Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Výroční elektroakustiky Takamine The 60TH a LTD2022

Firma Takamine, japonský výrobce akustických kytar, letos slaví 60 let své existence, což se značka rozhodla připomenout dvojicí elektroakustik The 60TH a LTD2022 zařazených do limitované edice. Oba nástroje jsou postaveny ve stylu přelomového modelu PT-05E z roku 1969, jenž odstartoval celosvětový úspěch kytar Takamine. Novinky se liší především intarziemi a materiálem použitým pro stavbu horní ozvučnice.

Takamine LTD2022 v ručně nanášeném transparentním provedení Burnt Sienna Tint nabízí tělo s výřezem cutaway z výběrového výrazně figurovaného havajského dřeva koa a pro top byl vybrán osvědčený smrk sitka. Mahagonový krk doplňuje hmatník z ebenu nesoucí dvacítku středně silných pražců, duální lemovky hran, ořech široký 42.5 mm a poziční značky z abalonu, jenž byl použit také pro vykládání rosetty a hran korpusu.

Luxusněji pojatá varianta Takamine The 60TH opět využívá masivní přířezy z exotické koi, a to i v případě horní ozvučné desky. Pro zvýšení tuhosti konstrukce těla, aniž by došlo ke změně rezonance tónu, byla instalována třívrstvá výztuha z ebenu obloženého smrkem. Kontury korpusu i hlavice zdobí opulentní abalonové a javorové intarzie a třešničku na dortu představuje pravý briliant, jenž je pomocí NC frézy zasazen do loga značky.

Nástroj v přírodním laku Natural sdílí s verzí LTD2002 většinu ostatních specifikací včetně menzury dlouhé 644 mm, laserem řezané intarzie ve tvaru diamantu, lepené do oktávové polohy hmatníku, a také špičkového snímacího systému CTF-2N, jehož modul je upevněn v horním lubu.

Předzesilovač CTF-2N kráčí ve stopách první série FET preampů Takamine se snímačem Palathetic, která v minulosti dostala přezdívku „Brownie“ a poskytovala hřejivý přirozený zvuk s citlivou dynamikou. Transparentní zvuk s lampovým charakterem si získal přízeň celé řady kytaristů, jako jsou Ry Cooder, David Lindley, James Taylor, Jackson Brown, Bruce Springsteen, kapela Eagles apod.

Současný preamp CTF-2N FET napájený 9V baterií, si zachovává vlastnosti původního „Brownie“, ale je aktualizován o nové funkce, jako je notch filtr (0 Hz až 5 kHz, -6/-12 dB) či chromatická ladička, dvoupásmové aktivní korekce byly lehce kalibrovány s důrazem na vyrovnanost projekce a modifikací prošla i výstupní sekce.

Model Takamine LTD2022 s cenovkou cca 2750 eur, jenž bude vyroben v limitové sérii 350 kusů, je dodáván s hybridním polotvrdým pouzdrem SH-300A ze speciálního polystyrenu, který se přizpůsobuje tvaru těla. Sběratelská verze The 60TH se na trh dostane v počtu 60 kusů, v ceně okolo 11000 eur je zahrnuto kvalitní pevné pouzdro potažené imitací krokodýlí kůže v černé barvě.

Tagy Takamine Takamine The 60TH Takamine LTD2022

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY