Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako muzikanti v dubnu 2023 neměli minout

Hrajete na basu, bicí, klávesy nebo působíte jako DJ, zpíváte, případně zvučíte nebo jste studioví nadšenci? Právě pro vás je každé třetí pondělí v měsíci určený rychlý přehled gearu – novinek, jež se v daném či nejbližším období objeví na trhu a neměli byste je minout. Kytaristům a kytaristkám věnujeme obdobně koncipovaný článek vždy první pondělí v měsíci. S některými z představených novinek vás ještě podrobněji seznámíme v dalších příspěvcích.

Baskytara

Sandberg Florence Bass – německá značka se opět hlásí o slovo, tentokrát s modelem v retro provedení, jehož estetika nepřímo navazuje na vintage basy Gibson řady EB-2 nebo Ripper. Na výběr je korpus z masivního mahagonu nebo olše, javorový či mahagonový krk a hmatník z palisandru nebo javoru, nesoucí dvacítku středně silných pražců. Florence Bass s masivní top-load kobylkou a vintage mechanikami je osazen rozměrným humbuckerem Forty Eight ovládaným hlasitostí a clonou vybavenou push/pull rozepínáním cívek ve stylu „split coilu“. Menzura činí 30 palců a zvolit lze i bezpražcovou verzi. Barvy: Natural, Tobacco Sunburst, British Racing Green, Ruby Red. Cena: cca 1650 eur.

Michael Tobias Design Kingston Lynn Keller Signature 432-24 / 532-24 – čtyř a pětistrunné basy, které byly dříve dostupné výhradně jako součást prémiové edice USA Artist, jsou nyní nabízeny ve finančně přístupnějších verzích řady Kingston. Nástroje s kratší menzurou 32 palců mají lipové tělo, javorový krk s asymetrickým profilem MTD NC, hmatník ze stejného dřeva s proměnlivým radiusem nabízí 24 jumbo pražců a využit byl kompenzovaný ladicí systém Buzz Feiten. Dvojice single-coilů typu P/J je napojena na aktivní preamp Bartolini s třípásmovým EQ a přepínačem pasiv/aktiv. Kromě firemního hardware v úpravě Smoked Chrome by měla být na výběr také kobylka a mechaniky značky Hipshot. Barvy: Mystic Seafoam, Lake Placid Blue, Candy Apple Red, Sky Burst Metallic. Ceny: 432-24 cca 980 dolarů, 532-24 cca 1000 dolarů.

EBG EBG-5 Jigsaw Fretless – bezpražcový pětistrunný model od německé butikové značky EBG Instruments disponuje modulárním tělem složeným z hliníkového centrálního segmentu doplněného čtyřmi korpusovými křídly ze dřeva iroko, potaženými silným plátem plamínkového ořechu. Karbonový krk nese ebenový hmatník s mosazným nultým pražcem širokým 45 mm. Dva pasivní snímače Noiseless Jazz jsou ovládány samostatnými hlasitostmi a společnou tónovou clonou. Kobylce EBG Fatsus sekundují ladicí strojky GraphTech Ratio. Cena včetně pevného pouzdra: cca 4580 dolarů .

KHDK Totality – butikový distortion, navržený ve spolupráci s basistou Alessandrem Venturellou (V-Man) z metalových Slipknot, nabízí agresivní zvuk, ideální pro razantnější žánry, ale na rozdíl od některých konkurenčních drivů zachovává zvukový charakter nástroje, a to díky koncepci rozdělující vstupní cestu na dvě větve (původní signál + zkreslení). Cesta Direct má vlastní dvoupásmové korekce a fader Volume, zkreslovací okruh je vybaven parametry Gain, Tone a samozřejmě hlasitostí opět řešenou tahovým potenciometrem. Důležitým prvkem je i přepínač Mid Shift. Efekt je vyráběn v českém Custom Shopu značky a vyjde na cca 285 eur. Limitovaná edice čítá 250 kusů.

DiMarzio Sixties PJ Pair – po sadě snímačů Relentless nabízí americký výrobce nyní nově i set Sixties PJ Pair DP306 pro moderně koncipované Precisiony, jako např. modely firem Jackson či Charvel apod., vybavené kromě středního půleného snímače typu „split“ také kobylkovým single coilem ve verzi „Jazz Bass“. Oba snímače (DP124 a DP304) osazené magnety Alnico 5 mají zaoblené hrany, horní plocha kovového krytu kopíruje radius strun, čtyřžílová kabeláž umožňuje různé metody zapojení a použito bylo vintage vinutí ze smaltovaného drátu. Barvy: Nickel, Gold, Gloss Black Metal. Cena setu: cca 220 dolarů.

Ampeg SGT-DI – basový pedálový předzesilovač a DI box s třípásmovými aktivními korekcemi, semi-parametrickými středy, dvojicí spínačů Ultra Lo/Hi pro krajní frekvence, overdriveokruhem SGT s voicingy aparátů řady SVT či B15,  kompresorem s max. poměrem 10:1 a sekcí obsahující šest slotů s továrními IR impulsy kabinetů, z nichž tři lze případně použít pro vzorky třetích stran. Konektivita sestává z nástrojového vstupu, konektoru Thru, Preamp Outu, linkového výstupu fungujícího zároveň jako sluchátková zdířka, dvojice jackových Aux In konektorů s vlastní hlasitostí, portu USB-C, a DI XLR výstupu opět s potenciometrem úrovně a odzemněním. Cena: cca 430 eur.

Klávesy

Waldorf M 16Voice – vylepšená 16hlasá verze původně osmihlasého wavetable synthu M se čtyřmi party, dvojicí oscilátorů přiřaditelných ke každému hlasu, analogovými filtry a VCA sekcí pro tvorbu zvuků ve stylu modelů Microwave I a Microwave II/XT. Majitelé osmihlasé varianty mohou na 16hlasé provedení upgradovat pomocí modulu M Voice Expansion V0.6. Firma zároveň uvádí na trh batoh Waldorf M Backpack (nové logo) pro modely M, Iridium nebo Kyra s úložným prostorem pro tablet, notebook atd. Použit byl odolný polyester 168D, kvalitní zipy, výztuhy hran i dna a další ochranné prvky. Ceny: Waldorf M 16Voice cca 2300 eur, modul M Voice Expansion cca 700 eur, batoh M Backpack cca 135 eur.

Behringer PRO-800 – v roce 2020 představila německá značka prototyp osmihlasého analogového syntezátoru, který se až nyní dostává na trh v podobě modelu vycházejícího z vintage synthu Sequential Circuits Prophet-600 z počátku osmdesátých let. Modernizovaná verze, na níž spolupracoval designer GliGli, přidává dedikovaný LFO, VCA a generátor šumu. Připraven je i dvoustopý polyfonní sekvencer nebo banka pro 400 presetů. Původně měla být sériová produkce tohoto synthu zahájena už v lednu roku 2021, ale plány překazil lockdown (covid-19), který mimo jiné zapříčinil také nedostatek potřebných čipů. Cena: cca 600 dolarů.

Chompi Club – malý sampler/looper, který je svou koncepcí poměrně blízký staršímu Casiu SK-1, nabízí sedmihlasou polyfonii, prostor pro více než 6 hodin záznamu (stereo WAW 16bit / 48kHz), čtyřicítku presetových slotů, čtyři pracovní mody (Chompi, Jammi, Cubbi, MIDI), sofistikovaný Tape Looper, klaviaturu ve stylu počítačových klávesnic, intuitivní ovládání, vyměnitelné ovládací prvky atd. Hardwarový sampler využívá flexibilní platformu Daisy od společnosti Electro-Smith a engin je snadno rozšiřitelný o další funkce. Během velmi krátké doby překonal tento projekt na Kickstarteru hranici jednoho milionu dolarů. Chompi Club lze předobjednat za cenu cca 500 dolarů, pozdější cenovka se má pohybovat okolo 600 dolarů. Barvy: Classic Black & Gold, Limited Edition Pink.

Bicí

Sabian HHX Complex Aero Crash a HHX Complex 15“ Big Cup Hi-Hat – trojice crashů z bronzové slitiny B20 o velikostech 16, 18 a 20 palců s frézovanými, radiálně rozmístěnými otvory kombinuje zvukové vlastnosti sérií HH, HHX a Aero, dosahované mimo jiné díky kombinaci různých technik tepání a surového centrálního zvonu. Patnáctipalcová hi-hat Big Cup má zvětšenou kupoli, která zlepšuje projekci a také vytváří pocit spíše menších činelů, což hráči poskytuje hutnější projev „patnáctek“ s feelingem blízkým klasickým „čtrnáctkám“. Ceny: HHX Complex Aero Crash 16“ cca 400 eur, 18“ cca 460 eur, 20“ cca 530 eur, HHX Complex 15“ Big Cup cca 700 eur.

Roland VMH-D1 – speciální bubenická sluchátka řady V-Drums, navržená ve spolupráci se značkou V-MODA pro monitoring elektronické bicí soupravy. Použity byly měniče o průměru 50 mm optimalizované pro široký frekvenční rozsah a agresivní přechodové jevy typické pro el. sety. Circumaurální konstrukce zároveň dostatečně izoluje okolní hluk, impedance činí 32 ohmů, citlivost je dána hodnotou 100 dB a frekvenční odezva se pohybuje v rozmezí 5 Hz až 40 kHz. Rozměry: 150 x 85 x 200 mm, hmotnost: 285 g, příslušenství: jack adapter, převozní pouzdro, 2x kabel (1.5 a 3 m) a zavěšení připevnitelné ke stojanu. Cena: cca 4700 Kč.

Ukulele

Vox Ukulele 50 – kompaktní kombo o výkonu 50 W s dvoukanálovým preampem pro nezávislé zapojení mikrofonu a ukulele. Každý kanál disponuje hlasitostí a ekvalizerem, nástrojová větev s třípásmovými korekcemi dostala i přepínač fáze a efektovou sekci kombinující chorus a reverb, mikrofonní kanál osazený XLR konektorem, dvoupásmovým EQ a reverbem má volitelné fantomové napájení. Nechybí celkový master, minijackové vstupy sluchátek a Aux In nebo linkový výstup. Model založený na technologii využívající patentovaný obvod s elektronkou Nutube 6P1 je vybaven dvoupásmovým koaxiálním reproduktorem Vox Original 8“. Cena: cca 340 eur

DJ

Pioneer DJM-A9 – čtyřkanálový profesionální mixážní pult vybavený novými A/D převodníky (32-bit) firmy ESS Technology, rozšířenými možnostmi připojení, pokročilými beat efekty Mobius, Triplet Filter a Triplet Roll, barevným displejem s vylepšeným grafickým rozhraním, dotykovým ovládacím panelem X-Pad, robustnějšími potenciometry, inovovanými fadery apod. Přidán byl crossfader Magvel třetí generace, mikrofonní vstup dostal fantomové napájení, do dané sekce je integrována také trojice efektů (Echo, Pitch a Megaphone) a detailnější je i ovládání sluchátek pro něž jsou vyhrazeny dva vstupy. Současná vlajková loď značky, která navazuje na model DJM-900NXS2, vyjde na cca 74000 Kč.

Studio

Audient iD24 – zvuková USB/ADAT karta (10x in/14x out) s dvojicí mikrofonních Class-A předzesilovačů včetně samostatného nástrojového JFET vstupu je vybavena kvalitními převodníky (24bit/96kHz), DSP mixerem s nízkou latencí, fantomovým napájením, pady, HPF filtry, funkcemi loopback, iD, Dim a Cut, třemi programovatelnými tlačítky, optickými konektory In/Out, dvěma inserty, čtyřmi jackovými výstupy, portem USB-C a výstupem world clocku. Využít lze sluchátkové zdířky jack a minijack s navázaným potenciometrem úrovně. Rozměry: 198 x 66 x 134 mm, hmotnost: 1.15 kg, cena: cca 350 eur. Součástí dodávky je i licence na stažení softwaru Audient ARC, obsahujícího různě pluginy, knihovny či DAW Steinberg Cubase LE a Cubasis LE 3.

Joyo JMH-01 – studiová sluchátka se zajímavým poměrem cena / výkon mají skládací uzavřenou konstrukci s mušlemi otočnými v úhlu 90 stupňů, měniče o průměru 50 mm disponují kmitacími cívkami z hliníkového drátu s měděným pláštěm a zvládají reprodukci nadstandardně širokého frekvenčního spektra v rozsahu 15 Hz až 28 kHz. Impedance činí 32 ohmů, citlivost je dána hodnotou 99 dB/mW a maximální vstupní výkon je limitován úrovní 1600 mW. Předpokládaná evropská cena modelu JMH-01 by se měla pohybovat okolo 80 eur včetně kabelu a redukce minijack/jack.

Warm Audio WA-MPX a WA-2MPX – jedno a dvoukanálové elektronkové studiové předzesilovače špičkové kvality, osazené prémivou dvojicí triod 12AX7 a jednou lampou 12AU7 na každý kanál pro dosažení harmonicky bohatého a asertivního zvuku známého z vintage preampů vyráběných v šedesátých letech. Kvalitě projevu napomáhají také transformátory americké značky CineMag, gain dosahuje hodnoty 90 dB, funkce Tape Saturation přidává příjemnou kompresi, instalován je high-pass i low-pass filtr (80 Hz / 2 kHz), ručičkový VU meter, XLR/TRS vstupy a výstupy, přepínač polarity, fantom 48V atd. Ceny: WA-MPX cca 750 dolarů, WA-2MPX cca 1400 dolarů.

Tagy gear alert sandberg Michael Tobias Design EBG Instruments KHDK Dimarzio ampeg Waldorf Music Behringer Chompi sabian Roland vox Pioneer Audient Joyo Audio Warm Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY