Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 47/23: efekty Line6 a Zoom, signatury Epiphone a Fender, aparát Revv a bubny DWe

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. DigiTech ohlásil reedici populárního rytmického automatu SDRUM, Zoom zdokonalil svého pedálového všeuměla MS50G na verzi Plus, Line6 pokračuje v evoluci edice Helix malým multiefektem HX One a kanadský Revv posílil nabídku o elektronkový aparát Dinamis D40. Epiphone představil repliku Gibsonu Flying V 1979 Kirka Hammetta, Fender nastartoval výrobu Stratu Bruno Mars a doporučit můžeme i signaturu basisty Petea Wentze, efekty UAFX nebo elektroakustické bicí kity DWe.

Epiphone Kirk Hammett 1979 Flying V v odstínech Ebony a Purple Metallic

Epiphone oslovil kytaristu Metalliky a ve spolupráci s Gibson Custop Shopem uvedl na trh repliku Hammettova Flyingu V z roku 1979, použitého na většině klasických alb jeho domovské kapely. Tentokrát se samozřejmě jedná o výrazně ekonomičtější verzi, než byla letošní limitovaná edice Gibsonu s cenovkou 15 tisíc dolarů. Standardem je celomahagonová konstrukce, speciálně kalibrované humbuckery Gibson USA T-Type, potenciometry CTS, kondenzátor Orange Drop, custom kobylka, intarzie z pravé perleti, ořech Graph Tech, komponenty Switchcraft nebo strojky Grover Rotomatic. Oficiální cena včetně kvalitního pevného pouzdra se pohybuje pod hranicí 1500 eur.

Limitovaná edice Fender Bruno Mars Stratocaster

Signovaný Strat multiinstrumentalisty, interpreta, skladatele a producenta Bruna Marse dostal speciální zlatý lak Mars Mocha Heirloom a od konvenčních modelů se odlišuje několika moderními prvky. Jasanové tělo má detailněji zakulacené hrany, zvolen byl ergonomicky tvarovaný spoj javorového krku s profilem Custom-C a velkou „CBS“ hlavicí, hmatník s proměnlivým radiusem nese 21 medium jumbo pražců z nerezové oceli a zvuk přenáší tři zakázkové single coily, přičemž kobylkový snímač je v bezšumové Noiseless verzi. Hardware s povrchovou úpravou Heirloom Aged Gold sestává z dvoupivotového vibrata Synchronized a uzamykatelných strojků. Sběratelský kousek, kombinující současné trendy s klasickým designem Stratocasteru z přelomu 60. a 70. let, je dostupný za cca 3000 dolarů včetně luxusního pouzdra, popruhu a dalších doplňků.

Zoom MS-50G+: dokonalejší verze malého kytarového procesoru

Cenově vstřícný stereofonní preamp/multiefekt Zoom MS-50G ve formě klasického pedálu má novou variantu „+“, což v daném případě značí přepracované ovládání tvořené čtveřicí rotačních enkoderů, jedním centrálním footswitchem a čtyřmi pady Cross Key pro pohyb v bankách a volbu dalších funkcí. Počet efektů i presetů byl navýšen na rovnou stovku, modeling je doplněn IR jednotkou s technologií Multi-Layer, využít lze aplikaci Guitar Lab a vývojáři vylepšili i ladičku nebo editační orientaci v pódiových podmínkách, kdy každá sekce má vlastní barvu podsvícení displeje. Vestavěn je port USB-C 2.0 a opět zde najdeme napájení prostřednictvím AC adapteru či dvou tužkových AA baterií.

Multiefekt Line 6 HX One: malé rozměry, vysoký výkon

Uvažujete o flexibilním multiefektu, ale máte málo místa v pedalboardu? Řešením by mohl být nejmenší zástupce řady Line 6 s technologií HX, použitou mimo jiné i u vlajkového procesoru Helix. I přes kompaktní rozměry (96 x 125 x 62 mm) je model HX One schopen nabídnout nadstandardní tvůrčí potenciál, a to díky více než 250 efektům, 128 presetům, automatizaci Flux, MIDI konektivitě (DIN MIDI In / Out), tzv. true stereo zapojení, portu USB-C, výstupu pro externí expression pedál, dvojici footswitchů s true či bufferovaným bypassem, nastavitelné vstupní impedanci nebo přehlednému ovládání podpořenému OLED displejem a aplikací HX One Librarian. Novinka s cenovkou cca 8200 Kč by se na českém trhu měla objevit začátkem příštího roku.

LA2A, Brigade a Flow: kompresor a modulace z edice UAFX

Téměř současně s emulačním pedálem Lion 68 Super Lead Amp přidala společnost Universal Audio do svého produktového katalogu také trojici jednodušeji koncipovaných efektů, zahrnujících vintage tremolo Flow, chorus/vibrato Brigade se zvukem ikonického modelu Boss CE-1 Chorus Ensemble z roku 1976 a kompresor/limiter LA2A, který přináší možnosti studiového elektronkového etalonu Teletronix. Přímočaré ovládání, společné všem verzím, sestává u každého pedálu z trojice potenciometrů a páčkového přepínače volícího pracovní mody, na zadní straně šasi najdeme posuvné přepínače pro další funkce závislé na typu efektu a výběr true či bufferovaného bypassu. Cena: shodně cca 200 dolarů.

Revv Dynamis D40: lampový aparát s technologií od Two Notes Audio

Kanadská značka modernizovala zesilovač Dynamis, poskytující klasický vintage sound typický pro 60. 70. a 80. léta. Dvoukanálový preamp s nezávislým ovládáním a funkcemi Bright / Boost navazuje na koncovou jednotku s volitelným výkonem 10/40 W a globálními parametry Presence / Depth / Volume. Vestavěn je digitální reverb, load box, bufferovaná ef. smyčka a sekce Torpedo firmy Two Notes s komplexními IR impulsy přepínatelnými šestipolohovým rotačním spínačem Virtual Cab. Aparátu nechybí MIDI, port USB-C, modul Bluetooth, terminály pro nastavení biasu koncových elektronek, dvojice emulovaných XLR výstupů nebo kompatibilita s editační aplikací Torpedo.

DigiTech SDRUM: návrat inteligentního bicího automatu

Americká značka se díky převzetí jihokorejským Cor-Tekem opět vrací na trh a s ní i oblíbený bicí automat SDRUM, poprvé představený před šesti lety. Základem je technologie BeatScratch, pomocí níž je programovatelný pedál schopen detekovat rytmické členění figury hrané na kytaru, basu apod. a poté jej převede do patternu s identickým tempem a vhodným taktem. Nechybí výběr z 5 bicích kitů nebo 12 rozdílných typů hi-hat a ridů, různé styly, banka pro 36 presetů, pady Kick a Snare, základní rozdělení formy skladby (sloka, refrén, mezihra), port USB, konektor JamSync pro loopy a spousta dalších funkcí. Integrované samply mají studiovou kvalitu, což společně s flexibilitou dělá z tohoto automatu  praktického pomocníka při domácím nahrávání, skládání, cvičení, jamování apod.

Sterling by Music Man Pete Wentz StingRay        

Dceřiná značka Music Manu vyrobila pro basistu a zakladatele pop punkových Fall Out Boy svou první pasivní basu se standardní menzurou 34 palců. Čtyřstrunná signatura s korpusem z nyatohu je dostupná v černém laku nebo v limitované edici stříkané odstínem Fiesta Red, na oktávové pozici javorového hmatníku je vyobrazena potáplice (vodní pták), zlatý pickguard nese humbucker H-1 s magnetem Alnico V, ovládaným hlasitostí + tónovou clonou a černě chromovaný hardware tvoří top-load kobylka SbMM a ladicí strojky typu Open Gear. Novinku, mířící na hráče, které oslovují nástroje s objemným průrazným tónem, pasivní elektronikou a ikonickým designem StingRay, lze pořídit za cca 650 dolarů.

Edice DWe: flexibilní elektroakustické bicí soupravy s Bluetooth

Ručně vyráběné akusticko-elektronické konvertibilní bicí DWe s bezdrátovým triggeringem představují průlom v designu i koncepci, u níž značka DW využila tradiční korpusy lepené z 9 vrstev javoru v orientaci VLT 333. Bicí lze použít jak klasickým způsobem se standardními blánami, tak i se síťkovými blánami v kombinaci s multisenzorovým modulem umístěným uvnitř každého bubnu. Díky komunikaci přes Bluetooth a přijímači DWe Drumlink Hub odpadá kabelové propojování jednotlivých komponent. Součástí systému je i malá krabička RTAP (Real Time Audio Processor), fungující jako audio rozhraní kompatibilní s počítačovým softwarem DW Soundworks obsahujícím 6 kitů (4x DW, Gretsch, Slingerland), 60 presetů atd. Soupravy DWe jsou k dispozici ve čtyř či pětimístných konfigurací včetně speciálních činelů a hardwaru DW5000. Ceny startují na částce cca 4500 dolarů.

Digitální pult Allen & Heath Avantis Solo

Stejně jako větší verze digitálního mixeru Avantis je i jeho kompaktnější příbuzný Solo postaven na platformě, jehož základem je výkonný engin XCVI FPGA s latencí pouhých 0,7 ms, představující absolutní špičku v dané produktové kategorii. Opět lze využít 64kanálovou koncepci s 42 sběrnicemi či plně konfigurovatelnou architekturu mixu, připraveno je 12 slotů RackExtra FX s vyhrazenými stereofonními returny, analogové + AES vstupy a výstupy, porty 128×128 pro Audio Networking, upgrade dPack atd. Model, jenž je o polovinu menší než jeho předchůdce, disponuje kapacitním dotykovým Full HD displejem s úhlopříčkou 15.6”, 12 fadery (6 vrstev) a 18 přiřaditelnými ovladači Soft Keys. Celý systém je nastaven tak, aby se dynamicky vynořovaly informace, které v daném okamžiku potřebujete, a abyste měli ovládání přímo na dosah ruky.

Tagy epiphone Fender Zoom Line 6 Universal Audio REVV Digitech Sterling by Music Man DW Drums Allen & Heath

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY