Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 28.09.2019 - 00:01

Digitální modulace EHX Mod 11

K pedálovému reverbu Oceans 11 a delay/looperu Canyon přibyl v katalogu firmy Electro Harmonix podobně koncipovaný modulační multiefekt Mod 11 Modulator. Číslovka v názvu značí počet základních modulačních režimů, z nichž každý nabízí prostřednictvím tlačítka Mode další dvě nebo tři variace, o jejichž aktivaci informuje tříbarevná dioda.

Pomocí rotačního přepínače může uživatel volit následující typy efektů:

Trem – klasické tremolo s několika LFO křivkami
Harm – tremolo s harmonizací zvukově blízké modelům osazeným ve starších lampových aparátech. Signál je rozdělen do dvou frekvenčních pásem (výšky/basy) a modulace probíhá mezi těmito větvemi
Vibr – klasické vibrato s několika LFO křivkami
Uni – emulace známého Univibu s rejstříky na pomezí chorusu, phaseru a vibrata se zařazeným zkreslením
Chorus – trojice modů s charakterem efektů EHX Small Clone, tri-chorusu a bass chorusu
Rotary – simulace rotary speakeru s možností přiřadit interní obvod overdrivu
Flange – klasický flanger s několika LFO křivkami
TZF – tzv. Through Zero Flanger s nulovým bodem, kde se modulovaný zpožděný signál setkává s čistým zvukem
Phase – klasický phaser evokující zvuk modelu EHX Small Stone, na výběr je několik LFO křivek a mody 4/6/8 stage
Pitch – pitch shifter s modulací
Filt – filtrace se zvukem analogových syntezátorů, na výběr jsou různé LFO křivky a Low Pass, High Pass, Band Pass nebo envelope filtr ve stylu firemního Q-Tronu

Kromě potenciometrů Depth, Rate, Volume/Color a zmíněného tlačítka Mode disponuje Mod 11 režimem Secondary Knob Mode pro ovládání dalších parametrů (LFO, envelope, mix, overdrive atd.) a u většiny efektů lze přes nášlapný footswitch nebo externí spínač (vstup Tap In) nastavovat tap tempo.

Po delším stlačení hlavního spínače přejde okruh do režimu Momentary, kdy je modulace zařazena do signálové cesty pouze při stisknutém footswitchi, což hráč ocení především u krátkých nebo rychle se střídajících sekvencí. Tuto funkci lze pevně deaktivovat malým switchem Tails umístěným uvnitř šasi.

Electro Harmonix Mod11 Modulator představuje v daném efektové kategorii nadstandardně flexibilní řešení, které v kompaktním balení poskytuje překvapivě širokou škálu modulačních efektů využitelných pro kytaru, basu i klávesy. Cena novinky byla na českém trhu nastavena okolo hranice 4 300 Kč včetně adapteru EHX 9.6DC200mA.

Tagy EHX Electro Harmonix EHX Mod 11
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY