Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Waldorf M: wavetable synth s ikonickým soundem

S kompaktním wavetable syntezátorem M se německá značka Waldorf vrací ke klasickému synthu Microwave a jeho nástupci Microwave II. Multitimbrální model s osmihlasou polyfonií je osazen dvojicí oscilátorů, pracujícími v režimech Classic Microwave 1 a Modern Microwave II/XT, stejným počtem LFO jednotek s ovladači Rate a Shape, analogovou filtrací, arpeggiatorem, čtyřmi generátory obálek a množstvím dalších funkcí.

Uživatel má k dispozici celkem 2 048 zvukových programů rozdělených do 16 bank po 128 vzorcích, které dodali  známí zvukoví designeři, a najdeme zde také všechny klasické zvukové rejstříky Microwave, jako jsou MW1 Factory Sound Set, MW1 Soundpool 1-5, masivně znějící Analogue a Bassco, stejně jako zvuky PPG Wave 2.3 chytře konvertované pro původní Microwave.

Součástí jsou samozřejmě i čerstvě naprogramované vzorky, využívající nesčetné nové funkce Waldorfu M – od true hard Sync (při práci v režimu Modern Microwave II/XT) až po arpeggiator nebo MIDI synchronizovatelný globální nízkofrekvenční oscilátor.

Waldorf M se jako klasický hybridní wavetable syntezátor nové generace může pochlubit s analogovým low-pass filtrem 24 dB/Oct VCF - SSI 2144 ILT (Improved Ladder Type) s parametry rezonance a analogové saturace plus true stereo analogovým VCA s možností panorámování. Na rozdíl od jiných syntezátorů Waldorf však v modelu M není integrována žádná modulační matice, což je podle slov výrobce jeho vědomé konstrukční rozhodnutí –  modulační parametry se nastavují přímo na příslušné stránce displeje, čímž firma vzdává poctu synthu Microwave z roku 1989.

Na výběr je 96 továrních wavetable presetů + 32 uživatelských slotů, zmíněný arpeggiator nabízí 16 presetů a mod Chord, nechybí slot pro SD karty, MIDI clock, linkový výstup, port USB 2.0 čtyři TRS výstupy atd. Wavetableový oscilační režim Classic Microwave 1, u něhož je 16bitový signál  redukován na 8 bitů, využívá neantialiasovanou vzorkovací frekvenci 240 kHz a k dispozici není žádná hard Sync ani kruhová modulace.

Oproti tomu mod Modern Microwave II/XT nabízí vzorkovací frekvenci 40 kHz s pásmově omezeným wavetablem, ačkoli oba oscilátory (OSC 1 a OSC 2) mají stejné parametry. Hybridní anologově-digitální syntezátor Waldorf M o rozměrech 440 x 305 x 85 mm a hmotnosti 5.7 kg je na českém trhu dostupný za cenu pohybující se okolo hranice 45000 Kč.

Tagy Waldorf Music Waldorf M

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY