Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Delay Line 6 DL4 MkII: inovace modelu z konce devadesátek

Firma Line 6 výrazně přepracovala svůj pravděpodobně nejúspěšnější efekt delay DL4, poprvé uvedený na trh v roce 1999, a představila druhou generaci tohoto modelu s prozaickým označením DL4 MkII. Typický zelený lak sice zůstal zachován, ale šasi pedálu prošlo faceliftem, jenž kromě jednoduššího designu přináší také úsporu místa v pedalboardu, a čtveřice footswitchů je místo standardních LED diod opatřena barevnými diodovými prstenci. To podstatné ale představuje radikální upgrade obvodu, nabízejícího celou řadu nových funkcí, ovšem stále je tu i možnost aktivace režimu původní verze.

Rotační přepínač pro výběr zvukových modů disponuje všemi delayi z původního modelu DL4, k tomu přidává kolekci patnácti dozvuků převzatých z firemní modelingové řady HX a stejný počet tzv. „secret“ reverbů. Podobně jako u předlohy zde najdeme dvojici vstupů a výstupů nebo konektor sloužící k připojení externích ovladačů, nově přibyl mikrofonní XLR vstup s nastavitelnou úrovní citlivosti, dva DIN konektory MIDI In, Out/Thru či port USB-C.

Navíc zde najdeme také slot pro microSD kartu navyšující kapacitu integrovaného looperu s funkcemi Record / Overdub, Play / Stop a Play Once, který má v základu prostor na 240 sekund mono nebo 120 s stereo záznamu. U zmíněných footswitchů  může uživatel vybírat ze tří různých bypassů – integrován je standardní true bypass mod nebo bufferovaný a DSP režim, které obcházejí A/D/A převodníky a směrují vstupní analogový signál přímo na výstupy.

Ovládání, včetně počtu potenciometrů a nášlapných spínačů, se nese v duchu originální modelu, v efektu lze okamžitě využít 6 presetů a k dalším 122 předvolbám je možno přistupovat přes MIDI. Mezi originálními a novými zvuky přepíná tlačítko Alt/ Legacy, nechybí tap tempo a synchronizace pomocí MIDI clocku. Odolné šasi o rozměrech 5.1 x 23.5 x 11.4 cm je vyrobeno z hliníku, efekt váží 920 g.

Oficiální cena delay modeleru Line 6 DL4 MkII, jenž oproti první verzi boduje také kompaktnějším provedením a citelně nižší hmotností, byla v případě amerického trhu nastavena těsně pod hranicí 420 dolarů včetně USB kabelu a firemního napájecího 9V DC zdroje s proudovou rezervou 500 mA..

Eric Klein ze společnosti Line 6 k nové verzi delaye uvedl: „V určitých kruzích se o DL4 mluví jako o pravděpodobně nejdůležitějším pedálu posledních dvaceti let, a ani po 23 letech – což je v tomto oboru věčnost – jsme si nedokázali představit, že bychom si s tak dobrou věcí zahrávali. Takže i přes nové okruhy, moderní možnosti a preciznější podání zvuku se stisknutím jediného tlačítka DL4 MkII doslova změní na DL4, takže se stále můžete vracet do roku 1999.“

Tagy Line 6 Line 6 DL4 MkII

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY