Přejít k hlavnímu obsahu
Dan Auerbach si plní sny a vytvořil podmanivé dílo, předčící domovskou kapelu o několik yardů. | Foto: Alysse Gafkjen
Dan Auerbach si plní sny a vytvořil podmanivé dílo, předčící domovskou kapelu o několik yardů. | Foto: Alysse Gafkjen
Martin Hošna -

The Arcs jsou psychedeličtějším odrazem Black Keys

Dan Auerbach, frontman kapely The Black Keys, má řadu vedlejších projektů. Jedním z nich je i kapela The Arcs, s níž se toulá po daleko avantgardnějších hudebních cestách, než je blues rock.

V pořadí druhá deska Electrophonic Chronicle vznikla ve stínu úmrtí člena Richarda Swifta, který zemřel na následky své lásky k alkoholu. The Arcs ale svou ztrátu překonali, povstali z popela – a na nových písních je znát, že projekt není jen Auerbachovou jednorázovou záležitostí.

Bluesový vibe na albu obstarávají temné klávesy, fuzzy kytarová sóla i hořkosladká rétorika, na hony vzdálená optimismu Black Keys. Jsou tu lehké jazzové beaty v písničce Keep On Dreaming, bláznivý psychedelický Motown gospel v Sunshine, ale i ležérní kocovina v písni Eyez v duchu Primal Scream. Elektronika doutná v Heaven Is A Place, přesto Auerbach nezapomíná na svoji bluesovou kytaru, se kterou doplňuje až popový charakter skladby.

Deska Electrophonic Chronicle se vlní ve zpomaleném tempu, o to víc dává ale prostor k rozmanitým experimentálním polohám. Housle vládnou v instrumentální skladbě Califone Interlude, zatímco následující River je fantastická soundtracková skladba s doplňujícími orchestracemi v pozadí.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Neosoul tu je obalen vrstvami blues, folku, funku, sem tam i hip hopu. Emocionální hudba zní v každém taktu, kapela experimentuje v minimalistickém duchu se zvukem, harmonií i melodií, obdivuhodně spojuje retro s moderními prvky. Dan Auerbach si plní sny a vytvořil podmanivé dílo, předčící domovskou kapelu o několik yardů.

The Arcs - Electrophonic Chronicle - obal alba

The Arcs – Electrophonic Chronicle

Hour Box LLC, 00:38:49

neosoul/rock/blues

Tagy The Arcs The Black Keys Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY