Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 27/23: Taylor dělá do elektrických kytar, Fender do módy a Ampeg do designu

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho prvního týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Šéf Tayloru se nově vrhnul na vývoj elektrických nástrojů, doporučujeme limitovanou edici Fendera s ikonickou módní značkou, vymazlený pedál MXR Hybrid Fuzz CSP041, digitální kombo Mooer Hornet 15i Intelligent Amp, novou retro basu Squier Paranorman Rescal HH s krátkou menzurou nebo speciální designovou sérii populární kompaktní sestavy od Ampega. Tip přinášíme i na jeden opravdu povedený vokální mikrofon, multifunkční sekvencer, struny a signovaný snare od Tamy.

Powers Electric – šéf Tayloru založil firmu na výrobu elektrických kytar

Andy Powers, generální ředitel společnosti Taylor, jednoho ze světových lídrů v oblasti akustických kytar, se rozhodl věnovat svůj konstruktérský talent také vývoji elektrických nástrojů. Debutovým modelem jeho nové značky Powers Electric je pololubový Powers Electric A-Type, který byl navržen s několika ambiciózními cíli. Podle Powerse to musel být nástroj, co „nezní a nehraje jako něco, co už znáte“, kytara neměla mít „žádné hluché tóny, mrtvé pražce nebo zbytečné pozice snímačů, a muselo to být „úžasné na dotek“. A-Type disponuje jasanovým tělem a mahagonovým krkem, palisandrový hmatník dostal asymetrický rádius a veškeré komponenty, kromě strun a ladicích strojků, jsou vyráběny přímo v dílnách firmy.

Limitovaná sběratelská edice Fender x Saint Laurent

Koncern Fender se spojil s francouzskou ikonickou módní značkou Yves Saint Laurent. Výsledkem spolupráce je speciální edice zahrnující Fender x SL Stratocaster s ebenovým hmatníkem a tzv. lipstick snímači, elektronkové kombo Fender x SL ‘65 Deluxe Reverb a sběratelskou kolekci šesti trsátek. Pro kombo i kytaru, která bude vyrobena v počtu pouhých deseti kusů, je kromě stříbřitého loga Saint Laurent signifikantní černá barva, což se v případě Stratu, designově evokujícího řadu Aerodyne, týká nejen olšového těla a javorového krku, ale také pickguardu, kompletního hardwaru a krytů snímačů.

Fender x Saint Laurent Collection 2023

MXR Hybrid Fuzz – flexibilní „Fuzz Face“ z Custom Shopu

Nový pedál MXR Hybrid Fuzz CSP041 by měl představovat jeden z nejvšestrannějších fuzzů na současném trhu, za což vděčí dvojici obvodů inspirovaných známými vintage modely Fuzz Face. První okruh je obdobně jako rané série FF z let 1966 – 1968 postaven na germaniových tranzistorech, zatímco druhá sekce využívá křemíkové tranzistory, které jsou srdcem následujících edicí Fuzz Face. Hráč tak má k dispozici jak hřejivější kultivovanější tón, tak i agresivněji pojaté zkreslení. Efekt si navíc zachovává důležitou vlastnost svých předchůdců a citlivě reaguje na práci s kytarovým volume potenciometrem.

Digitální kombo Mooer Hornet 15i Intelligent Amp

Už název tohoto kompaktního kytarového aparátu o výkonu 15 W předpovídá, že novinka nabídne širokou paletu funkcí, využitelných pro cvičení i nahrávání. Díky 52 modelům zesilovačů vytvořených technologií MNRS a 49 klasickým i experimentálním efektům je Hornet 15i schopen pokrýt obrovskou škálu zvuků, které lze kombinovat s některým ze 40 patternů integrovaného bicího automatu, desítkou různých metronomů či synchro looperem s kapacitou 80 s. Kombo osazené 6.5palcovým reprem a modulem Bluetooth je vybaveno pouze jedním potenciometrem (hlasitost), protože veškerou editaci obstarává aplikace iAMP. Pořídit je možno i bezdrátový footswitch.

Squier Paranormal Rascal HH – retro basa s krátkou menzurou

Čtyřstrunný model přepisuje učebnici designu elektrických baskytar díky hybridní koncepci spojující prvky excentrických baskytar Fender z 60. let. Kombinací offsetového tvaru těla převzatého z modelu Fender Bass VI, unikátního tvaru hlavy z basy Fender Coronado, kobylky vypůjčené z verze Mustang Bass a dvojice humbuckerů Fender-Designed Wide Range s třípolohovým přepínačem, se z Rascalu HH stává zvukově i vizuálně poměrně netradiční nástroj s decentním retro charakterem. Menzura vyměřená na 30 palců bude vyhovovat především hráčům se subtilnějšími dlaněmi či kratšími prsty. Barvy: Sherwood Green, Metallic Black. Předpokládaná cena: cca 450 eur.

Ampeg Limited Edition Blue Micro-VR Stack

Speciální designová série populární kompaktní sestavy, tentokrát v sytě modrém tolexu, je určena všem basistům, kteří si oblíbili nestárnoucí design klasických aparátů Ampeg SVT a tradiční „lednice“ (box), ale oproti originálním předlohám z konce 60. let dávají přednost výrazně mobilnější sestavě. Razantně zmenšený a odlehčený set Micro-VR Stack se skládá z jednokanálového MOSFET zesilovače o výkonu 200 W a příslušného boxu, postaveného z 15 mm silné překližky a využívajícího dvojici reproduktorů Eminence Custom 10“. Přiložené video demonstruje loňské červené provedení tohoto modelu.

Basové struny Ernie Ball Flatwound Cobalt Regular a Power Slinky Short Scale

Hlazené struny pro čtyřstrunné baskytary s krátkou menzurou poskytují hladký kultivovaný tón s měkčím atakem, a to díky ocelovým jádrům ovinutých drátem z patentované kobaltové slitiny, která kromě kulatějšího zvuku s příjemnými vyššími středy boduje také tichou reakcí na pohyb prstů po strunách. Set Flatwound Cobalt Regular Slinky SS 2818 obsahuje struny o tloušťkách 45, 65, 85, 105, sadu Flatwound Cobalt Power Slinky SS 2817 tvoří struny o průměrech 50, 70, 90, 110. Obě sady by se měly na trhu objevit v průběhu léta.

Signovaný snare Tama JR1455 Lil’ John Roberts

Do evropské distribuce zamířil podpisový bubínek navržený podle specifikací zkušeného hráče, věnujícího se především jazzu, R&B a popu, jehož třicetiletá kariéra je lemována spoluprací s Janet Jackson, Stevie Wonderem, Herbie Hancockem, Georgem Dukem, Quincy Jonesem, Queen Latifah, Michaelem Jacksonem atd. Snare o rozměrech 14 x 5.5 palců je vyroben z 1 mm silného ocelového plechu stříkaného tmavomodrým lakem, s nímž kontrastuje hardware (lité ráfky, silikonem vyplněné mušle, mechanika Linear-Drive) v černém niklu. Limitovaná série v počtu 150 kusů by mohla oslovit bubeníky, kteří u snare dávají přednost jasnějšímu průraznému tónu s rychlým ostrým atakem.

Multifunkční sekvencer Hermod+ od Squarp Instruments

Hermod+ představuje razantně přepracovanou a vylepšenou modulární stanici Hermod (r. 2017), nabízející kromě vícekanálového sekvencování, polyfonního modulární připojení či efektů také komplexní možnosti, umožňující ovládání Euroracku s různými zdroji. Připojit lze klávesový kontroler, 16 padů je rozloženo do matice 4 x 4, připraveno je celkem osm CV/MIDI efektů na stopu, nechybí schopnost generování vlastních sekvencí, nahrávání modulací, dedikované výstupy Reset / Clock a celá řada dalších funkcí. Hermod+ tak může přidat vašemu systému mnoho nového, včetně intuitivně navrženého rozhraní s rozšířenou konektivitou.

Odolný vokální mikrofon sE Electronics V2 SWITCH

Víceúčelový ruční dynamický mikrofon s posuvným aktivačním přepínačem a masivní celokovovou konstrukcí. Jeho vyvážený zvukový charakter je ideální nejen pro vokály či mluvené slovo, ale i širokou škálu nástrojů. Superkardioidní konstrukce kapsle zajišťuje výrazný útlum mimo osu, čímž eliminuje pronikání nežádoucích zvuků z pódia do mikrofonního signálu. V2 SWITCH je navíc vybaven integrovaným shockmountem a windscreenem, takže poskytuje kvalitní zvuk v téměř jakémkoli prostředí. Za přívětivou cenu cca 60 eur dostane uživatel i klip na mikrofonní stojan, závitový adaptér a převozní pouzdro.

Andy Powers z firmy Taylor
Tagy Nový gear Powers Electric Fender MXR Mooer Fender Squier ampeg Ernie Ball tama Squarp Instruments sE Electronics Yves Saint Laurent

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY