Přejít k hlavnímu obsahu
Písničky znějí, jako kdyby v Ohiu povstali brit pop a Beatles z mrtvých. | Foto: chevy/Wikimedia commons
Písničky znějí, jako kdyby v Ohiu povstali brit pop a Beatles z mrtvých. | Foto: chevy/Wikimedia commons
Martin Hošna -

The Black Keys opět smyslně cestují v čase

Poté, co se ústřední dvojice The Black Keys, zpěvák a kytarista Dan Auerbach a bubeník Patrick Carney, dala plnohodnotně dohromady, chrlí nové nápady jak na běžícím pásu. Dvanáctá řadovka Ohio Players je poctou soulu a blues, v němž se syrovost střetává s groovy melodičností.

Dobrá zpráva je, že The Black Keys stále zní svěže, prozkoumávají nové hranice a posouvají se hudebně dál. K tomu výrazně napomohli hvězdní hosté ve studiu. Multinstrumentalista a dlouholetý přítel dvojice Beck je podepsán pod kompozicí poloviny skladeb z desky, zatímco Noel Gallagher z Oasis je spoluautorem hnedle tří melodií. A skutečně, výsledek zní, jako kdyby v Ohiu povstali Beatles z mrtvých a brit pop z popela.

Album Ohio Players je do jisté míry veselejší verzí desky Turn Blue (2014), na níž se The Black Keys společně s producentem Danger Mouse kdysi nejvíce vzdálili od jednoduchého garážového rocku. Vrčící basa, tříakordová fuzzy kytara ve funky rytmu a naléhavý refrén signalizují, že hlavní slovo v dalších písních bude mít mix žánrů s chytlavou melodickou linkou.

Takovou je nejen blues punková skladba Don't Let Me Go s falzetovým vokálem, ale i soulová hitovka Beautiful People (Stay High), dokonale stvořená pro retro party. Ohlas Oasis i George Harrisona dýchá v On The Game, funky groove vévodí pro změnu v You'll Pay, fuzzy kytary valí před sebou garážovou špínu s excentrickým bubnováním v Please Me (Till I'm Satisfied).

Jak z jiné galaxie a vyloženě nemístně pak zní hiphopová vsuvka v polovině písně Candy & Her Friends rappera Lila Noida, která nabourává celou konzistentnost alba, jíž se poté snaží zpola napravit beckovská Paper Crown epickým kytarovým sólem a hiphopovým závěrem Juicy C.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

The Black Keys vsadili na spolupráci s kamarády ze své branže. Zatímco silní v kramflecích zůstávají ve skladbách, v nichž to vře garážovým rockem, falzetem, ale i minimalistickou barevnou instrumentací, neprobádané území rapu zní v jejich podání zbytečně křečovitě. Přesto je album Ohio Players skvělá nahrávka s výrazně silnými momenty, z nichž by si do soundtracku ke svému filmu snadno vybral repertoár (např. Read Em And Weep) i Quentin Tarantino.

The Black Keys – Ohio Players obal

The Black Keys – Ohio Players

The Black Lips, 00:44:02

garage/retro rock

Tagy The Black Keys Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY