Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 12.05.2018 - 00:01

Koncern Yamaha přebírá značku Ampeg

Yamaha Guitar Group, Inc., nově založená dceřiná společnost japonského koncernu Yamaha Corporation, oznámila akvizici tradiční americké značky Ampeg, kterou přebírá od společnosti LOUD Audio LLC., patřící pod křídla skupiny Transom Capital Group. Známý výrobce basových aparátů se tak nepřímo připojí k firmě Line 6, jež se součástí portfolia koncernu Yamaha stala už koncem roku 2013.

Firma Ampeg, založená v roce 1946 ještě pod názvem Michaels-Hull Electronic Labs basistou a pianistou Everettem Hullem a elektroinženýrem Stanley Michaelsem, se zpočátku věnovala výrobě snímačů pro kontrabasy. Jeden z modelů nesl označení Amplified Peg, tedy zkráceně Ampeg.

V roce 1948 se oba protagonisté rozcházejí a Hull si do nové společnosti, kterou přestěhoval z New Jersey na 42. ulici na newyorském Manhattanu, přinesl nejen strojní zařízení a know-how, ale také zkratku Ampeg, která dala jméno jeho nové firmě The Ampeg Bassamp Company.

První úspěšné modely Ampegu představovala lampová komba Portaflex a Reverberocket, ale zásadním přelomem bylo převzetí značky firmou Unimusic (1968), která najala vývojáře Billa Hughese. Výsledkem byla legendární série basových zesilovačů SVT (Super Valve Technology), následovaná dalšími edicemi včetně dodnes vyhledávaných kytarových aparátů série V a VT.

V současnosti nabízí katalog Ampegu basové edice Heritage, SVT Pro, Classic, Pro Neo, Portaflex, Bassamp nebo pedálové efekty a tato nabídka by podle nového vlastníka měla být zachována. Navíc by se mělo portfolio výrobce razantně rozšířit o další modelové řady a v plánu je také úzká kooperace basového oddělení Yamahy, vývojového týmu Line 6 a návrhářů Ampegu, což může v budoucnu tuto ikonickou značku posunout zase o stupínek výš.

"Ampeg je pravděpodobně nejuznávanější značka basových zesilovačů na světě a v rámci Yamahy k ní cítíme obrovský respekt. Jak Ampeg tak i Yamaha se mohou pochlubit bohatou historií a dlouholetými zkušenostmi, což je skvělým výchozím bodem pro vzájemnou spolupráci. Máme samozřejmě v úmyslu zachovat maximální kvalitu produktů a k tomu chceme hráčům poskytnout i kompletní řešení zvuku. Kromě profesionálních sérií chceme nabídnout i finančně dostupnější modely a řadu novinek," shrnul situaci okolo chystané akvizice zástupce Yamahy Marcus Ryle.

Tagy ampeg Yamaha

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY