Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v listopadu 2021 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Gibson Jerry Cantrell „Wino“ Les Paul Custom Murphy Lab – modernizovaná replika staršího Customu kytaristy seattleovské legendy Alice In Chains dostala mahagonové komorované tělo, javorový top i krk, ebenový hmatník a nultý pražec z corianu. Standardní hardware (stopbar, tune-o-matic) i strojky Grover Kidney nesou povrchovou relic úpravou Aged Gold a kytara je stříkána transparentním odstínem Wine Red.

Limitovaná edice v počtu 100 kusů nabídne kromě známých a lety osvědčených magnetických humbuckerů Gibson 498T a 490R také piezo systém Fishman Powerbridge. Z toho důvodu má model pouze jednu společnou tónovou clonu, druhý potenciometr Tone je vyhrazen pro ovladač hlasitosti aktivního okruhu Fishman. Použity byly kvalitní potenciometry CTS Audio-Taper s odporem 500 kOhm a keramický kondenzátor.

Ibanez AZES31 a AZES40 – návrat japonského výrobce ke klasičtěji koncipovaným stratům s výborným poměrem cena/výkon. Modely z nové edice AZ Essentials mají topolové tělo, javorový krk s kulatějším profilem a hmatník z jatoby osazený 22 pražci medium jumbo. Ořech je široký 42 mm a oproti klasickým Stratocasterům byla menzura zkrácena na délku 25 palců.

Varianta AZES31 je vybavena pevnou kobylkou F106, třemi jednocívkovými keramickými snímači Essentials a systémem dyna-MIX8 rozšiřujícím zvukovou paletu. Provedení AZES40 se odlišuje vibratem T106, kobylkovým humbuckerem Ibanez Accord a elektronikou dyna-MIX9. V závislosti na typu kytary jsou dostupné laky Vermilion, Ivory, nebo Purist Blue, Black a Mint Green.

Flyingy ESP a LTD Alexi Laiho 2021 – vzpomínka na excelentního finského metalového kytaristu (8. 4. 1979 – 29. 12. 2020), bývalého člena kapely Children Of Bodom. Edici tvoří pět modelů ESP/LTD Alexi Hexed, ESP/LTD Alexi Ripped a ESP E-II Alexi Ripped, ceny levnějších nástrojů z produkce LTD startují na částce cca 1550 dolarů, varianta EII vyjde asi na 2500 dolarů, zatímco kousky Hexed a Ripped, vyráběné v ESP Custom Shopu, lze pořídit za 5600 respektive 5800 dolarů.

Nástroje disponují průchozím javorovým krkem opatřeným subtilním profilem, ostře tvarovaná korpusová křídla jsou vyrobena z olše a ebenový hmatník o radiusu 350 mm nese 24 pražců X-Jumbo. Společný je kobylkový humbucker EMG HZ FH-2 doplněný u typů Ripped šikmo uloženým krkovým singlem EMG HZ S2. U dostupnějších Flyingů LTD byla zvolena mechanika Floyd Rose 1000 a strojky Grover, u ostatních zástupců této série najdeme vibrato Floyd Rose Original, uzamykatelné strojky Gotoh a přibyl i aktivní boost ESP MM-04 s nastavitelnou ekvalizací a zdvihem.

Efekty

Strymon Zelzah Multidimensional Phaser – modulační multiefekt s dvojicí nezávislých, vzájemně propojitelných sekcí obsahujících dva typy phaseru, jenž je schopen zastat i funkce flangeru, chorusu nebo vibrata. Parametr rezonance má režimy Strong, Mild, Off, u sweepingu lze volit z modů Classic, Barber, Envelope a instalován je mimo jiné také JFET Class-A preamp.

Průběh algoritmů řídí procesor ARM Superscalar (480 MHz), ale audio signál  má čistě analogovou cestu. Vybírat lze mezi bufferovaným a true bypassem, efekt umožňuje také true stereo zapojení, najdeme zde konektory pro externí expression pedál, MIDI nebo přepínač Strymon MiniSwitch, a propojení s počítačem zajišťuje port USB-C. Cena na českém trhu se pohybuje okolo hranice 9900 Kč.

Fractal Audio FM9 – podlahový preamp/multiefekt nové generace se čtveřicí DSP jader, špičkovým modelingem a rozsáhlou nabídkou virtuálních aparátů, kabinetů a efektů. Využita byla nejnovější technologie Fractal Cygnus, duální „Amp“ blok pojme celkem osm (2x4) kanálů s libovolnými presety, připravena je banka s více než 2200 IR vzorky Ultra-Res převzatými z rackové verze Fractal Axe-FX III a našlo se i místo pro 1024 slotů, určených k nahrání vlastních IR samplů.

Vývojáři osadili FM9 devíti footswitchi s barevnými prstenci a mini LCD displejem. Každému spínači lze přiřadit pomocí funkce Layout parametry tap, hold apod. Nechybí konektor FASLINK II, sloužící k připojení až dvou externích firemních kontrolerů FC-6 nebo FC-12, konektory pro spínací a expression pedály, RCA zdířky SPDIF, port USB-B a DIN konektory MIDI In/Out.

Keeley Electronics Compressor Mini – kompaktní pedál, založený na paralelních obvodech známých z kompresorů v tzv. Manhattan stylu, disponuje několika automatickými režimy měnícími více parametrů současně, včetně režimu Blend, poskytujícího v interakci s ovladači Level a Comp optimální mix čistého a efektovaného signálu. Díky inteligentnímu korekčnímu obvodu navíc zůstává výsledný tón stále dostatečně brilantní a transparentní. Vestavěn je i předzesilovačový okruh, jenž je schopen z dalších zařazených pedálů nebo zesilovače dostat maximální potenciál.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Ortega C One – akustické kombo v designových provedeních Ash (jasan) a Walnut (ořech) je inspirováno rackovým zesilovačem H One, což se odrazilo na dvoukanálové koncepci, osazení hlavního panelu, integrovaných efektech i maximálním výkonu 100 W. Každá z větví, lišících se typem vstupu (jack nebo kombinovaný konektor XLR/jack), je vybavena ovladači gainu, digitálního reverbu a třípásmových korekcí. První kanál doplňuje spínač fáze a funkce Color, druhá větev má místo těchto funkcí aktivaci fantomového napájení a přepínač mezi linkovým nebo mikrofonním režimem.

DSP čip přináší také možnost využití chorusu, mnozí hráči ocení duální linkový výstup s odpojitelným uzemnění a switchem Pre/Post, send/return efektové smyčky, zdířku sluchátek, Aux In nebo konektor pro externí box. Kombo s frekvenční odezvou 40 Hz až 20 kHz je osazeno středobasovým měničem o průměru 6.5 palců, výškovým třípalcovým tweeterem a bassreflexem. Česká cena byla nastavena pod hranicí 15000 Kč.

Bogner Ecstasy Mini Head – malý tranzistorový jednokanálový zesilovač se zvukem blízkým legendárnímu celolampovému tříkanálu Ecstasy, díky němuž se německý návrhář Reinhold Bogner dostal mezi absolutní špičku v dané kategorii butikových značek. Preampová sekce Mini Headu těží z obvodů úspěšných firemních zkreslovacích pedálů řady Ecstasy Red a koncová jednotka poskytuje maximální výkon 30 W.

Ovládání sestává z potenciometrů gainu, hlasitosti, čtyřpásmových korekcí a zakomponována je i čtveřice páčkových spínačů s funkcí Variac, voicingy středových frekvencí, navýšením gainu a režimy B1/N/B2 ovlivňujících množství vyšších harmonických složek. Bogner Ecstasy Mini Head je vybaven dvojicí repro výstupů, efektovou smyčkou a napájení obstarává přiložený DC adapter 24V/2.0A. Oficiální evropská cena se pohybuje okolo 300 eur.

Orange Super Crush 100 C/H – kombo a zesilovač postavené na polovodičích. Obě verze kombinují JFET předzesilovač s koncovým stowattovým stupněm zapojeným ve třídě Class A/B, převzatým z firemního powerampu Pedal Baby 100. Čistý kanál s přesahem do lehkého crunche je ovládán pomocí hlasitosti a dvoupásmových korekcí, zkreslený kanál Dirty přidává parametr gainu a třípásmový ekvalizer.

Vedle celkového masteru nabízí aparáty také emulaci pružinového hallu, bufferovanou efektovou smyčku, výstupy pro boxy s impedancí 8/16 Ohm, linkový XLR konektor s voicingem kabinetů (Closed/Open) a vstup pro footswitch. Kombo využívá jeden dvanáctipalcový reproduktor Celestion G12K-150. Evropské ceny se pohybují okolo 500 eur za zesilovač a cca 700 eur za kombo.

Doplňky, software atd.

Peterson StroboPlus HDC – desktopová ladička erudovaného amerického výrobce, který do tohoto modelu implementoval nejnovější technologie, nabízející skutečně nadstandardní množství funkcí. Součástí je dvacítka různých ladicích modů, zahrnujících také historické temperované ladění, mikrotonální režim, mody pro harmoniku, kytaru, basu, akordeon, steel kytaru, systém Buzz Feiten, drop ladění atd. Knihovna obsahuje více než 180 presetů postavených na systému Sweetened Tunings, řešící specifické neharmonické vlastnosti vybraných nástrojů a optimalizující jejich ladění.

Integrován je pokročilý metronom s tempem v rozmezí 10 až 280 čtvrťových not za minutu (BPM), více než stovkou patternů doplněných polyrytmy, 50 typy akcentů a dalšími prvky. Rozsah ladění činí C0 – Ais8, referenční tón A lze nastavit v rozsahu 390 až 490 Hz, nechybí timer, transpozice nebo malý reproduktor napojený na tónový generátor (C1 – G9). Nabíjení zajišťuje Li-Ion baterie či port USB micro, sloužící zároveň pro aktualizaci firmwaru. Samozřejmostí je nativní kompatibilita s aplikací Peterson Connect (Mac i PC).

Two Notes Hidden Gem Collection Steve Vai – společnost Two Notes Audio Engineering se spojila s losangeleským producentem Michaelem Nielsenem, aby společně vytvořili novou sadu virtuálních kabinetů DynIR Hidden Gem Collection, vycházející z kabinetu 4x12, který dříve vlastnil a používal Steve Vai. Dotyčný box Vai hojně využil především v letech 1986 až 1993, a to jak na koncertech s bývalým frontmanem Van Halen Davidem Lee Rothem na jeho turné Eat 'Em and Smile a Skyscraper, tak i na vlastní šňůře Sex & Religion.

Kolekce Hidden Gem obsahuje tři virtuální modely: Alien White '86 s reproduktory Celestion V30, Alien Black '87 osazený repry Celestion G12H, a Alien Green '93 s dvacetiwattovými Greenbacky. Každý virtuální kabinet byl nasnímán pomocí osmi mikrofonů: Blue Dragonfly, Shure Unidyne III 545, Heil Sound PR30, Sennheiser MD409, Shure SM57, Coles Electroacoustics 4038, Beyerdynamic M160 a Royer R-121.

Všechny tři boxy z Hidden Gem Collection DynIR jsou kompatibilní s hardwarem Torpedo od Two Notes s podporou DynIR, včetně Captor X a CAB M+, a také s digitálním pluginem Torpedo Wall of Sound v4, který je zdarma součástí každého nákupu kabinetu ze setu Hidden Gem.

Tagy gear alert Gibson Ibanez ESP ESP LTD Keeley Electronics Fractal Audio Systems Strymon ortega bogner Orange Peterson Two notes Audio Engineering

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY