Přejít k hlavnímu obsahu
Amelia Siba | Foto: archiv umělkyně
Amelia Siba | Foto: archiv umělkyně
redakce - Čt, 10.12.2020 - 15:00

Květy a Amelie Siba mohou získat cenu Apollo i Vinyla

Debut mladé písničkářky Amelie Siby, ale také devátá řadová deska kapely Květy a aktuální nahrávky projektu Black Tar Jesus a kvarteta Tábor letos v kategorii Deska roku nominovala porota hudebních cen Vinyla. Amelie Siba a Tábor dále v rámci Vinyly aspirují také na ocenění Objev roku, společně s rapovým triem 58G a Člověkem krve. A nominaci Amelie Siba a Květy mají rovněž v ceně Apollo, kde na desku roku aspirují také aktuální počiny kapel Dukla, teepee, Tata Bojs, Povodí Ohře a Lenky Dusilové.

Ve Vinyle dále v kategorii Počin roku byly nominovány aktivity labelu Divnosti, hudební festival Jednota Kalvárie a kompilace Sing Sing Revolution Vol.1. „Vinyla letos slaví 10 let existence. K výročí připravuje několik novinek a akcí. Jednou z nich je třeba Cena Jany „Apačky“ Grygarové, tedy ocenění pro mladé hudební publicistky či publicisty, čímž chceme přispět k větší prestiži tohoto oboru. Uzávěrka přihlášek je stále otevřená až do 31.12.2020,” říká jeden z koordinátorů cen Vinyla Tomáš Grombíř.

Slavnostní vyhlášení cen Vinyla včetně udělení nového ocenění pro mladé publicisty proběhne 24. února 2021 v pražském Lucerna Music Baru. Cena Apollo by měla být předána 3. března 2021 v pražském klubu Roxy.

Ceny Vinyla

Se svým debutovým albem Dye My Hair na ocenění v obou cenách aspiruje písničkářka Amelie Siba, která svůj průlom do první ligy domácí alternativní scény zažila ještě před dovršením dvacátého léta svého věku. Svými příběhy zlomených srdcí i mlžných vzpomínek na dětství se skvěle trefila do rozjímavé nálady lockdownů a social distancingu. Dobře načasovat svou novou desku Květy Květy se po dvaceti letech na hudební scéně povedlo ale také kapele Květy kolem Martina E. Kyšperského, jejímž tématem jsou vztahy, touhy a izolace člověka v moderním světě.

Zůstaneme-li u cen Vinyla, vztahů se týká i třetí nominované album Year Insane Tomáše Kopáčka, jediného stálého protagonisty Black Tar Jesus, do nějž jsou vepsány divoké měsíce, které prožil po traumatickém rozchodu. Odlišné pozadí pak mají písně zrozené z čundrů po Sudetech na debutovém albu Liebe od kvarteta Tábor, které propojuje odkaz spirituálního folku Ondřeje Janoty, psychedelické výlety Neila Younga či okultní větev britského rocku. „Uplynulý rok přál albům, která se věnují mezilidským vztahům. Dlouhé období pandemie důležitost zdravých vztahů ještě prohloubilo, jsou potřebné pro začínající i zkušené hudebníky, pro každého z nás,“ dodává za organizátory Vinyly Pavel Uretšlégr.

Ceny Apollo

NOMINACE APOLLO 2020

Dukla – Honza
Lenka Dusilová – Řeka
Květy – Květy Květy
Povodí Ohře – Dva trámy na kříž
Tata Bojs – Jedna nula
teepee – Where the Ocean Breaks

Tagy hudební ceny Vinyla Apollo

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY