Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 16/24: Jacksony Soloist SL2, Celestion 100, komba Line 6 a Roland RD-08

Jackson rozšířil edici amerických superstratů o modely SL2MG a SL2MGHT, na český trh dorazil Epiphone DG-335 postavený podle preferencí frontmana Foo Fighters, Celestion slaví výročí reproduktorem Celestion 100 a Line 6 inovoval kolekci komb Catalyst trojicí verzí řady CX. Značka Cortex Bass představila novou sérii Ganesha Deluxe, britský Ashdown rozšířil nabídku o zesilovač OriginAL EVO Mini, firma Meinl cílí na bubeníky side snarem Compact 10″ MPCSS, Roland představil digitální stage piano RD-08 a doporučit můžeme také dvojici pedálů Dunlop z kolekce Wylde Audio. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Jackson American Series Soloist SL2MG a SL2MGHT

Do portfolia Jacksonu přibyly dva nové modely superstratů typu Soloist, sdílející průchozí krk lepený ze 3 kusů javoru, olšová korpusová křídla, ebenový hmatník s proměnlivým radiusem a 24 pražci z nerezové oceli, uzamykatelné ladicí strojky Gotoh MG-T, dva aktivní humbuckery EMG 81/85 i místo vzniku, kterým je továrna Fenderu v kalifornské Coroně. Verze SL2MGHT je osazena hardtail kobylkou Hipshot 6 - Fixed .175, zatímco varianta SL2MG disponuje vibratem Floyd Rose 1500 Series. Ceny včetně pouzdra Foam-Core a popruhových zámků Dunlop: SL2MGHT cca 2500 dolarů, SL2MG cca 2600 dolarů.

Epiphone DG-335 Dave Grohl

Signatura frontmana kapely Foo Fighters kombinuje konstrukci pololubových Gibsonů ES-335 (tvar těla) a Trini Lopez, čemuž odpovídají kosočtvercové ozvučné otvory korpusu z laminovaného javoru, styl orientačních značek na hmatníku z indického laurelu i linie hlavice typu Firebird. Krk z jednoho kusu mahagonu dostal profil eliptického C, struny kotví ve struníku LockTone doplněného kobylkou tune-o-metic a ladicími mechanikami Grover Mini Rotomatic. Kytara využívá dvojici humbuckerů Burstbucker 2/3 (USA) ovládaných spolehlivým třípolohovým přepínačem Switchcraft a kvalitními CTS potenciometry s kondenzátory Mallory. Epiphone DG-335 Dave Grohl je dodáván společně s pevným pouzdrem.

Wah pedály V846 Vintage a VRM1 Real McCoy: Vox se vrací do „šedesátek“

„Rok 1967 je zpět,“ prohlásil Vox při premiéře reissue modelů VRM1 Real McCoy a V846 Vintage, představujících věrné kopie historicky prvních wah pedálů této značky. Podle informací výrobce jsou obě verze osazeny „ručně vybranými a na míru navrženými součástkami, přinášejícími dokonalou reprodukci zvuku těchto dvou ikonických efektů“. Varianta V846 Vintage, jejíž předlohu používal např. Jimi Hendrix či Eric Clapton, má asertivní zvuk s rozšířeným frekvenčním spektrem a důrazem na vyšší pásma. Provedení VRM1 Real McCoy disponuje oproti V846 výraznějšími středy, šasi bylo navrženo pomocí 3D skenu letitého originálu a stejná pozornost byla věnována také ostatním detailům. Wah pedály navíc bodují extrémně nízkým proudovým odběrem (0,54 mA). Pořídit je možno i limitovanou chromovanou variantu VRM1LTD.

Výroční vintage reproduktor Celestion 100

Britský výrobce reproduktorů slaví sté výročí existence speciálním modelem Celestion 100, inspirovaným ranými kytarovými repry, které v 50. letech stály u zrodu moderní hudby. Dvanáctipalcová verze G12 100 je stejně jako předlohy osazena Alnico magnetem dodávajícím výslednému zvuku hřejivý charakter s transparentními zvonivými výškami, muzikálními středy a příjemnou komprimací. Repro o výkonu 30 W je dostupné v provedeních T100 nebo T101 s impedancí 8 či 16 ohmů a frekvenční rozsah je dán mantinely 75 Hz až 5 kHz. Citlivost činí 100 dB, což ocení také majitelé dnes oblíbených malowattážních zesilovačů, jimž je „stovka“ schopna dodat další procenta akustického tlaku. Sběratelské repro se stylově šedou úpravou magnetu a ocelového koše vyjde na cca 370 eur.

Dunlop Wylde Audio Cry Baby a Rotovibe Chorus/Vibrato

Společnost Jim Dunlop rozšiřuje nabídku efektů řady Wylde Audio o reissue verze wah pedálu Wylde Audio Cry Baby WA45 a modelu Rotovibe Chorus/Vibrato s produktovým značením WA357. Efekty jsou vyráběny v rámci dvacetiletého výročí spolupráce Dunlopu s kytaristou doprovodného bandu Ozzyho Osbournea a frontmana kapely Black Label Society, jehož zvuk ovlivnil mnoho hráčů. Replika kvákadla, které firma v minulosti pro Wyldea navrhla, poskytuje tlustý tón s asertivním projevem vhodným do různých žánrů. Rotovibe je součástí Zakkova pedalboardu už od roku 1988 a v daném případě přináší inspirativní modulaci na bázi přepínatelného chorusu a vibrata s nastavením intenzity vlny a plynulým ovládáním její rychlosti prostřednictvím nášlapného pedálu. Wah (cca 240 eur) má být dostupný v průběhu dubna, Rotovibe s cenovkou cca 450 eur dorazí na trh pravděpodobně o měsíc později.

Modelingová komba Line 6 Catalyst CX

Inovovaná edice dvoukanálových digitálních komb Catalyst CX 60 1x12, Catalyst CX 100 1x12 a Catalyst CX 200 2x12 dostala na rozdíl od svých předchůdců celkem 12 virtuálních aparátů s optimalizovaným boostem a 24 efektů, odvozených od firemních vlajkových lodí řady Helix. Zmíněné amp vocingy pokrývají spektrum od křišťálově čistých zvuků, přes crunche až po moderní high-gainové rejstříky, efektová sekce je rozdělena na jednotky modulací, delayů, pitch/filtrů a reverbů, přičemž každá nabízí 6 položek. Nechybí tap tempo, ladička, MIDI, USB-B karta, funkce Output Power (mute, 0,5 W, 50%, 100%), linkový XLR výstup, ef. smyčka, Aux In nebo kompatibilita s aplikací Catalyst Edit.

Série Ganesha Deluxe od Cortex Bass

Čtyř, pěti i šetistrunné verze baskytar nabízí nová kolekce Ganesha Deluxe z dílen švýcarské firmy Cortex Bass, která tyto nástroje vyzbrojila sendvičovým třívrstvým tělem a šroubovaným krkem, u něhož lze zvolit mahagon, několik druhů javoru, padauk, zebrano, wenge a další exotické materiály. Hmatník nesoucí 24 pražců je vyroben z javoru či buku, vybírat je možno z různých kombinací humbuckerů i single coilů Delano navázaných na aktivní elektroniku Glockenkland nebo Noll s dvou či třípásmovým EQ. Modely dostaly kobylku Headless ABM 3901 s integrovanými ladicími mechanikami, zachována zůstala hlavice, do níž jsou vsazeny kotvy strun typu ABM 111.

Hlava Ashdown OriginAL EVO Mini 300 Bass

S výkonem 300 W je nový OriginAL EVO Mini 300 připraven poskytnout na pódiu i ve studiu masivní zvuk, a to při zachování kompaktních rozměrů a přímočarého ovládání. Zesilovač je vybaven pětipásmový ekvalizerem se zdvihem +-15 dB a funkcí Shape, potenciometry vstupní citlivosti a masteru, přepínačem pro nástroje s pasivní či aktivní elektronikou, efektovou smyčkou a linkovým DI výstupem ve formě XLR konektoru. Instalována je minijacková sluchátková zdířka pro tiché cvičení a dvojice hlavních výstupů s minimální impedancí 4 ohmy. Kromě toho zde najdeme automatický napěťový okruh a adaptivní větrák. Na zesilovač s cenovkou cca 400 liber poskytuje výrobce pětiletou záruku.

Meinl Compact 10″ Side Snare MPCSS

Nový zástupce série Compact se vyznačuje mimořádně jasným a čistým tónem s asertivním atakem a ostrým, koncentrovaným úderem při vyšším ladění, a v případě nižšího naladění hladkou rezonancí, obohacující kapelový zvuk o hloubku a vřelost, jež se u nástrojů této velikosti vyskytují poměrně zřídka. Základem bubínku typu MPCSS o rozměrech 10" x 3.5" je javorový korpus doplněný tradičním struníkem, třikrát ohýbanými ráfky o síle 2 mm a mechanikou typu throw-off pro rychlou regulaci napnutí strun. Univerzální model v matně černé povrchové úpravě odvede svou práci nejen v rámci klasické soupravy, ale svými vlastnostmi může oslovit i perkusisty. Česká cena: cca 3550 Kč.

Roland RD-08: stage piano za dostupnou cenu

S oficiální cenovkou cca 24400 Kč představuje stage piano RD-08 finančně nejdostupnější model řady Roland RD, jejíž historie sahá až do 80. let. Nástroj osazený klaviaturou PHA-4 s 88 klávesami a kladívkovou mechanikou disponuje enginem SuperNATURAL vyhrazeným pro zvuky klavíru či el. piana, zatímco ostatní rejstříky, včetně syntezátorů, smyčců, varhan atd., jsou založeny na enginu ZEN-Core, převzatého z Rolandů Fantom a Jupiter-X. Banku se stovkou scén a více než třemi tisícovkami zvuků doplňuje rozsáhlá efektová sekce, dvojice USB portů, mic/line vstupy, MIDI Out, konektor pro pedály a v neposlední řadě i ozvučný systém o výkonu 2x 6W. Systém lze při jednorázovém nákupu doživotního klíče na Roland Cloud rozšířit pomocí upgradu RD-08.

Tagy Jackson epiphone vox Line 6 Celestion Cortex Bass Dunlop Ashdown meinl Roland

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY