Přejít k hlavnímu obsahu
PJ Harvey | Foto: Steve Gullick
PJ Harvey | Foto: Steve Gullick
Pavel Zelinka -

Intimní příběh nové desky PJ Harvey má silné vyznění

Z rozzuřené dračice jsme během dekád sledovali postupné zrání PJ Harvey do podoby svébytné rockové písničkářky. Jedinečné postavení na scéně potvrzuje i čerstvá, desátá řadová deska, která dostala název I Inside the Old Year Dying.

Polly Jean Harvey byla od začátku svého fungování hlučným, rockovým reprezentantem žen, které se nehodlaly spokojit s úslužnou rolí ve společnosti. Dávala to najevo písničkami nebojícími se překračovat tehdejší konvence. Suverénně, ale nikdy s potřebou prvotně šokovat. Jako autentická umělkyně ustála přerod v přeci jen usazenější, úspornější rockovou písničkářku. I v této poloze zůstala Britka věrná své podstatě, kdy neustále testuje své tvůrčí schopnosti. Každé její album je skokem vpřed, přesto pokaždé vychází ze zvuku i stylu, které jsou okamžitě rozpoznatelné jako její. Výsledek? Jako první interpretka v historii získala dvakrát Mercury Music Prize, a to v roce 2001 a o deset let později. Není překvapením, že slova chvály se snáší i na její nové, už desáté řadové album, které dostalo název I Inside the Old Year Dying.

Harvey poprvé oznámila blížící se příchod novinky I Inside the Old Year Dying na konci dubna vydáním prvního singlu A Child’s Question, August. Příběh vzniku alba se ale táhne už šest let, od konce turné k předchozí desce The Hope Six Demolition Project a k tomu, jak se písničkářka cítila bezprostředně poté. Základní pocit byla bezpodmínečná potřeba vyskočit z nekonečného koloběhu hudby. A jak to tak bývá, přesně v tento moment a v tomto rozpoložení, jak sama autorka prohlásila, „z ní za tři týdny vyšla desítka nových kompozic“. Ta se myšlenkově zatoulala do dětství strávené v rodném Dorsetu. Pryč od velkých témat alb Let England Shake a The Hope Six Demolition Project plných politiky, válek a velkého světa k něčemu intimnějšímu, lidštějšímu. Původně samostatně publikovaná novela ve verších nazvaná Orlam přinesla příběh devítileté holčičky Iry-Abel opouštějící nevinnost dětství. Nebyla by to ale Polly Jean, aby v niterném příběhu nepropletla svět Iry-Abel s realitou velkého světa. Pohanský bůh Pan se proplétá s Elvisem Presleym (včetně užitého tématu Love Me Tender hned na několika místech desky), prožité potulování v lese se všemi jejími živly (zdravíme Hýkala a kapelu Zrní) s vášnivou konzumací sendvičů z řetězců rychlého občerstvení. Stejně tak běžná hovorová angličtina se střídá se starým dorsetským dialektem. Příběh Orlam se proplétá s biblickými i shakespearovskými odkazy. Navzdory temnotě a strašidelnosti, kterou I Inside the Old Year Dying vyvolává, Harvey nemá potřebu nás děsit. Naopak v rozhovorech opakuje, že tato nahrávka poskytuje „prostor k odpočinku, útěchu, pohodlí a balzám na problémy doby, ve které se nacházíme“.

Co na desce jako hudebníci oceníte?

Klíč k tomu, co se s prvotními skicami dál dělo, drželi v Battery Studios v severozápadním Londýně tři pohádkové sudičky. Sama autorka, a dva zpěvaččiny dlouholetí spolupracovníci a producenti: John Parish a Flood. „Studio bylo připraveno pro živé hraní a to je vše, co jsme v něm dělali,“ prozradila v promo materiálech PJ Harvey. I z tohoto důvodu zní album intimně. Žádný dlouhý zástup hostů se na I Inside the Old Year Dying nekoná. Trojice se spolehla na studiovou improvizaci: spontánní výkony a nápady, zaznamenané v okamžiku jejich vzniku. Většina skladeb se odehrává na půdorysu zpěvu PJ Harvey, a jednoduchého rockového doprovodu, který decentně doplňují vstupy elektroniky.

Řečeno bez obalu, na novém albu hudba primárně slouží příběhu, který se deskou proplétá. Necpe se kupředu, ale až na výjimky (razantní titulní skladba nebo hlukový fleshback směrem k prvním dvěma deskám v podobě vazbami přetékající kody A Noiseless Noise) pokorně slouží potřebné atmosféře. Zkušená trojice dokázala z minima prostředků vytěžit maximum. Ať už občasným rozprostřením hlasu se střídmým doprovodem do prostoru (Prayer at the Gate), výrazným zkreslením doprovodu (All Souls nebo A Child's Question, July) včetně častého užití neinvazivních přírodních nebo industriálních samplů. Hudební stránka tak vyrovnává potřebu PJ Harvey předložit svou výpověď v obsahově co nejintenzivnější podobě.

Sedmileté čekání na novou várku písní od PJ Harvey se vyplatilo. Album I Inside the Old Year Dying po právu sklízí nadšené ovace, a to přesto, že desátá řadovka nenabízí žádný mainstreamově přijatelný singl. Ještě lepší zprávou je fakt, je Angličanka v rámci turné k novince zahraje na podzim v Praze, a to 18. a 19. října 2023.

PJ Harvey - I Inside the Old Year Dying

PJ Harvey – I Inside the Old Year Dying

Partisan rec./PIAS, 2023, 39:39

80 %

Tagy Recenze alb PJ Harvey John Parish

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY