Přejít k hlavnímu obsahu
Vítězka Czechingu 2022 Aiko. | Foto: archiv Radio Wave
Vítězka Czechingu 2022 Aiko. | Foto: archiv Radio Wave
redakce -

Czeching 2023: nominováni jsou Kalle, Maella, Island Mint a badfocus

Hudebně exportní projekt Czeching Radia Wave i letos představí čtyři výrazné zástupce domácí hudební scény. Architekt moderní elektronické produkce badfocus, Island Mint nabízející mix sunshine popu a garage rocku 60. let, sehrané manželské duo s ambientně čarovným zvukem Kalle či zářící zpěvačka a kytaristka Maella společně vystoupí 14. září v klubu Fuchs2. Vítězný projekt se následně představí na největším showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag v Nizozemsku.

Jedenáctý ročník Czechingu představí domácímu publiku i zahraniční odborné porotě výběr z té nejvýraznější hudby současné české scény. Porota pak ze čtyř nominovaných zvolí vítěze, který dostane šanci představit se mezinárodnímu publiku na největším showcasovém festivalu Eurosonic Noordeslag (ESNS) v lednu příštího roku. Vítěz bude vyhlášen 14. září na Czeching Showcase v klubu Fuchs2, kde zároveň Radio Wave oslaví 17. narozeniny.

Hudební redakce Radia Wave v čele s hudebním dramaturgem Filipem Černým pro letošní ročník vybrala nominované pokrývající širokou škálu žánrů a osobností. „Naše nominace opět přijali výjimečně talentovaní umělci. Producent a multiinstrumentalista badfocus, myslím, zaujme osobitým mixem ambientu a raveu, zpěvačka Maella potemnělým elektropopem, duo Kalle na novém albu posunulo svůj ambientně čarovný zvuk ještě o něco dál a Island Mint připomenou kouzlo sunshine popu 60. let,“ představuje letošní výběr hudební dramaturg Radia Wave Filip Černý.

Šestnáctičlenná porota složená z hudebních dramaturgů rozhlasových stanic, festivalů i hudebních klubů z celé Evropy vybere v průběhu léta letošního vítěze. Ten pak kromě vystoupení na ESNS také získá možnost natočit s podporou Radia Wave singl a videoklip. Navíc bude mít ještě před svým vystoupením v Nizozemsku příležitost se představit na dalším evropském showcasovém festivalu. „Letos se více zaměříme na kontinuální práci s nominovanými a jejich podporu. Ve spolupráci s hudebně exportní kanceláří SoundCzech jim nabídneme konzultace a workshopy s hudebními profesionály z různých oblastí hudební branže. Kromě ESNS cílíme na propojení s dalšími významnými showcasovými festivaly, které by navíc mohly být přístupné nejen vítězi,“ přibližuje letošní novinky Filip Černý.

Mezi předchozí vítěze Czechingu patří například interpreti Amelie Siba, VR/NOBODY, Never Sol, Hellwana, Viah, Tea Sofia nebo vítězka loňského ročníku Aiko.

„Máme velkou radost, že loňská vítězka Aiko završila svou účast v Czechingu podepsáním smlouvy u velké zahraniční bookingové agentury. Stalo se tak přímo po jejím koncertě na Eurosonicu, kam se v minulosti pokoušela dostat. Při jejím potenciálu by se jí to bezpochyby povedlo i bez nás, díky Czechingu se její cesta ale přece jen urychlila. Logicky bychom na loňský úspěch rádi navázali a pomohli růst dalším nadějným jménům,“ vysvětluje  šéfredaktorka Radia Wave Barbora Šichanová.

Czeching je hudebně exportní projekt Radia Wave, jehož prostřednictvím dává Radio Wave od roku 2013 každoročně příležitost favoritům progresivní české scény udělat krok k zahraničnímu publiku a posluchačům. Czeching svým vítězům umožňuje pořídit profesionální nahrávku, natočit videoklip, zajišťuje jim mediální podporu, umožňuje představit se na největším evropském showcasovém festivalu Eurosonic Noorderslag a otevírá jim cestu do evropských rádií.

Více informací o projektu a nominovaných najdete na https://wave.rozhlas.cz/czeching 

Tagy czeching Aiko Kalle Maella badfocus Island Mind Radio Wave

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY