Přejít k hlavnímu obsahu
The Who na téměř dvouhodinovém záznamu nenesou známky únavy, a chytře promyšlený setlist udrží vaši pozornost po celou dobu. | Foto: Flickr
The Who na téměř dvouhodinovém záznamu nenesou známky únavy, a chytře promyšlený setlist udrží vaši pozornost po celou dobu. | Foto: Flickr
Petr Adamík -

Živák The Who s orchestrem není jen nostalgickou upomínkou největších hitů kapely

Roger Daltrey a Pete Townshend stále hrdě drží prapor The Who nad hlavou. V roce 2019 se připomněli, možná posledním, studiovým albem Who. V témže roce také vyrazili na turné, během něhož se představili i na vyprodaném stadionu ve Wembley. Vystoupení ukázalo kapelu v netradiční podobě, doplněnou o sedmapadesátičlenný orchestr Isobel Griffiths. Záznam nyní vyšel pod názvem The Who With Orchestra Live At Wembley.

Daltrey i Townshend jsou i dlouho po sedmdesátce ve skvělé formě. Duo zde doplňuje Jon Button, který převzal pozici baskytaristy, na níž po Johnu Entwistleovi dlouhodobě fungoval Pino Palladino, za bicími najdeme Zaka Starkeyho, potomka Ringo Starra, jenž s The Who bouchá už od roku 1996. Klávesové party obstaral Loren Gold a na druhou kytaru pak válí Townshendův mladší bratr Simon.

Naštěstí je to pořád o kapele a orchestr zde nijak nepřehlušuje základ v podobě bicích, basy, kytar a klávesových nástrojů, ale spíše v pozadí doplňuje dění na scéně. Velkým plusem je i skutečnost, že se The Who nesoustředí jen na největší hity, ale prostor dají i písním z tehdy nového, již zmíněného alba Who (Ball and Chain, Hero Ground Zero) nebo z jeho nepříliš úspěšného předchůdce Endless Wire (Tea & Theatre). Radost je o to větší, když posluchač zjistí, že se tyto zdánlivě nenápadné skladby bez problému dokáží zařadit po bok nestárnoucích klasik jako Pinball Wizard či Substitute.

To konec konců platí i pro skvělou verzi Eminence Front ze zatracovaného alba It's Hard (1982). Orchestr pak nejvíce sedne písním z díla Quadrophenia. Sedmipísňovou sérii z této legendární rockové opery odstartuje The Real Me, v níž se vynikajícím výkonem blýskne Starkey. Ten se za dlouhé roky s kapelou dokonale sžil a v jeho projevu ožívá odkaz Keitha Moona. Hlavní dvojice Daltrey/Townshend si ale poradí i sama, bez kapely, bez orchestru, když pouze s akustickou kytarou vystřihne energickou verzi Won't Get Fooled Again. Baba O'Riley připraví velkolepý závěr, který završí dva zakládající členové, opět akusticky, písní Tea & Theatre.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Pevně semknutá kapela si s orchestrem velmi dobře rozumí a vystoupení tak není jen nostalgickou upomínkou největších hitů The Who, ale plnohodnotnou nahrávkou, která musí zaujmout čestné místo ve sbírce každého fanouška britské legendy. The Who na téměř dvouhodinovém záznamu nenesou známky únavy a chytře promyšlený setlist udrží vaši pozornost po celou dobu.

The Who - The Who With Orchestra Live At Wembley

The Who – The Who With Orchestra Live At Wembley

Universal, 01:45:00

rock

85 %

Tagy Recenze alb The Who

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY