Přejít k hlavnímu obsahu
Album je fascinující hudební laboratoří. | Foto: Press
Album je fascinující hudební laboratoří. | Foto: Press
Martin Hošna -

Kosmický chill‑out – Lo‑files přetváří BMTH do meditace hudby

Lo‑files od Bring Me The Horizon je album, které nesoutěží v hlasitosti, ale v hloubce. Tam, kde dřív vládly těžké kytary, scream a post‑apokalyptická energie, přichází nyní ambientní klid, jemná produkce a pocit, jako by se kapela rozhodla vyprávět ty samé příběhy, ale šeptem. Je to projekt, který vznikl ve spolupráci s producenty lo‑fi scény – Casiio, No Spirit, Lophiile, drxnk, Mondo Loops a dalšími – a každý z nich vdechl původnímu materiálu jinou barvu, jinou vrstvu melancholie, jinou hloubku pokoje.
 

Tahle nahrávka nepůsobí jako remixová sbírka z povinnosti. Naopak. Je to pečlivě vystavěná, zvukově čistá kolekce reinterpretací, která dokazuje, že i tak sonicky vyhraněná kapela jako BMTH se může beze ztráty identity přenést do úplně jiné dimenze. Původně monumentální emoce se rozpouštějí v digitálním šumu, bicí místo tvrdých úderů jen šustí jako papír a kytary se proměňují v plovoucí textury.

Například skladba canyoufeelmy<3.tmpx (feat. Casiio & No Spirit) je přepracovaná tak jemně, že se z původní emo‑hardcorové naléhavosti stává soundtrack k vnitřnímu klidu. Skladba dýchá, bicí padají jako kapky deště a celkový dojem je téměř terapeutický. V king_sl@yer.fmk (feat. Mondo Loops) mizí veškerá agrese původního tracku a nahrazuje ji lehce synkopovaný beat, který unáší dál a dál, jako by ani neměl cíl – a přesto se nikdy neztrácí.

Asi největším překvapením je DOOMED.errX (feat. drxnk), kde je zachována temnota, ale jiným jazykem – místo nářku slyšíme meditaci, místo hněvu přijetí. Track působí jako lunární noční krajina: řídká, tichá, a přesto plná pohybu. A sL33pwalking.idl (feat. Lophiile) z původní stadionové hymny udělá jazzem líznutý chill‑hop, kde si klavír a beat předávají slovo jako dva spiklenci v nočním baru.

Celý projekt v sobě nese až nečekaně silný autorský otisk, přestože většina hudebních podkladů byla svěřena do rukou jiných. BMTH si přesto zachovávají výraz. Jejich písně fungují i bez riffů, bez hal a bez decibelů – a to je možná to nejcennější zjištění.

Z pozice muzikanta je album fascinující laboratoří. Je to učebnice v přetváření výrazných, tvrdých kompozic do minimalistické podoby, aniž by ztratily sílu. Každý producent tu nabízí svůj vlastní přístup k textuře, rytmice a prostoru. Zatímco originály stavěly na hutnosti a výbuchu, Lo‑files pracuje s tichem, s dechem mezi takty, s tím, co v běžném mixu často zanikne. Je to důkaz, že skladba nemusí být křiklavá, aby rezonovala. A že groove může ležet i v pauze.

Lo‑files je chill‑outová mapa vesmíru, kde si BMTH dovolili být zranitelní, ztišení a kontemplativní. Je to návrat k sobě, ne skrze hluk, ale skrze ticho. Je to projekt, který nevede, ale nechává vás vést. Hudba k práci, spánku, soustředění – ale i k hlubšímu poslechu. Meditace s otevřenýma očima.

Co oceníte na nahrávce jako muzikanti?

Schopnost přetavit tvrdé rockové skladby do jemných, atmosférických lo‑fi aranží. Promyšlené dynamiky, práce s prostorem, důraz na texturu místo síly. Skvělá inspirace, jak může jeden motiv žít vícero životů.

Bring Me The Horizon – Lo-files

Bring Me The Horizon – Lo-files
RCA / Sony 00:75:00
80 %

Tagy Bring Me The Horizon Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY