Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 19/24: kytary a basa Jackson, limitky Fender MIJ, box Ampeg a piano Rhodes

Jackson posílil edici Pro Plus o dva Flyingy Rhoads a basistům nabízí také pětistrunnou signaturu Adama Blackstonea, nejen pro metalové kytaristy jsou určeny aktivní humbuckery Seymour Duncan kalibrované podle preferencí Coreyho Beaulieua z Trivium a pro příznivce Fenderu připravila japonská pobočka značky dvě kytary a basu ze speciální kolekce Hybrid II Sandblast. Korg připravuje distribuci FM synthu Opsix MKII, Aguilar vydává sběratelskou řadu pedálu Tone Hammer, basista Metalliky má nové sety strun od Dunlopu a firma Zultan posílila nabídku o činely ze série Heritage Orchestra. Tip přinášíme také na basový box Ampeg Venture VB-88 nebo speciální kolekci piana Rhodes. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Jacksony Pro Plus Rhoads RR24 a RR24 PS

Do série kytar Jackson Pro Plus přibyla dvojice moderně koncipovaných Flyingů zaštítěných jménem bývalého kytaristy Ozzyho Osbournea Randyho Rhoadse. Oba nástroje disponují průchozím krkem s reverzní hlavicí a rychlým profilem, ebenovým hmatníkem s proměnlivým radiusem, nesoucím 24 jumbo pražců z nerezové oceli, struny kotví ve vibratu Floyd Rose 1000 a instalovány jsou dva humbuckery Seymour Duncan TB-6 / SH-6N. Verze Rhoads RR24 v barvách Mirror, Deep Black nebo Snow White má tělo ze dřeva okoume, varianta RR24 PS přidává ještě top z exotického sapele krytého transparentním lakem Firemist. Součástí dodávky je kvalitní gigbag.

Japonské Fendery Hybrid II Sandblast

Limitovaná MIJ řada zahrnuje Telecaster, Stratocaster a Jazz Bass, jejichž jasanové korpusy v úpravě Sandblast jsou kryty saténovým polyuretanovým lakem dávajícím plně vyniknout krásné kresbě a struktuře tohoto dřeva. Společnými rysy jsou také javorové krky s profilem Modern-C, palisandrové hmatníky nesoucí pražce typu medium jumbo, černé třívrstvé pickguardy a jednocívkové snímače Hybrid II Custom Voiced, přičemž u Telecasteru byl instalován čtyřpolohový switch s novou pozicí pro sériové zapojení dvojice single coilů. Cena včetně luxusního gigbagu se pohybuje shodně okolo 1150 dolarů.

Série Fender MIJ Hybrid II Sandblast

Aktivní snímače Seymour Duncan Corey Beaulieu Damocles

Kytarista metalových Trivium používal dlouhou dobu aktivní humbuckery Seymour Duncan Blackouts, na jejichž základu vznikly nové šesti a sedmistrunné sety SD Corey Beaulieu Damocles, které dostaly speciální vocing nabízející větší porci vyšších středů a vyvážený transparentní projev. Snímače se silným výstupním signálem, určené pro hráče razantnějších žánrů, využívají keramické a Alnico 5 magnety, zvládají i výraznější podladění a verze pro „sedmičku“ jsou vyráběny jak s klasickými úchyty, tak i v provedení soapbar. Ceny startují na cca 145 dolarech za kus.

Pětistrunný Jackson „Gladys“ Pro Series Concert Bass

Famózní basista a zkušený producent Adam Blackstone (Alicia Keys, Dr Dre, Snoop Dogg, Questlove, Jay-Z, Rihanna atd.) navázal spolupráci s firmou Jackson, která mu postavila pětistrunný model „Gladys“, spojující tradiční koncepci Jazz Bassu s moderními prvky. Topolové tělo ve tvaru Concert Bass doplňuje krk z jednoho kusu nesoucí hmatník ze stejného materiálu osazený 21 jumbo pražci, zvuk přenáší dvojice single coilů Jackson BBE J-Style napojených na aktivní preamp s třípásmovým EQ, struny kotví v kobylce HiMass a na hlavici najdeme strojky s otevřenými převody. Cena na českém trhu: cca 26500 Kč včetně gigbagu.

Designová edice Aguilar Tone Hammer LTD Subway Preamp DI

Respektovaný výrobce basového gearu, sídlící v Brooklynu, se u speciální série preamp / DI boxu Tone Hammer „Subway“ hlásí ke svým kořenům, což se otisklo v designu pedálu zdobeného grafikou newyorského metra. Model, využívající patentovaný obvod AGS (Adaptive Gain Shaping) s přiřazeným footswitchem, je vybaven aktivním třípásmovým EQ se semi-parametrickými středy (180 Hz až 1 kHz), ovladač gainu společně s AGS umožňuje přecházet z moderních rejstříků na vintage saturaci ve stylu lampových aparátů a 18voltový provoz poskytuje Tone Hammeru dostatečně silnou projekci. Přiložené video demonstruje standardní verzi.

Aguilar Tone Hammer LTD Subway Preamp DI

Basové struny Dunlop Robert Trujillo RTN a RTS

Po strunách ze série String Lab T začal Dunlop nabízet další verze strun navržených podle specifikací basisty Metalliky. Nová edice zahrnuje niklované sady RTN45105 / RTN45130 pro čtyř a pětistrunné nástroje, doplněné o sety RTS45105 / RTS45130 s ocelovým vinutím. Oproti předchozí Trujillově edici T jsou tyto sady v úpravě „non-tapered“, tedy bez zúženého průměru konců strun v prostoru u kotvících kroužků. Varianty RTN i RTS poskytují vyvážený zvuk s jasnými artikulovanými výškami, dostatečně průraznými středy a pevnými, čitelnými basy. Ceny: RTN/RTS 45105 cca 30 dolarů, RTN/RTS 45130 cca 354 dolarů.

Box Ampeg Venture VB-88

Pro basisty, kteří upřednostňují detailní a zároveň „rychlý“ zvuk kabinetů s osmipalcovými reproduktory, připravil Ampeg nový model Venture VB-88 s impedancí 4 ohmy a výkonem 800 W RMS (1600 W PP). Stylový model s robustní konstrukcí a potahem z odolného Tolexu se vzorem uhlíkových vláken je osazen osmi zakázkovými neodymovými woofery Lavoce o průměru 8 palců a variabilním vysokofrekvenčním tweeterem navázaným na attenuator s trojicí režimů (-6 dB, 0 dB, bypass). Kabinet o rozměrech 40x51x116 cm a hmotnosti 30,4 kg má dva paralelně propojené konektory Neutrik speakOn, do nichž lze zapojit i klasický jack. Venture VB-88 je dodáván společně s kolečky.

Činely Zultan z edice Heritage Orchestra 2024

Firma Zultan posílila činelovou řadu Heritage Orchestra o celkem 10 modelů, které jsou ručně vyráběny v tureckých dílnách a byly speciálně navrženy pro orchestrální sektor. Základním materiálem je bronzová slitina B20, přičemž kladívkové tepání má extrémně hustý vzor, což poskytuje bohatý, mnohovrstevnatý zvuk, prokazující své kvality při všech dynamických úrovních. Zatímco modely typu Heavy se vyznačují mimořádně čistým a jasným zvukem, činely běžné síly produkují temnější, plný a hřejivý tón harmonicky splývající se zvukem orchestru. Nově jsou k dispozici následující verze: Heritage Orchestra: 16“, 17“, 18“, 20“, Heritage Orchestra Heavy: 17“, 19“, 21“ a Heritage Orchestra Suspended: 18“, 20“, 22“, 24“.

Zultan Heritage Orchestra 2024

„Environmentální“ limitka Rhodes MK8 Earth Edition

Pouze 50 exemplářů čítá speciální série známého piana, tentokrát s neobvyklým designem, k jehož výrobě byly použity udržitelné materiály. Model, poprvé představený na Den Země, má dřevěné součásti postaveny z amerického ořechu s certifikací FSC, víko je vyrobeno z recyklovaného ABS plastu, přírodní tématice odpovídá i mechově zelený kryt nebo externí pedál a kovové komponenty dostaly patinovanou úpravu. Earth Edition v konfiguraci s efektovou sekcí (VCA kompresor, phaser, BBD chorus a delay) vyjde na cca 13000 eur, zahájení dodávek objednaných kusů je naplánováno na leden příštího roku.

FM syntezátor Korg Opsix MKII

Za pár týdnů by měl na pulty evropských obchodů dorazit nový Korg Opsix druhé generace s plnospektrální koncepcí, který se oproti předchozí sérii může pochlubit dvojnásobnou polyfonií nabízející 64 hlasů. Digitální synth s modernizovaným faceliftem nyní disponuje funkcemi odpovídajícími modelu Opsix SE, a v neposlední řadě je také  kompatibilní se zvuky a samply z původního softwaru Opsix i Opsix Native, včetně mnoha knihoven s vysoce kvalitními vzorky. Oficiální cena verze MKII s efektivním workflow a širokými zvukovými možnostmi by se měla pohybovat okolo hranice 800 eur včetně napěťového zdroje.

Tagy Nový gear Fender Seymour Duncan Aguilar Dunlop ampeg korg Zultan Rhodes Jackson

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY