Přejít k hlavnímu obsahu
Fæ Bestia | Foto: archiv autora
Fæ Bestia | Foto: archiv autora
Pavel Zelinka -

Fæ Bestia na novém EP nabízí sonickou pohlednici moderní společnosti

Domácí projekt Fæ Bestia se v současné době nachází ve svém temnějším období. To reflektuje čerstvě vydané EP Heart Transplant, které vzpomínky na dřívější nadšení pro dubstepu transformuje do poměrně barevné, žánrově nezařaditelné skládanky. Svět je v rozkladu a k tomuto procesu připravil elektronický projekt odpovídající doprovod.

Dění na domácí mladé elektronické scéně má pro hudebního fanouška, který se o ni proaktivně nezajímá, podobu zakalené vodní plochy. Všichni tuší, že se v ní nalézá řada ryb, ty ale mají málokdy možnost nadechnout se na hladině a dát tak o sobě vědět mimo úzký okruh souvěrců. O to se aktuálně snaží mladá zpěvačka a producentka Josefína Trantinová, která tvoří od roku 2020 své elektronické kompozice jako Fæ Bestia. Z původně zasněné urban popové zpěvačky a producentky z debutového EP Cosa Diabolica se dokázala transformovat do poměrně rozverné podoby, vedle toho ale dokázala jednoduché kostry řady skladeb rozmělnit do pozoruhodných, experimentálně elektronických novotvarů. Ve spíše chmurnějším duchu nabízí po roce od debutového alba Alegorie novou sadu nahrávek nazvanou Heart Transplant.

Na řadě fotografií z prvních let fungování se na nás usmívá vyrovnaná Josefína. Odpovídá tomu i řada skladeb, které mají žertovný nebo na první pohled lehce bezstarostný název – Meoww nebo Kitty Kat. S takovou tváří Fæ Bestia se ale na Heart Transplant nesetkáme.

Promo materiály objasňují situaci jasně  – během přípravy nahrávky prošla Fæ Bestia zásadní životní proměnou. Už nesní, ale bojuje. Ve skladbě Drill, se kterou uspěla v klání Bastl Electronic Track letos v březnu v rámci hudební ceny Vinyla, je to z pohledu bionické vážky, aby na konci skladby zjistila, že tím hmyzem je ona sama. V klipové Turn The Card Over referuje o konfrontaci s něčím děsivým, Little Mis$ Dis$ je pak hate na patriarchát a misogynii. Tomu odpovídá i hudební forma všech kompozic. U Fæ Bestia nikdy nešlo o tradiční písničky, tentokrát je ale rozvrat ještě zásadnější

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Na Heart Transplant se rozlučme s Fæ Bestia hladící nás svým sametovým hlasem po tváři. Na druhou stranu, všechny čtyři skladby nejsou neprostupným rytmicko-melodickým bludištěm, jaké nám nabízí v zahraničí Arca nebo na domácí půdě třeba Ursula Sereghy. Skladby jsou spíše sonickou pohlednicí, přičemž při poslechu není příliš zřetelné, kdy končí jedna a začíná druhá. Josefína Trantinová připravila zvukový příběh plný field recordings, basových odlesků milovaného dubstepu, ambientních ploch a střípků současné taneční estetiky. 

Vokál Josefína používá spíše deklamativního charakteru, navíc částečně upravený do podoby počítačového průvodce. Vrcholem EP je, stejně jako na předchozím albu Alegorie, spolupráce s Keishiro Mikawou. Smyčce posouvají skladbu Turn The Card Over do futuristicky neoklasické podoby a vyčleňuje tak Fæ Bestia ještě více ze zástupu současných elektronických nadějí. 

Fæ Bestia - Heart Transplant

Fæ Bestia  Heart Transplant EP

vlastní náklad, 14:24, 2024

75 %

Tagy Recenze alb Fæ Bestia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Pavel Zelinka
Jsem vystudovaný učitel zeměpisu, který nikdy pořádně neučil, bývalý skautský vedoucí, který miluje město, křesťan pořádající gotické koncerty. Láska k hudbě se nejprve zhmotnila na vlnách. Ve studentském Radio Strahov jsem nejprve vysílal a posléze ho 8 let vedl (od roku 2004…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY