Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Limitované edice akustik Takamine EF7M-LS a CP771MC SB

Firma Takamine představila na veletrhu v Nashvillu nové modely z limitovaných sérií akustických kytar, mezi které patří i nástroje s označenímz EF7M-LS a CP771MC SB. Obě kytary mají odlišný zvukový charakter nejen díky tvaru korpusu a použitým materiálům, ale barvu zvuku v tomto případě ovlivňují i rozdílné typy snímačů a elektroniky.

Takamine EF7M-LS disponuje tělem ve stylu OM s luby a zadní stranou z indického palisandru, horní ozvučnice je vyrobena ze smrku lutz rostoucího na americkém severozápadě, jehož vlastnosti jsou kombinací oblíbeného druhu sitka a kanadského bílého smrku a blíží se výběrovým kusům prémiového adirondacku.

Mahagonový krk nese ebenový hmatník s 22 pražci (nultý pražec o šířce 43 mm) a perleťovými značkami. Ebenová kobylka je osazena dvoudílným kompenzovaným sedlem a ladicí strojky mají zlatou úpravu. Elektroniku tvoří snímač doplněný preampem TLD 2 s obvodem napojeným přímo na výstupní jack sloužící také jako rolna popruhu. Nástroj bude nabízen v transparentním laku Gloss Natural.

Korpus modelu CP771MC SB s tvarem OM Cutaway (vykrojený spodní roh) je celomahagonový, což kytaře dodává typicky průrazné středy s plným a bohatým zvukem v basech a kulatější výšky. Krk je oproti předchozí verzi užší, čemuž odpovídá i šířka nultého pražce 42.5 mm. Kobylka i ladicí mechaniky jsou identické.

Na rozdíl od puristicky řešené elektroniky modelu EF7M-LS je mahagonový Takamine vybaven sofistikovaným lampovým obvodem CTP-3 CoolTube s předzesilovací elektronkou 12AU7. Ovládání tvoří třípásmový ekvalizer s rozpětím +- 12 dB, parametrickými středy nastavitelnými v rozmezí 250 Hz až 5 kHz a celkovou hlasitostí.

Lampový charakter lze k původnímu zvuku přimíchávat potenciometrem Cool Tube, notch filter pracuje v pásmech 100 Hz až 5 kHz a má přepínatelnou citlivost (-6/-12 dB). Do preampu je možno připojit další snímač, jenž se zapojuje do Aux vstupu s vlastní hlasitostí, gainem a přepínačem ořezávajícím středové nebo výškové frekvence. Samozřejmostí je chromatická ladička s možností kalibrace v rozpětí 438 až 445 hz.

Tagy Takamine

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY