Přejít k hlavnímu obsahu
Nejen Jakub Šindler z Bert & Friends ze svého gearu doporučuje sampler Roland SPD-SX | Foto: archiv JŠ
Nejen Jakub Šindler z Bert & Friends ze svého gearu doporučuje sampler Roland SPD-SX | Foto: archiv JŠ
Vojtěch Tkáč -

Které soupravy, činely a vychytávky doporučují tuzemští bubeníci?

V rytmice je základ. A co teprve když navíc bubeník uvažuje nad každým detailem své soupravy nebo si vybírá konkrétní části tak, aby vyhovovaly na míru jeho osobnímu stylu? Oslovili jsme víc než desítků bubeníků a bubenic napříč žánry a požádali je o tip na jejich nejoblíbenější kousek gearu. Nechybí mezi nimi členové kapel Plusminusnula, Nature Trip nebo Tolstoys. Na co ze své výbavy nedají dopustit?

Jiří Veselý (Bratři)

Můj nejoblíbenější gear je Roland SPD-SX. Používám ho už roky a nedám na něj dopustit. V kapele má velmi široké použití a mě na něm nejvíc baví právě jeho variabilita. S mým projektem Bratři ho používám jako kontroler v kombinaci s Abletonem.

Zuzana Sagitariová (Plusminusnula)

Můj nejoblíbenější kus gearu je můj snare, která mám už od 15 let. Jde o takový love/hate vztah. Kvalitou je hodně špatný, ale našla jsem správně low cost metody, jak ho utlumit, abych z něj dostala můj oblíbený hutný a rázný zvuk. Jo, zvuk snaru pro mě vždycky definuje celou soupravu.

Tomáš Konůpka (Gruppo Salsiccia)

Z moderního gearu je to moje souprava Mapex Black Widow. A z vintage určitě mé soupravy Ludwig Vistalite 1974 a Gretsch Jasper Shells z přelomu 70. a 80. let Poslední zmiňované mě baví nejvíc ve studiu, protože jde o historicky nejnahrávanější bubny v historii americké pop music.

Otomar Novotný (Nature Trip)

Pro mě osobně jsou nejoblíbenější tlumítka na snare od značky Big Fat Snare Drum. Je neuvěřitelné, kolik možností získáš tím, že na buben hodíš tenhle kus plastu. Je v tom nějaká magie nebo nevím.

Eva Flídrová (Sour Bitch)

Naprosto mi změnilo život, když jsem od rodičů dostala k Vánocům novou šlapku. Tak jako běžec potřebuje dobré boty. Zjistila jsem, že díky nové šlapce najednou začalo hraní na celý set mnohem víc makat. Můžu hrát klidně na cizí soupravu, ale kufřík s Iron Cobra od Tama musím mít vždycky.

Matyáš Vorda (Meme, ex-Mandrage)

Zrovna jsem dohrál. A posledních pár taktů koncertu jsem odehrál na visící lampu. Takže když je nad bicími v klubu pověšený světlo… to mám fakt rád.

Martin Nouza (Sergeant Jammer, Parta vynikajících lidí)

Cesta k nejoblíbenějšímu kusu byla fakt dlouhá, stále není u konce a vlastně asi nikdy nebude. Každopádně mám na mysli hlavně činely. Přes ty nablýskané a těžké jsem se dostal až k Dream 22" Vintage Bliss Crash Ride. Mají nejvíc tenoučký plech, na který jde hrát jakkoliv nahlas a většinou po tobě zvukař nehodí botou. Musel jsem ho objednat trošku naslepo po netu, ale šlo o nejskvělejší rozhodnutí! Ještě bych vypíchnul můj dlouholetý sen 15" K Light Hi-Hats od Zildjian. Prostě velké, tenké a trochu dark plechy, to já rád.

Jakub Šindler (Bert & Friends)

Kdybych si měl vybrat jednu část mého gearu, tak to pravděpodobně bude sampler Roland SPD-SX. Může to být hrozně supr kreativní doplněk bicí sady anebo samostatný nástroj, se kterým jsem si už užil spoustu zábavy. Doufám, že se v budoucnu na trhu objeví nějaká novější a ještě lepší verze.

Matej Herceg (perkusionista Tolstoys)

Ja odpoviem asi menej tradične, ale pre mňa je najlepším kusom gearu softvér Ableton Live. Spolu s bubeníkom Lukášom ho v Tolstoys používame ako mozog samplov pre naše samplepady Roland SPD-SX. Taktiež sa cez neho celej kapele automatizovane menia presety na klávesy a kontrolery.

Ema Kakarová (Andrea Bučko & Dominika Kavaschová)

Mojim najobľúbenejším kúskom sú činely Meinl. Veľmi som si obľúbila Meinl 15" Byzance Dual Hi-Hat a tak isto Meinl Byzance Dual 18" Trash Crash.

Matěj Bouda (Good Times Only)

Hraju na Yamaha Recording Custom v surf green finiši, do kterých jsem se už před koupí absolutně zamiloval. Ta souprava má naprosto boží břízové shells, které podle mě mají naprosto jedinečný, plný, čistý, tónový sound. Navíc kopák má ráfky v oranžové, takže celkově mega top kombinace barev! Jednoznačně to nejlepší a nejoblíbenější, co z celé soupravy mám. Pak bych taky zmínil virbl Mapex Black Panther, 14x6” Wraith, Matt Halpern sign, který má devět výdechů a díky tomu i super rychlý a úderný zvuk. Přijde mi, že díky téhle kombinaci čistých tónových shells na soupravě a rychlého virblu se vše parádně doplňuje.

Adam Koš (Fred Madison, Pablo‘s)

Každý se k tomu svému tak nějak postupem času dostává a já si uvědomil, že se mi osobně nejvíc líbí ten „dirty & fat“ zvuk vintage bubnů, který má pro mě prostě nezaměnitelný charakter. Moje nejoblíbenější jsou Rogers z roku 1976, které se mi poštěstilo před pár lety pořídit a dělají mi neskutečnou radost. Celkově mám rád syrovost nenavoněného dojmu a jednoduchost v postavení základu soupravy – BD, TT, FT, samozřejmě snare a nic víc. A co se týče činelů, tak mě asi každý zvukař pošle do háje, ale moc rád bych jednou vlastnil sadu činelů o velkých průměrech například šestnácti palcovou hi-hat, dvaceti palcový crash a k tomu ride ještě o dva palce větší.

Oskar Pilař (Peter Pan Complex)

Mám rád svůj AAX Raw Bell Dry Ride 21''. Neměl jsem nikdy žádné oblíbené bubny. Prostě buď hrajou dobře, nebo hrajou na hovno. Obecně staré bicí jsou dobré bicí. Ať už Ludwig nebo Hayman.

Radim Kaller (Ghostface)

Nejlepší gear je jednoznačně šlapka, protože můžeš přijít do obchodu s hudebninami a před párem důchodců, kteří přišli vnukovi koupit kytaru, říct prodavači, že máš problém se šlapkou. The look on their faces. True story.

Antonín Procházka (teepee)

Krása studia melodických bicích nástrojů končí ve chvíli, kdy si uvědomíte, že si možná radši pořídíte auto než marimbu či vibrafon. A hlavně, i kdyby se vám poštěstilo takový nástroj vlastnit, potřebujete na něj další kapelní dodávku. Tuto hořkou pravdu pro mě vyřešily Morfbeats Gamelan Strips amerického výrobce Morfbeats. Z chromaticky naladěných “destiček”, připomínající indonéský gamelan, si můžou vždy vybrat pouze pár tónů - tu podpořit melodii, tu hrát kila, tu obstarat ambientní zasněné intro. A to jsme je ještě nezačali efektovat!

Tagy Oblíbený gear Bratři Bert & Friends PlusMinusNula Tomáš Konůpka Gruppo Salsiccia Nature Trip Sour Bitch Meme Sergeant Jammer Parta vynikajících lidí Ema Kakarová Fred Madison Roland SPD-SX Good Times Only Jiří Veselý Zuzana Sagitariová Otomar Novotný Eva Flídrová Matyáš Vorda Martin Nouza Jakub Šindler Matěj Bouda

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vojtěch Tkáč | Foto: Pavla Hartmanová
Jsem moderátor Radia 1 a spoluautor hudebně obsedantního magazínu …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY