Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 43/23: synthy Montage M, kit Alesis, Ampeg Venture a pedály MXR Wylde Audio

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Yamaha oznámila oficiální ceny dlouho očekávaných syntezátorů ze série Montage M, Schecter rozšířil katalog o barytonový model PT-EX na bázi Telecasteru, MXR slaví dvě desetiletí spolupráce se Zakkem Wyldem designovou efektovou kolekcí a Fender uvádí na trh novou řadu elektroakustických kytar Highway. Ampeg míří na basisty s moderně pojatou edicí Venture osazenou zkreslovacím okruhem SGT, pro bubeníky je připraven elektronický kit Alesis Nitro Max a tip přinášíme také na aparáty firem Ashdown nebo Laney.

Barytonový Telecaster Schecter PT-EX 2148

Nástroj, jenž by se dal vnímat jako odpověď na dnes už nevyráběný Fender Blacktop Baritone Telecaster, přináší do této  kategorie kytar moderní prvky včetně karbonové výztuhy javorového krku, 22 pražců X-Jumbo z nerezové oceli usazených do ebenového hmatníku s větším 14palcovým radiusem, kvalitního ořechu Graph Tech XL Black Tusq, uzamykatelných strojků a samozřejmě i prodloužené menzury 27 palců. Tělo z nyatohu s frézovanými hranami nese firemní hardtail kobylku Diamond PT/H a dva humbuckery Schecter USA Pasadena Plus / SuperRock Vintage. Model z indonéské továrny je dodáván v barvě Dorian Gray.

Schecter PT-EX

Revoluční akustiky Fender z edice Highway

Zcela nová série elektroakustických kytar, do níž Fender zařadil modely Highway Dreadnought a Parlor, se vyznačuje nízkoprofilovým korpusem (výška lubů cca 57 mm) z mahagonu vybaveným patentovanou výztužnou konstrukcí, díky které se zvuk těchto kompaktních, ergonomicky tvarovaných nástrojů blíží standardním akustikám. Každá verze je vyráběna ve variantách s masivní smrkovou či mahagonovou rezonanční deskou, kytary dostaly šroubovaný mahagonový krk, palisandrový hmatník a kvalitní elektroniku Fishman Fluence doplněnou magnetickým snímačem Core, jenž významně přispívá k dynamickému a organickému tónu. Cena atakuje hranici 1000 dolarů, součástí dodávky je luxusní měkké pouzdro.

Pět efektů Dunlop/MXR z výroční série Wylde Audio

Už dvě desetiletí je jméno kytaristy působícího v kapelách Black Label Society, Pantera a doprovodném bandu Ozzyho Osbournea spojeno s firmou Jim Dunlop a její dceřinou značkou MXR. Obě společnosti se v rámci kulatého výročí rozhodly poslat na trh efektovou reedici 20th Anniversary Wylde Audio se speciální grafikou, zahrnující modely MXR Zakk Wylde Overdrive WA44 (založen na Boss SD-1), MXR Zakk Wylde Chorus WA38 a MXR Zakk Wylde Phaser WA90 (založen MXR Phase 90), k nimž Dunlop později přidá i verze Wylde Audio Rotovibe Chorus/Vibrato a Wylde Audio Cry Baby Wah, opět v designu typickém pro Wyldeův signovaný gear. Plně analogové pedály mají přepínání true bypass.

Kompaktní kytarové aparáty Ashdown MF-284 a MF-484 2.N  

Nové aparáty z díly vývojáře Davea Greena se vyznačují lampovou konstrukcí, malými rozměry a intuitivním ovládáním. Jednokanálový model MF-284 (1x ECC83 + 2x EL84) poskytující výkon 15 W je osazen gainem, hlasitostí, třípásmovým EQ, sluchátkovou zdířkou, dvěma repro výstupy (8/16 Ohm) a linkovým XLR DI konektorem. Větší a lépe vybavená dvoukanálová verze MF-484 2.N o výkonu 30 W dostala dva nástrojové vstupy s rozdílnými voicingy UK/US, ef. smyčku a především IR sekci s 6 presety, fungující zároveň jako load box. Přibyla také konektivita XLR Torpedo In/Out (reamping), MIDI In/Out, 2 porty USB a vstup pro footswitch.

Tranzistorové zesilovače Laney IRF-Leadtop a IRF-Dualtop

Britský výrobce posílil své produktové portfolio o dva kompaktní kytarové zesilovače z řady Ironheart Foundary, jež jsou založeny na technologii použité u oblíbeného pedálového aparátu LoudPedal. High-gainová tranzistorová hlava IRF-Dualtop disponuje dvěma kanály, přičemž první větev umožňuje volbu ze 3 clippingových modů (ASYM, Clean, SYM) a druhý kanál nabízí stejný počet voicingových režimů (Bright, Dark, Flat). Jednokanálový IRF-Leadtop s mody Clean/Lead přebírá funkce zkreslené větve Dualtopu, společný pro obě verze je výkon 60 W RMS (lze snížit na 1 W), sekce Pre-Boost, ef. smyčka, emulace boxu, Aux In atd. Dualtop navíc přidává digitální reverb a XLR výstup s IR impulsy kabinetů.

Spector Euro Classic v elegantních metalických odstínech

Čtyř a pětistrunné baskytary řady  Euro Classic, vycházející z nástrojů poprvé představených v 80. letech, dostaly efektní laky Metallic Gold a Metallic Blue, kterými Spector rozšiřuje nabídku této edice na celkem pět povrchových úprav (provedení Solid Red, White a Black jsou i nadále dostupné). Basy, jež se díky jedinečnému tvaru a nezaměnitelnému zvuku staly volbou mnoha hráčů, disponují průběžným krkem ze tří kusů javoru, palisandrovým dvouoktávovým hmatníkem, menzurou 34 palců a korpusovými křídly z lehkého severoamerického javoru. Instalována je osvědčená aktivní elektronika a snímače EMG (Euro 4 – konfigurace P/J, Euro 5 – set J/J).

Basové preampy Ashdown Triple Shot a Pro-Di

Ashdown se rozhodl inovovat oblíbený pedál Triple Shot a zároveň představil také nový předzesilovač Pro-Di. V prvním případě se jedná o velmi flexibilní multiband distortion, jehož obvody rozdělují zkreslení do tří pásem (Dark, Medium, Light) s nezávislými ovladači úrovně Roast. Na rozdíl od mnoha konkurenčních basových drivů Triple Shot přehnaně neořezává spodní frekvence, takže tón si zachovává potřebný objem. Pedál Pro-Di nabízí sound, jehož DNA najdeme u firemních aparátů ABM, MAG či Rootmaster, má transformátorem izolovaný DI výstup, pětipásmový EQ, spínač voicingu, sekci Drive, volbu vstupní citlivosti a další funkce, které lze využít při pódiové i studiové práci či cvičení

Nová kolekce Ampeg Venture s drivem Super Grit

Ikonická značka zahrnula do série Venture moderní zesilovače typu V3, V7, V12 a kabinety VB-112, VB-115, VB-210, VB-212 a VB-410. Lehce přenosné aparáty využívající koncové Class-D jednotky o výkonech 300, 700 a 1200 W bodují kvalitním předzesilovačem Legacy s třípásmovým ekvalizérem (volitelné středy), funkcemi Ultra Hi/Ultra Lo, variabilním kompresorem a přepínatelným zkreslovacím okruhem SGT Overdrive s voicingy SVT / B15. Zmíněné boxy využívají zakázkové neodymové woofery a výškové tweetery Lavoce. „Řada Venture představuje další krok ve vývoji značky Ampeg. Navrhli jsme ji tak, aby poskytla koncertujícím baskytaristům hrajícím všechny hudební styly možnosti, které potřebují k vytvoření moderních i klasických zvuků,“ řekl manažer Ampegu Dino Monoxelos.

Alesis Nitro Max: elektronický bicí kit s rozumnou cenovkou

Alesis je v oblasti elektronických souprav známý kvalitními produkty za přijatelnou cenu, což platí i u kitu Nitro Max se síťkovými blánami. Za částku okolo 11000 Kč dostane hráč hliníkovou rampu, hi-hat pedál, věž basového bubnu s pedálem, dvouzónový snare 10″, tři jednozónové 8″ tomy, dvojici činelů s průměrem 10″ (crash s funkcí choke) a samozřejmě modul. Ten je vybaven s přehrávačem BFD Player, nabízejícím s pomocí počítače využití 440 samplů bubnů ve 32 přednastavených sadách a možnost uložení až 16 vlastních setů. Integrováno je Bluetooth a hráč má přístup k výukovým programům  Drumeo či Melodics. Pokud se poohlížíte po finančně dostupné el. soupravě, kterou lze snadno sestavit, složit a přenášet, tak Nitro Max by mohl být správnou volbou. Základní set je možno rozšířit samostatně prodávaným kitem Nitro Max Expansion (cca 100 eur), přidávajícím čtvrtý tom a další činel.

Synthy Yamaha Montage M s enginem AN-X

Verze M6, M7 a M8x zastupují nejnovější generaci virtuálních analogových workstationů Montage M se zbrusu novým enginem AN-X, jenž společně s jednotkami AWM2 a FM-X (8 operátorů) poskytuje polyfonii s až 400 hlasy, přičemž M8x přidává polyfonní aftertouch. Vlajková série přináší výrazně přepracované ovládání, samozřejmostí je po všech stránkách špičkový zvuk i dynamika, bezproblémová integrace pódiového a studiového workflow, MIDI i USB audio atd. Hráč má kromě jiného k dispozici 9,97 GB presetů WaveROM, 16 knihoven (16 x 640 performancí), 3,8 GB uživatelské flash paměti nebo VCM rotary speaker. Možnosti série Montage M, o níž výrobce tvrdí, že „oživuje expresivitu legendárních modelů CS-80 a DX-1“, budou v příštím roce ještě posíleny o plugin Softsynth pro ovládání nástroje prostřednictvím DAW. Ceny: M6 cca 3500 dolarů, M7 cca 4000 dolarů, M8x cca 4500 dolarů.

Tagy Schecter Fender MXR Ashdown Laney Spector ampeg Alesis Yamaha

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY