Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 44/23: synth Iridium Core, basové kombo EBS, 3x PRS SE 2024 a pedál Eventide

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Fuchs pokračuje v expanzi basové edice F hybridními zesilovači FBS, PRS připravil tři nové modely kytar řady SE, švédský EBS uvedl třetí generaci kompaktního basového komba Session 30, klávesisté mohou začít uvažovat o desktopové verzi synthu Waldorf Iridium Core a pro kytaristy přichystal Eventide duální efekt Riptide. Tip přinášíme také na modernizovaný zesilovač Victory, kabely Aguilar, softwarový nástroj Cherry Audio PS-3300 nebo kytarovou kosmetiku značky Jim Dunlop.

Tři modely ze série PRS SE 2024

PRS SE CE 24, SE Swamp Ash Special a SE Custom 24 Quilt – to je trojice zatím nejnovějších kytarových přírůstků asijské řady, vyráběné pro Paul Reed Smith společností Cor-Tek. Společným jmenovatelem všech verzí je kromě tradičního tvaru těla také hardware v podobě firemního vibrata plus ladicích strojků a v závislosti na konkrétní variantě jsou k dispozici javorové, palisandrové či ebenové hmatníky osazené 24 nebo 22 pražci a typickými „ptačími“ intarziemi. SE CE 24 i SE SAS se šroubovaným krkem dostaly nový ergonomicky řešený spoj, zvuk přenáší humbuckery PRS 85/15 S, doplněné u jasanového modelu středním single coilem AS-01 Alnico/Steel, a inovace se dočkaly i povrchové úpravy. K nástrojům je dodáváno měkké polstrované pouzdro.

Music Man Kaizen v pěti nových odstínech

Music Man si pro letošní podzim připravil pět atraktivních povrchových úprav futuristicky pojatých kytar Kaizen, vyvíjených ve spolupráci s Tosinem Abasim z kapely Animals As Leaders. Šesti i sedmistrunné nástroje lze nyní pořídit v lacích Bleeding Heart, Kryptonite, Radium nebo Ember Burst, k nimž značka přidala decentní transparentní odstín Honey Suckle, jenž má být dostupný pouze u šestistrunných kytar, a to v exkluzivní edici EBMM Vault v počtu pouhých 25 kusů s hmatníkem z praženého žíhaného javoru. Série Kaizen dostala duální menzuru (24,75/25,5 palců), 24 kompenzovaných pražců medium jumbo z nerezové oceli, olšový korpus, dva humbuckery MM, firemní vibrato a uzamykatelné strojky Steinberger.

Eventide Riptide: kombinace overdrivu a uni-vibu

Americká firma, která u muzikantů získala renomé svými špičkovými efektovými procesory, přidala do produktového katalogu pedál Riptide kombinující zkreslení a modulaci ve stylu efektu uni-vibe. Každá sekce nabízí dva zvukové režimy – u jednotky Drive jsou to mody Green a Red, poskytující dynamický distortion s citlivou reakcí, nebo decentnější charakter boost/overdrivu. Stejně označené režimy modulační sekce nabízejí buď klasický sound vintage modelu Shin-ei Uni-Vibe, nebo modernější rejstřík s výraznějšími basy a fázováním. Integrována je banka pro 5 presetů, MIDI, mini USB, konektor pro expression pedál, možnost mono, stereo či true stereo zapojení, linkový spínač Guitar/Line, volba sériového pořadí obou jednotek atd. Detailnější editaci obstarává softwar Eventide Device Manager.

EBS Session 30 Mk3: malé praktické kombo nejen pro basu

Třetí edice Session 30 Mk3 je podle tvrzení výrobce zvukově nejtransparentnější malé baskytarové kombo dané třídy, které se může stát základem sestavy i pro akustické či jazzové kytaristy, harmonikáře apod. Jednokanálový tranzistorový aparát o výkonu 30 W RMS disponuje aktivním dvoupásmovým shelving ekvalizerem, symetrickým linkovým XLR výstupem a sluchátkovým konektorem. Nový model prošel decentním faceliftem a nyní nabízí také Bluetooth pro bezdrátovým streaming, vylepšený 8" woofer a přidán byl i výškový tweeter. Zmíněné úpravy dělají z provedení Mk3 všestranného pomocníka bodujícího přirozeným poctivým projevem, jenž se při cvičení či menších jamech odmění nerozmazaným autentickým tónem zachovávajícím charakter nástroje. Přiložené video demonstruje předchozí verzi Mk2.

Profesionální nástrojové a repro kabely značky Aguilar

Kvalita, trvanlivost a dokonalý zvuk – těmito slovy uvedl americký Aguilar na trh novou edici nástrojových a reproduktorových kabelů, opatřených vodiči z prémiové bezkyslíkaté mědi. Výrobce slibuje neutrální, čistý průběh signálu, optimální tuhost konstrukce a spolehlivý provoz na pódiu i ve studiu. Nástrojové verze (délky cca 3 nebo 6 m) s konektory Aguilar (2x rovný / rovný + lomený jack) mají kromě vodivého PE stínění snižující mikrofoničnost také spirálové stínění, u repro variant (cca 0,9 nebo 1,8 m) se Speakony Neutrik byly zvoleny masivní vodiče o průměru 18 AWG.

Aguilar cables

Basové aparáty Fuchs FBS-300 a FBS-700

Po modelové edici FBT, představené v minulém dílu novinkového seriálu Frontmanu, přichází značka s dvojicí aparátů typu FBS, opět o výkonech 300 či 700 W, ale tentokrát s tranzistorovým preampem vycházejícím z konstrukce raritních aparátů Waltera Woodse řady M. Stejně jako u série FBT disponuje předzesilovač FBS korekcemi Baxandall, parametrickými středy, subsonickým filtrem, parametry Pre/Post gain, bufferovanou efektovou smyčkou s nastavitelnou úrovní (Send Mix), XLR DI výstupem (odzemnění, DI Phase), globální funkcí Mute atd. Při nastavení ovladače středových pásem do polohy "0" napodobují potenciometry basů a výšek chování klasických ampů ve stylu „Woods“ nebo Ampeg B-15. Rozměry: 30.5 x 23 x 7.6 cm, hmotnost: 5 kg, ceny: cca 925 až 1080 dolarů (FBS-300 / 700).

Fuchs FBS

Set DrumCraft Series 3 DB s dvojicí basových bubnů

Řada Series 3 určená především pro začínající bubeníky, čemuž odpovídá i přívětivější cenovka, je nyní nabízena také v rozšířeném setu s dvojicí basových bubnů, což ocení především hráči specializující se na různé odnože metalu. Verze Series 3 Double Bass má stejně jako ostatní sady této edice korpusy lepené ze 7 vrstev topolu a je dostupná výhradně v černé fólii doplněné chromovaným hardwarem. Kit sestává z dvojice BD o velikosti 22" x 18", snare 14" x 5", tomů s rozměry 10" x 7", 12" x 8" a floor tomů FT 14" x 12", 16" x 14". Za cenu cca 900 eur jsou součástí i dva basové pedály, držáky tomů a stojany + pedál na hi-hat a dva činely. Přiložené video demonstruje pětimístnou sadu Standard Series 3.

Desktopový syntezátor Waldorf Iridium Core

Novinka s 12hlasou polyfonií, postavená na platformě Quantum / Iridium, se může pochlubit pěti syntezátorovým enginy – Wavetable, Multi- & Granular-Sampling, Waveform, Kernel FM a Resonator, které v kombinaci s širokým výběrem digitálních filtrů a dalších možností zpracování (6x LFO Poly/Global, 6x obálka, Modulation Matrix) zvládají prozkoumat obrovská teritoria elektronického zvuku. Kompaktní model má v zásobě kolekci více než 1700 továrních presetů a samplů, udržet proud kreativity napomáhá intuitivní grafické rozhraní a samozřejmostí je bezproblémová integrace do různých studiových i pódiových sestav, jako jsou modulární syntezátory, bicí automaty, sekvencery atd.

Cherry Audio PS-3300: softwarová verze legendárního Korgu

Virtuální replika analogového polyfonního synthu Korg, jenž byl v letech 1977 až 1981 vyroben v počtu pouhých pár desítek kusů, takže nepřekvapí, že dnešní ceny této rarity atakují hranici sto tisíc dolarů. Na softwarové provedení od Cherry Audio si sice přímo sáhnout nemůžete, ale daný fakt vyvažuje cenovka 69 dolarů (zaváděcí cena 49 dolarů). Značka vytáhla u digitální kopie všechny trumfy, aby tento mýtický syntezátor přesně zrekonstruovala i aktualizovala – počínaje masivním zvukem s charakteristickými vícenásobnými sweepy rezonátorů až po široké možnosti patchování, které Korg PS-3300 odlišovaly od všech ostatních polyfonních syntezátorů té doby. K dispozici je také 360 presetů a přikoupit lze Resonation Preset Pack s další stovkou presetů.

Kytarová kosmetika Dunlop Pure Formula 65 Series

Pro kytaristy a basisty, kteří nezanedbávají péči o své nástroje, připravil Dunlop kosmetiku řady Pure Formula 65 sestávající z následujících čistidel a leštěnek: Pure Formula 65 Silicone-Free Intensive Cleaner – jak název napovídá, jedná se o prostředek bez silikonů, jenž intenzivně čistí a oživuje i ty nejchoulostivější finální laky. Pure Formula 65 Coconut Oil Fretboard Conditioner – zcela přírodní produkt s kokosovým olejem pro vyčištění a zároveň lubrikaci hmatníku. Pure Formula 65 Nano Gloss Finishing Polish – dodává nástroji vysoký lesk a chrání jeho povrchovou úpravu před poškrábáním. Zmíněné přípravky jsou dodávány v lahvičkách o objemu 118 ml za cenu cca 13 dolarů / kus.

Jim Dunlop Pure Formula 65 Series

 

Tagy PRS Ernie Ball Music Man Eventide EBS Aguilar Fuchs Audio Technology DrumCraft Waldorf Music Cherry Audio Jim Dunlop

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY