Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 13/24: aparáty Victory, Epiphone Firebird, Line 6 POD Express a Katana:Go

Ve spolupráci firmy Epiphone a divize Gibson Custom Shop vznikla dvojice Firebirdů 1963, v distribuci se brzy objeví signovaný Music Man kytaristy Rabei Massaada, německý Palmer se pochlubil novým load boxem, LR Baggs představil inovativní snímací systém pro akustiky a britská značka Victory rozšířila nabídku o dva luxusní zesilovače navržené Martinem Kiddem. Novinku u firmy Efnote představuje elektronický bicí set Mini, na basisty míří nástrojová edice Ashdown Roasted, box EBS nebo procesor Line 6 POD Express, který firma vydává i v kytarové verzi, a doporučit můžeme také kapesní sluchátkový aparát Boss Katana:Go. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Epiphone Inspired by Gibson Custom 1963 Firebird I a V

Týmy Epiphone a Gibson Custom Shop se opět spojily a vytvořily dvojici dalších modelů ze série Inspired by Gibson Custom – autentické repliky verzí 1963 Firebird I a V, které byly v minulosti navrženy legendárním automobilovým designérem Rayem Dietrichem. Oba nástroje sdílí průchozí krk lepený z 9 vrstev mahagonu a ořechu, mahagonová korpusová křídla, hmatník z laurelu s 22 pražci medium jumbo, strojky Kluson „Banjo-style“ Planetary, potenciometry značky CTS a kondenzátory Mallory. Firebird I je osazen pouze kobylkovým humbuckerem Gibson USA Firebird Mini Alnico 5 a jednoduchou kobylkou typu wraparound, zatímco varianta Firebird V přidává krkový humbucker, tomu odpovídající elektroniku s přepínačem Switchcraft, lemovky plus perleťové lichoběžníkové značky hmatníku a změnou prošel i hardware v podobě vibrata Maestro Vibrola s kobylkou ABR1.

Music Man Rabea Massaad Sabre

Na veletrhu NAMM měl oficiální premiéru dlouho očekávaný signovaný model Music Man postavený pro britského kytaristu Rabeu Massaada. Nástroj je vyráběn ve dvou transparentních úpravách s palisandrovým nebo javorovým hmatníkem a stylově vychází z řady Sabre, od níž se odlišuje speciálním profilem krku, vyfrézovanou hranou spodního rohu těla pro pohodlnější přístup k vyšším pozicím (22 pražců), větším zaoblením korpusu v místě opory pravé ruky, bočními luminiscenčními značkami hmatníku a dvojicí podpisových humbuckerů Bare Knuckle Silo s vyváženým zvukem a push-push rozepínáním cívek. Upraveno bylo i firemní vibrato a hardware má černý lak. Standardně dostupná je verze v povrchové úpravě Vileblood Burst, provedení Frenzied Flame Burst s javorovým hmatníkem je nutno objednat přímo u výrobce v rámci programu Music Man Vault.

Sluchátkový zesilovač Boss Katana:Go

Komba a hlavy Boss řady Katana, které se staly celosvětovými bestsellery ve své třídě, dostaly nejmenšího zástupce v podobě sluchátkového zesilovače Katana:Go určeného pro cvičení na kytaru či basu. Model, editovatelný pomocí softwaru, přináší autentické zvuky série Katana, integrovány jsou funkce pro bezdrátové streamování hudby nebo lekce nástroje prostřednictvím smartphonu. Prostorová technologie Stage Feel poskytuje 3D zážitek z hraní, aplikace Boss Tone Exchange nabízí zvukovou knihovnu, a USB-C port lze využít i k nahrávání. Zobrazení ladičky včetně označení celkem 30 presetů zajišťuje OLED displej, dobíjitelná baterie vydrží cca 5 hodin provozu. Vybírat je možno z 60 efektů a 10 typů kytarových plus 3 typů basových aparátů. Oficiální česká cena atakuje hranici 3500 Kč.

Palmer Supreme Soaker: analogový attenuator a load box

Po oblíbených simulátorech reproduktorů PDI-09 a PDI-03 přichází společnost Palmer s nejnovější inovací pro náročné kytaristy – modelem Supreme Soaker spojujícím vlastnosti analogového attenuatoru a load boxu, umožňujícím maximalizovat potenciál lampového zesilovače o výkonu až 150 W (8/16 ohmů). Novinka, která podle slov výrobce boduje „bezkonkurenční precizností, dynamikou a čistotou výsledného zvuku“ při jakékoliv hlasitosti, má rotační ovladače pro nastavení attenuatoru a sekcí Line EQ / Speaker Tone, každou s pěti jemně vyladěnými režimy, nechybí potenciometry pro mikrofonní a Aux vstupy plus linkový či sluchátkový výstup, stereofonní ef. smyčka, reamping atd.

LR Baggs HiFi Duet: snímací systém pro akustiky

Systém HiFi Duet, slibující novou éru v oblasti ozvučení akustických kytar, sestává z dvojice malých snímačů HiFi a mikrofonu Silo s technologií TRU-MIC a upravenou kapslí, což by podle názoru výrobce mělo přinést zvuk studiové kvality, odolnost vůči zpětné vazbě a věrnou reprodukci charakteru nástroje. Samolepící snímače i mikrofon se instalují dovnitř korpusu v místě pod kobylkou, stejný systém uchycení je použit pro ovládací modul s diskrétním předzesilovačem, uložený u vnitřního okraje ozvučného otvoru. Integrován je vícepólový crossover, ovládání zahrnuje hlasitost, mix, úroveň mikrofonu a kontrolu 9V baterie s výdrží víve než 180 hodin provozu. Součástí je instalační přípravek pro optimální umístění. Novinka se na trhu objeví pravděpodobně v průběhu léta.

Kompaktní procesory Line 6 POD Express a POD Express Bass

Kytarový preamp/multiefekt POD Express i jeho basová verze POD Express Bass představují skladné, lehce ovladatelné pedálové modely s přívětivou cenovkou cca 220 eur, které převzaly modelingovou technologii postavenou na kvalitních procesorech z rodiny HX, což je vzhledem k pořizovací ceně obou PODů trochu překvapivá a pro budoucí uživatele samozřejmě vítaná zpráva. Vybírat lze ze 7 typů virtuálních aparátů, stejného počtu kabinetů a celkem 17 efektů včetně looperu. Připraveno je úložiště pro 21 presetů, 5 multifunkčních enkoderů, dvojice footswitchů, zvuková USB-C karta (i reamping), ladička, noise gate, stereo výstupy, konektor pro externí ovladače a sluchátkový minijack s vlastní hlasitostí. Novinky je možno napájet 9V adapterem nebo trojicí tužkových AA baterií.

Lampové zesilovače Victory MK Clean a MK Ovedrive

Kromě signovaného aparátu The Deputy, navrženého pro kytaristu Petea Honoré, připravila britská firma dvojici kompaktních hlav MK Clean a MK Ovedrive, o jejichž vývoj se postaral legendární konstruktér Martin Kidd, jenž dříve pracoval pro značky Cornford, Ampeg, Fortin či PRS. Oba ručně stavěné modely představují špičku současné produkce Victory Amps – verze MK Clean o výkonu 100 W nabízí prémiový čistý zvuk s masivní projekcí, přepínat lze mezi dvojicí voicingových modů, integrován je pružinový reverb Accutronics a další funkce. Verze MK Overdrive vychází z modelu Cornford MK50 a disponuje kvalitním čistým kanálem doplněným nezávislou zkreslovací sekcí s výběrem režimů Gain 1 / Gain 2 pro dosažení muzikálního crunche nebo agresivnějších high-gainových rejstříků. Obě větve jsou vybaveny i přepínači Voice 1/2. Ceny: MK Clean cca 5550 eur, MK Overdrive cca 5800 eur.

Basy Ashdown ze série Roasted

Tým značky Ashdown Engineering připravil čtyři modely z baskytarové edice Roasted, představující kvalitní a cenově dostupné nástroje. Kolekce dostala název podle tepelné úpravy javorových krků a hmatníků, které jsou, podobně jako topolové tělo, společné celé produktové řadě. Verze Roasted Capri s krátkou 30palcovou menzurou využívá ručně vinutý soapbar snímač, tvarově shodná varianta Roasted Saint Soap se od Capri odlišuje klasickou menzurou 34 palců, provedení Roasted Saint disponuje kobylkovým Alnico singlem typu Jazz Bass a půleným jednocívkovým split snímačem ve stylu Precision a model Roasted Low Rider, odkazující designem na Gibson Thunderbird, nabízí dva aktivní humbuckery evokující známé snímače Music Man.

Basový box EBS S212CL z kolekce ClassicLine

Do série ClassicLine švédské firmy EBS přibyl nový basový kabinet S212CL o výkonu 500 W RMS a impedanci 4 ohmů. Vertikální box, připomínající menšího sourozence klasických „lednic“ typu 8x10, je tentokrát osazen dvěma woofery o průměru 12 palců a výškovým dvoupalcovým tweeterem. Ten lze prostřednictvím ovladače umístěného na zadní straně nastavovat v rozmezí -3 až + 3 dB, nebo jej vypnout. Připraven je vstup i paralelní výstup v podobě dvou Speakonů, projekci nízkých pásem podporují dva zadní kulaté bassreflexy, pro pohodlnější převoz slouží kolečka a madla vsazená do boků a horní hrany skeletu. Citlivost činí 97 dB, frekvenční rozsah je dán hodnotami 35 Hz – 18 kHz. Cena včetně polstrovaného obalu: cca 1000 eur.

EBS S212CL ClassicLine

Elektronická souprava Efnote Mini

Nejmenší zástupce elektronických bicích setů firmy Efnote je určen pro začínající hráče nebo jako cvičební souprava pro pokročilé bubeníky, a svou práci odvede i ve studiu. Skladná sestava, která v rozloženém stavu zabere plochu cca 115 x 70 cm, se skládá z basového bubnu o rozměrech 14" x 10", třízónového snare 10" x 4,5", tomu 8" x 6,5" a floor tomu 10" x 10". Všechny bubny osazené dvouvrstvými síťovanými blánami mají březové korpusy potažené bílou třpytivou fólií. Základní verze soupravy obsahuje 12" hi-hat (3 zóny), 8" splash/crash, 16" třízónový ride a potřebný hardware Dokoupit lze další činely (14" / 18") a další 8" tom. Modul EFD-MINI, poháněný procesorem Elise, nabídne autentické zvuky s dobrou dynamikou, kromě dotykového displeje, USB karty 2-in/8-out či rozhraní Bluetooth zde najdeme také různé tréninkové programy.

Tagy epiphone Ernie Ball Music Man Line 6 boss Efnote Palmer Victory Amps Ashdown EBS LR Baggs

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY