Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Takamine LTD2022: model k diamantovému výročí značky

Letos si společnost Takamine připomíná 60 let své existence a tak významné datum se dá oslavit jedině speciálním modelem. Limitovaná edice s označením LTD2022 je inspirována jedním z prvních nástrojů z produkce japonské značky, který kombinoval tvary těla klasické koncertní kytary s moderními prvky, včetně modifikovaného interního žebrování typu X, výřezu cutaway nebo ve své době inovativního FET preampu „Brownie“.

Zadní deska a luby těla v provedení Concert jsou u limitky stejně jako v případě vintage předlohy postaveny z ceněného havajského dřeva koa, oblíbeného pro jeho hřejivý sound s pevnými středy, mechanickou odolnost a výraznou kresbu. Detailní projekci zajišťuje horní ozvučnice z výběrového masivního smrku sitka, mahagonový krk s C-profilem nese hmatník z ebenu osazený 19 středně silými pražci, ořechem širokým 42.67 mm, lemovkami hran a abalonovými pozičními značkami.

Oktávovou polohu zdobí obrazec diamantu, odkazující na šedesátiletou historii firmy, abalon byl použit také pro intarzie rosetty a opulentní lemování hran korpusu, menzura činí 644 mm, struny kotví v ebenové kobylce s kompenzovaným dvoudílným sedlem a ladění mají na starost celokovové robustní a spolehlivé strojky firmy Gotoh ve zlatém chromu.

Jak už bylo naznačeno, Takamine se vrací k ranému modelu i elektronikou, a to v podobě systému CTF-2N, přinášejícího organický zvukový charakter starší FET verze „Brownie“, k němuž přidává moderní koncepci. Ovládací modul, napojený na piezo snímač Palathetic s šesti senzory, nabízí tahové fadery hlasitosti a aktivních dvoupásmových korekcí se zdvihem +-10 dB, notch filtr s vyznačenými pozicemi 0, 80, 200, 500 Hz, 1, 3, 5 kHz a tlačítkem s útlumy -6/-12 dB.

Samozřejmostí je displej s chromatickou ladičkou, vedle něhož najdeme šachtu pro baterii napájející obvod s výstupem zapuštěným do popruhové rolny. Výroční limitovaná série Takamine LTD2022 je k dispozici v lesklém transparentním laku Gloss Natural, oficiální cena byla nastavena okolo hranice 3000 dolarů. Součástí dodávky je luxusní vyztužený gig bag SH300-TA.

Tagy Takamine Takamine LTD2022

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY