, Another Way nebo Whatever.

Album nemá vyloženě slabé místo a přítomné písně se vyznačují silnými refrény s nakažlivým nábojem. Petersův nakřáplý hlas jim dodává na naléhavosti a kolem toho všeho poletují zasněné kytary Jamese Stevensona. Pozadu nejsou ani pomalejší kousky jako Love and Forgiveness, ale když po ní v Next nastoupí rozbouřené bicí s pulzující basou, je jasné, že věci se svižnějším tempem dokáží více zaujmout. Když už si pak myslíte, že všechny hity už zazněly, vytáhnou The Alarm ještě jedno eso z rukávu v podobě New Standards. Emotivní, procítěné a velmi upřímné skladby, které příjemně překvapí. Album Forwards bezpochyby obstojí ve srovnání s klasickými nahrávkami kapely.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Pro Mikea Peterse jde o velmi osobní desku – je cítit, že jako muzikant do písní vložil opravdu všechno. Jeho odhodlání je obdivuhodné. Nelehkou životní situaci přetavil v naprosto emotivní a autenticky znějící nahrávku. Na jeho cestě k vítězství mu pomáhají zkušení muzikanti jako bubeník Steve Barnard, který v minulosti spolupracoval například z Joe Strummerem, nebo ostřílený kytarista James Stevenson (Chelsea, Gene Loves Jezebel, Kim Wylde...), jenž má na albu na starosti i basové party. Vše se pak opírá o živý, prostorný zvuk, který vás obklopí a okamžitě vtáhne do děje.

The Alarm - Forwards

The Alarm – Forwards

The Twenty First Century Recording Company, 00:38:48

rock

80 %

Tagy Recenze alb The Alarm Mike Peters

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY