Přejít k hlavnímu obsahu
Ke všem svým kytarám má Adam Krofian sentimentální vztah. Na pustý ostrov by si ale vzal Fender Jazzmaster z roku 1972. | Foto: Michal Havlíček
Ke všem svým kytarám má Adam Krofian sentimentální vztah. Na pustý ostrov by si ale vzal Fender Jazzmaster z roku 1972. | Foto: Michal Havlíček
Vojtěch Tkáč -

Gibson, Fender, Silvertone: Co patří mezi nejoblíbenější modely českých kytaristů?

Povídání s kytaristy*kami o jejich nejoblíbenějších nástrojích by vystačilo na dvousvazkovou knihu. Někteří*ré z nich balancují na hraně zájmu a čiré obsese, jiní*é zase za žádných okolností nedokážou vybrat jen jeden model. Přesto jsme se tuzemských hudebnic a hudebníků zeptali, které konkrétní kytary by za sebe doporučili*y. Mezi respondenty nechybí Lazer Viking, Thom Artway, Tereza Lavička-Sladká z teepee nebo Václav Havelka z Please the Trees. Připravte si trsátka.

Vladimír Zemánek (Dim Haze)

Co se týče kytar, nejsem moc technicistní. Nejoblíbenější kytarou je pro mě v současnosti můj Fender Mustang ze série Vintera 60s. Cenově dostupná věrná kopie Mustangů ze 60. let, a to jak zvukem, tak vizáží. Díky vintage 60s single coilům má skvělý a dobově autentický čistý zvuk. Osobně z praktického hlediska oceňuju kratší menzuru – a v neposlední řadě je v barvě Lake Placid Blue jednoduše krásná.

Adam Krofian (The Atavists)

To je těžká otázka, protože ke všem svým kytarám mám sentimentální vztah. Kdybych měl ale vybrat jen jednu, kterou si vezmu na pustý ostrov, asi bych vybral Fender Jazzmaster z roku 1972. Možná i proto, že jsem ho jednou nerozvážně prodal, a pak ho z kamaráda Matěje Belka naštěstí po pár měsících vytáhl zpět. Jde o dost unikátní kytaru, se kterou jsem mnohé zažil a ještě jsem jinou takovou nepotkal. Mám víc kytar a dokonce mám i druhý podobný Jazzmaster ze 70. let. Tahle má ale něco navíc.

Václav Havelka (Please the Trees)

Vlastním Gibson Country Western 1968, Telecaster (Mexico) 1998, Harmony Rocket 1968 a Fender Jazzmaster (Japan) cirka 2005 a Harmony Rebel 1969. Těžko bych z nich vybíral tu nejoblíbenější. Každá je pro mě unikátní a cesty k nim mají jedinečný příběh.

Karolína Beranová

Momentálně hraji na Fender Squier Classic Vibe Telecaster 50s z borovice. Na kytaru za deset tisíc korun mě překvapuje její zvuk. Řekla bych, že je to fajn kytara za dobrou cenu. Každopádně bych se ráda posunula dál, nově jsem objevila semiakustickou kytaru Ibanez JSM10-VYS, na kterou jsem měla možnost hrát na minulém koncertu. Má krásný plný zvuk. Luby a javor, velká radost na ni hrát. A myslím si na ni moc, tak třeba jednou...

Šimon Kukač (Virval)

Před deseti lety se mi podařilo koupit model Gibson Nighthawk z roku 1993 a od té doby ho bezmezně miluju. Někde jsem četl, že to tenkrát lidi vůbec nechtěli kupovat, a tak tu výrobu po pár letech zase zavřeli. Měl to být takový hybrid mezi Gibsonem a Fenderem. Kytara je to dost pohodlná, má super krk a skvělé snímače. Máme za sebou i jednu krizi, a to když jsem ji vytáhl z kufru a měla zlomenou hlavu vejpůl. Pan Kobrle mi ale vše opravil a teď už zase dělá radost. Od té doby ale cítím, jak kdyby byla v kytarovém důchodu, a tak si na ni už jen drnkám po nocích.

Michal „Majkláč“ Novák (The.Switch)

PRS CE24 z roku 1997. V době, kdy jsem se pustil do hraní na kytaru, pomalu začala světu vládnout nastupující vlna nu-metalu. A kytara „s ptákama“ byla vidět všude. I když jsem nakonec skončil u modelu, který ty ptáky na hmatníku nemá, je to pro mě ta nejpohodlnější a nejflexibilnější kytara z celého mého arzenálu. Kdybych mohl na turné vyjet s jedinou kytarou, která udělá nejvíc práce napříč celým repertoárem, bude to tahle.

Tereza Lavička-Sladká (teepee)

Ta, která mě inspiruje. Je mi vcelku jedno, jaká značka nebo typ. Důležitější pro mě je, jak se mi kytara drží a jak zní. Když to na první dotek funguje, je vyhráno, protože pak jde skládání samo. Pár let už ale nedám dopustit na zvuk lubovek (popřípadě pololubovek), možná i proto, že jsem vyrostla na španělce, tak ráda slyším dřevo.

Zdeněk Lichnovský (Parta vynikajících lidí)

Má nejoblíbenější kytara je má jediná kytara. Zatím hraje, ale zrovna minulou zkoušku jsem na ni omylem šlápl a přestal mi snímat snímač. Taky se ohnula jedna páčka. Zkusím do koncertu vyměnit struny a třeba se to zlepší. Mám ji nejradši, protože mi rozumí.

Michael Vácha (Deaf Heart)

Vždycky jsem se považoval za „Gibsoňáka“. Prostě se mi víc líbil vzhled kytar téhle značky. Poslední roky jsem ale v Deaf Heart začal používat Fender Telecaster a úplně jsem si ho zamiloval! Strašně rychlá a univerzální kytara nejen naživo.

Lenka Zbořilová (ivy z, Billow)

Moje nejoblíbenější elektrická kytara je ta moje, tedy Silvertone 1449. Miluju její design a modrou barvu. Má pro mě skvělý zvuk a ty lipstick snímače! Dostala jsem ji jako nečekaný dárek k narozeninám v únoru, a po deseti letech jsem se tak vrátila k hraní na kytaru, takže jsem znovu v začátcích. Byla to ovšem láska na první pohled a zítra se mnou jede na druhý koncert. Velký dík Jakubovi a Oliverovi, kteří kytaru pečlivě vybrali tak, aby sedla mé osobnosti a tajně dopravili na byt, abych si ničeho nevšimla.

Lazer Viking

Já jsem během posledních pár let skoro všechny svoje kytary prodal a začal dělat hudbu bez kytar. Zbyly mi tu jenom dvě Telata, který jsem si sestavil z různých dílů. A můj Fab LazerBird. Těch mi bylo líto se zbavit. Kdyby ses radši zeptal na nejoblíbenější synťáky, tak to by byla jiná písnička. Ale na to ses bohužel neptal, že jo.

Mejla (Vypsaná fiXa)

Mám dvě oblíbené kytary Fender Telecaster. Jednu mám oblíbenou doma a druhou na koncertech. Zkoušel jsem mít oblíbené i jiné kytary, ale majitelům to pak většinou vadilo.

Wlado (Sleep Twitch)

Otázka za všechny bitcoiny světa. Může mít vůbec kytarista oblíbenou kytaru? Aktuálně mezi mojí nejvíc používanou patří Fender Squier Tele Classic Vibe 70‘ Deluxe, která mi sice jednou utrhne záda, ale zato mi nejvíc sedí „do ruky“. Musím říct, že jsem fakt strašně spokojený po stránce zpracování i zvuku, který dokáže poslat do všech těch krabiček, pomocí nichž se snažím tenhle zvuk co nejvíc zničit. A pak bych zmínil kytaru Fender Squier Starcaster, na které stačilo nechat seřídit krk a pražce. Stala se z ní zbraň hromadného ničení, což jsem ještě umocnil jaderným knoflíkem jménem killswitch.

Yasha

Moje nejoblíbenější kytara je Telecaster. Ja sám mám American Performer Telecaster. Vybral jsem si tenhle model, protože mi přijde, že má velmi teplý a příjemný zvuk. Kdykoliv s ním něco nahrávám, přijde mi, že skoro každé mé písničce přidá plné tělo.

TIMEA

No, ja neviem či som úplne gitaristka, respektíve skôr nie som ako som. Ale najradšej mám Fender Jazzmaster Japan z roku 1992. Bola to prvá kvalitná gitara, ktorú som držala v ruke. A veľmi sa mi páči aj vizuál.

Lukáš Palán (1flfsoap, ROLE)

Moje nejoblíbenější kytara byla Fender Stratocaster, kterou mi ukradli na Náplavce. A druhá nejoblíbenější pak Fender Duo-Sonic, co shořela v dodávce. Od té doby už se mi nepodařilo s žádnou kytarou navázat tak silné pouto a používám je jen jako zdroj signálu. Preferuju ale nástroje s kratší menzurou, kde můžu natáhnout tvrdší struny a žádný tón nedostanu zadarmo.

David Pomahač

Jedna má zvláštní místo. Hraju na ni nejčastěji, a je to Fender Stratocaster se špičkovým javorovým krkem i hmatníkem z Japonska. Daroval mi ji můj drahý kamarád Alan Grosvenor v Helsinkách, když se stěhoval do Seattlu a nemohl si ji vzít s sebou. Bylo od něj velice velkorysé, a od té doby mi tahle kytara dala velkou spoustu písniček a já jsem mu nekonečně vděčný. A taky je pro mě zásadní moje barytonka Danelectro Dead On '67. Ta ve své době zásadně ovlivnila zvuk Kieslowski.

Thom Artway

Moje nejoblíbenější a teď zároveň jediná elektrická kytara v mém arzenálu je Fender 72 Telecaster Thinline. Před pěti lety jsme natáčeli ve studiu Soundevice a stála tam jen tak opřená o zeď. Vzal jsem ji do ruky a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Patřila Tomáši Bočkovi, od kterého jsem ji za každou cenu musel ihned koupit. Na koncertech signál proženu reverbem Bigsky a předzesilovačem Iridium od firmy Strymon a není co řešit.

Vlad Uskov (February)

Můj obyčejný Fender Squier Affinity Series Telecaster. Byl hrozně levný, ale asi dobrý kus, hned mi totiž přirostl k srdci a nechal jsem na něm dělat dost úprav. Třeba nulťák nebo vintage kobylku tak, aby struny byly nataženy skrz tělo. No, a teď zní přesně podle mých představ. Mám i jiné, ale ty možná někdy prodám nebo vyměním. Ale tuhle určitě ne.

Ondřej Horák (All Mad Here)

Nejradši mám dvě kytary – jediné, co mám. Tou první je Aria Pro II, v podstatě doslovná kopie Fender Stratocaster. Byla vyrobena v Japonsku v 70. letech a otec mého kamaráda na ni někdy v té době hrával svatby na Ukrajině. Jejich rodina pochází z vesnice Čechohrad, kterou v roce 1869 založili Češi kousek od Melitopolu. Tihle se ale v 90. letech rozhodli vrátit zpět do vlasti a kytara skončila u mě.

V servisu mi řekli, že dokud budu mít peníze na jídlo, nesmím ji nikdy prodat. Tenhle druh dřeva i technický postupy výroby, nic z toho se prý už desítky let nepoužívá. A už nikdy používat nebude, protože se to nevyplatí. Potřebuju na ní vyměnit snímače, abych z ní vymáčkl víc, ale k tomu se dokopávám už několik let a jen tak se to nestane. Jako hlavní kytaru používám americkou kopii Fender Stratocaster, rok výroby plus mínus 2010. Vlastně nevím, ale vypadá nově.

Na Stratocasteru mi vyhovuje průzračný čistý zvuk a výrazné basové tóny. Často se totiž snažím spolu s rytmem hrát trsátkem i basovou linku a když se to dobře nastaví, hezky to kope. Jinak mě občas popadne nutkání koupit si Telecaster, abych měl i jiný zvuk, ale pak mi naštěstí vždycky dojde, že by to byl jen další krám, co se bude většinu času někde válet.

Tento text vyšel u příležitosti letošních 10. narozenin Frontmana, kdy se ohlížíme za úspěšnými články celé dekády. Poprvé byl zveřejněn 13. dubna 2022.

Tagy Oblíbený gear The Atavists Adam Krofian Vladimír Zemánek Václav Havelka Karolína Beranová Šimon Kukač Majkláč teepee Parta vynikajících lidí Deaf Heart Billow Ivy Z Lazer Viking Vypsaná fixa Yasha Sleep Twitch Timea David Pomahač Lukáš Palán Thom Artway February All Mad Here

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vojtěch Tkáč | Foto: Pavla Hartmanová
Jsem moderátor Radia 1 a spoluautor hudebně obsedantního magazínu …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY