Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 03.05.2021 - 00:01

Dvoukrké ukulele Ortega Hydra-BSTE

Patrně nejznámější dvoukrkou kytarou je Gibson SG EDS-1275 „Doubleneck“, zpopularizovaný především Jimmym Pagem v dobách největší slávy Led Zeppelin, ale podobné konstrukci se nevyhýbají ani výrobci jiných typů nástrojů. Jedním z příkladů je německá firma Ortega Guitars, která přišla na trh s elektroakustickým dvoukrkým ukulele Hydra-BSTE z prémiové série Custom Build, kombinujícím basové a tenorové ukulele s rozdílnými menzurami.

Na výrobu korpusu včetně topu byl použit tropický druh dřeva dao (rod Dracontomelon), někdy označované jako paldao nebo lamio, poskytující konkrétní středy, pregnantní basy a čitelnou projekci. Tělo, jehož hrany lemuje výložka z ořechu a ABS, disponuje výkrojem zasahujícím do prostoru spodního lubu a ozvučnice, což zlepšuje přístup levé ruky k vyšší polohám tenorového segmentu. Podobné řešení najdeme také na lubu rozdělujícího basovou a tenorovou část.

Nástroj je opatřen mahagonovými krky, ořechové hmatníky nesou 15 (bas) respektive 16 (tenor) pražců, kostěné nulté pražce o šířkách 45 / 36 mm a laserem vytvářenou intarzii v podobě ještěrky, jejíž symboly zdobí také rosettu ozvučného otvoru. Menzura basového krku činí 510 mm, pro tenorový krk byl zvolen rozměr 430 mm.

Do kobylek s ořechovou základnou jsou vsazena kostěná sedla a ladění zajišťují celokovové strojky kryté černým chromem. Ozvučení má na starost integrovaný snímač napojený na elektroniku Ortega MagusUke, jejíž ovládací modul s hlasitostí, tónovou clonou a ladičkou je zapuštěn do horního lubu. Nechybí ani třípolohový páčkový přepínač volící režimy bass, bass + tenor, tenor.

Dvoukrké ukulele Ortega Hydra-BSTE je nabízeno v přírodní povrchové úpravě Open Pore Matte Natural, která nechává vyniknout krásné kresbě dřeva a navíc umožňuje materiálu lépe rezonovat. Cena, pohybující se na českém trhu okolo 12200 Kč, zahrnuje kvalitní polstrovaný gig bag. Nástroj je z továrny seřízen na struny Ukebass a UWNY-4-TE.

Tagy ortega Ortega Hydra-BSTE

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY