Přejít k hlavnímu obsahu
Mike Wazowski - Ne, 10.02.2013 - 22:10

Učím se na ukulele

Rozhodl jsem se naučit hrát na ukulele. Ještě donedávna jsem o tomto nástroji nevěděl vůbec nic, ale (asi jako stovky jiných) mě zaujala píseň Somewhere Over The Rainbow, kterou s až neuvěřitelnou lehkostí hraje až neuvěřitelně těžký hawaian s ještě těžším jménem Israel "IZ" Kamakawiwo'ole. Vzhledem k tomu, že na ukulele mě fascinuje především jeho malá velikost, snažil jsem se vybírat spíše z menších typů.  Jinak byly mé požadavky velice laické. Vzhled, co nejméně „plechový“ zvuk a především nejrozšířenější ladění G,C,E,A. 

Nakonec jsem vybral ukulele KOLOA KU-600 od výrobce AXL, které splňovalo téměř všechny moje požadavky.  Celomasivní mahagonové tělo poskytuje velmi příjemný zvuk, mahagonový lakovaný krk zase příjemné držení nástroje. A menzura cca 340 mm plně splňuje mé velikostní požadavky.  Jediným vzhledovým mininedostatkem tak zůstává, z mého pohledu, absence ozdobných hran, nebo rozeta. Ovšem i tak si myslím, že za 3000 korun se jedná o velmi vyvedený kousek.  Technickým nedostatkem, kterým ale nejspíše trpí většina těchto nástrojů v této cenové relaci, jsou ovšem kolíky s přímým návinem strun (bez převodu jaký známe z kytary). To pochopitelně zapříčiňuje časté rozladění jinak poměrně kvalitních strun D´Addario, kterými je nástroj už z výroby osazen.  S tímto problémem mi však ochotně pomáhá univerzální klipová ladička Blond BT-23C, která je chromatická a má specielní mód pro ladění ukulele.

A jak tedy probíhala a probíhá moje rekreační hra na ukulele? Můj cíl není nějaké závratné umění, kterým mě sice skutečně oslnil Jake Shimabukuro, ale já na rozdíl od něj vím, že to nejde zahrát…:o)

Zapojil jsem však veškerou dostupnou techniku, abych se naučil základní škálu akordů a dokázal zahrát známé folkové a popové odrhovačky, nebo doprovodit někoho s kytarou.  Nejvíce ispirace jsem samozřejmě našel na youtube.com. Tady je nekonečno více či méně vyvedených lekcí, které vás naučí hraní nejznámnější písničky. Po několika nocích různého hledání a zkoušení mohu jednoznačně doporučit internetového učitele jménem Mike Linch , který mi byl svým projevem a především zpracováním lekcí nejsympatičtější. Všechny jeho lekce obsahují jím zahranou skladbu s průběžně se objevujícími akordy, jejichž prstoklady se dozvíte vždy na začátku lekce.  Nechybí rozhodně ani již zmíněná Somewhere Over The Rainbow.

Dále rozhodně doporučuji vlastníkům chytrých telefonů různé pomocníky pro vyhledávání akordů a jejich prstokladů.  Já pro iPhone používám Chord Finder, pro iPad Basic Chords a pro vyhledávání akordů známých písniček například  aplikaci Ukulele Tabs. Seznam základních akordů pro ukulele naleznete třeba zde na stránkách, které se zabývají ukulele také velice podrobně. 

Závěrem bych vám rád popřál hodně trpělivosti a radosti s tímto roztomilým hudebním nástrojem, který je v poslední době stále více „in“ a věřte že s tímto malým kašpárkem můžete skutečně zahrát velké divadlo…:o).

Tagy ukulele

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY