Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 10.04.2016 - 00:01

Whammy Ricochet: nový pitch shifter od Digitechu

První Whammy pedál od Digitechu představoval v době svého vzniku poměrně revoluční koncepci a v průběhu let firma vyrobila řadu dalších typů, jenž jsou dodnes nedílnou součástí mnoha kytarových a basových pedalboardů. Značka nyní rozšířila nabídku o nový model Whammy Ricochet, který se od předchozích sérií odlišuje především jiným způsobem ovládání, kdy výkyvný pedál nahradil multifunkční footswitch.

Krabička v typicky červeném laku nabízí celkem sedm základních režimů, které vybíráme pomocí otočného přepínače Pitch (intervalové mody 2nd, 4th, 5th, 7th, Octave, Double Octave a Octave+Dry) a průběh efektovaného signálu nastavujeme pomocí duálního souosého potenciometru Ballistics s funkcemi Shift a Return.

Dvoupolohový spínač s označením Range umožňuje volit mezi režimem Classic vhodným zejména pro přelaďování jednotlivých tónů a modem Chords s polyfonním algoritmem zvládajícím intervalový posun více not, jenž je ideální pro riffy nebo akordovou hru.

Velmi důležitou funkcí je přepínání charakteru hlavního footswitche, kdy v horní poloze páčkového spínače pracuje nášlapný footswitch v Momentary režimu a v poloze Off je zapojen jako klasický true bypass přepínač. V modu Momentary je efekt aktivní pouze při stále zmáčknutém switchi, což je vhodné zejména u efektování kratších pasáží, zatímco v klasickém režimu funguje switch stejně jako u jiných krabiček.

O průběhu, způsobu a rychlosti přelaďování nás informuje vertikální řada devíti červených Led diod, efekt disponuje frekvenčním rozpětím 20 Hz - 16 kHz (Classic mod) a 20 Hz - 11 kHz (Chords mod), 24 bitovými převodníky (44.1 kHz - Classic, 22 kHz - Cords) a minimálním zkreslením signálu. Krabička je napájena standardním adapterem 9V 300 mA.

Digitech Whammy Ricochet je osazen identickým obvodem jako předchozí modely a nabízí širokou škálu různých zvuků od jemného vibrata až po extrémní dive bombing v rozpětí dvou oktáv. Pokud máte rádi původní Whammy pedály, ale vyhovovalo by vám spíše ovládání pomocí pevného footswitche, díky kterému se podařilo zmenšit šasi efektu na cca 12x7.5x4.5 cm a snížit váhu na pouhých 165 g, tak novinku od Digitechu nezapomeňte vyzkoušet. Efekt by měl na evropský trh dorazit na přelomu května a června, oficiální cena pro USA byla nastavena na 190 dolarů

Tagy Digitech
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY