Přejít k hlavnímu obsahu
Aid Kid, foto (c) Jan Líbal
Aid Kid, foto (c) Jan Líbal
Anna Mašátová -

Frontman šmíruje u Aid Kida

Ondřej Mikula alias Aid Kid patří k nejuznávanějším osobnostem české hudební scény. Hudebník, producent a skladatel se pohybuje převážně na poli elektronické hudby, vidět ho můžete nejen s jeho projektem Aid Kid, ale také v kapelách Děti mezi reprákama nebo Zvíře jménem podzim. Získal cenu diváku exportní soutěže Czeching 2015, ve stejném roce vyhrál také cenu Vinyla. V červenci vystoupí např. na showcaseovém festivalu Czech Music Crossroads Electronic Mission konaném v Ostravě.

Na čem právě pracuji?

Připravuju soundtrack pro celovečerní dokument o kameramanovi Jaroslavu Kučerovi, s Gabrielou Procházkou pracuju na audiovizuální instalaci pro International Festival of Technology v Delftu a s Františkem Pecháčkem tvoříme videomapping pro knihovnu zámku Kačina.

Mé vybavení?

Srdcem veškerý mojí práce je iMac 27" Retina 5K, na kterym běží Ableton Live. Nahrávám a přehrávám přes kompaktní zvukovku Apogee Duet. Většinu melodických synth zvuků dělám na DSI Prophet 8, mám rackovou verzi, takže k jeho ovládání používám kladívkovou mechaniku Studiologic VMK-188. Na co Prophet nestačí, vymodeluju v softsynthu NI Massive.

Pro live sety a práci na cestách používám Macbook Pro 13" Retina. Vystřídal jsem několik midi kontrolerů, teď jsem se ustálil na kombinaci Akai APC mini + iPad s aplikací TouchAble. Nedávno jsem objevil krásu Kaoss padů, pro živou elektroniku je to zásadní věc, mám starej KP2 a KP Quad. Když mi v setu něco chybí (live i DJ), dotvořim to na Teenage Engineering OP1. Abych měl v mixu i trochu analogu, občas vozím Propheta nebo Dreadbox Erebus, skvělej malej řeckej synth. Často si to celý míchám sám přes Allen & Heath ZED10FX.


DJuju na 2 až 3 playery Pioneer, nejradši mám samozřejmě CDJ2000NXS2, většinou ale dostanu starší model nebo XDJ1000. Skvěle se mi hraje se sluchátkama Urbanears Zinken.

No a kytara – mám červenýho Godina SD, hodně variabilní nástroj. V pedalboardu nejlevnější plastovej (ale skvělej, v podstatě ho nevypínám) Tubescreamer od Ibanez, Marshall Shredmaster (znáte z OK Computer), EH Nano Muff, Boss CH-1, Vox Delaylab a parádní reverb EH Cathedral. Mám kombo Fender '68 Custom Vibrolux Reverb a jsem s nim hodně spokojenej, hraje nádherně.

Oblíbený kousek?

Těžko říct, ale asi OP1, je to nejzábavnější hudební nástroj, kterej sem kdy měl v ruce. Dokonce teď hraju celý jedno divadelní představení jenom s jeho pomocí. Už ho mám asi rok, ale furt objevuju nový možnosti.

Nejhorší nástroj, co jsem držel v ruce?

Koupil sem si nedávno Behringer DR 600 – low-end digitální reverb, a teď nevim, co s nim...Co bych si rád pořídil do sbírky?

Momentálně mi nejvíc chybí basovej analog synth, něco jako Korg MS20. Taky pokukuju po Telecasteru...Nejhorší muzikantský zlozvyk?

Já třeba po koncertech nesmotávám kabely a doma pak trpim, když se ten chuchvalec snažim rozmotat.

Nejlepší hudební zážitek?

Těch je mnoho – taková jistota je vždycky koncert Mogwai, už jsem byl 4x. Samozřejmě Lunchmeat Festival, ale to už hudbu přesahuje. Z vlastních koncertů sem si teď nejvíc užil back2back DJování s Pjonim. A 17. května nad ránem fakt pěkně pršelo, to byl taky vlastně hudební zážitek.

Tagy Frontman šmíruje Aid Kid djing Teenage Engineering

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

anna
Hudební publicistka, manažerka a historička umění. Je editorkou pořadu ArtCafé Českého rozhlasu Vltava a zástupkyní šéfredaktora kulturního magazínu Uni, její články kromě Frontmana naleznete také v Harmonii, Full Moonu, Sparku, Lidových novinách aj. Působila na pozici Head of…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY