Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 22.07.2022 - 00:01

TWA SH9: distortion Scotta Hendersona

Společnost TWA uvedla na trh distortion postavený podle specifikací famózního jazzrockového a bluesového kytaristy Scotta Hendersona. Pedál s označením SH9 Scott Henderson Signature Distortion vychází z Hendersonova oblíbeného zkreslovače Maxon/Ibanez SD9 Sonic Distortion z raných osmdesátých let, jehož přednostmi jsou muzikální výšky, saturovaný zvuk a příjemná komprese, evokující sound lampových aparátů. Firma TWA spolupracovala na vývoji tohoto efektu s konstruktérem historicky prvního Tube Screameru Susumu Tamurou.

Přes řadu pozitiv však měl klasický Sonic Distortion několik nedostatků, které mnozí hráči – včetně Scotta – objevili. Jeden z neduhů představovala ztráta objemu tónů na vyšších polohách hmatníku, a nepříliš funkčně byla vyřešena i tónová clona, která při nastavení ovladače nad hodnotu cca 9 hodin nebyla v podstatě použitelná.

Jak bylo řečeno, TWA SH9 je sice postaven na základní architektuře okruhu staršího SD9 z roku 1981, ale Susumu Tamura posunul frekvenci potenciometru Tone směrem k nižším středům a basům, takže i při extrémnějším nastavení korekce nedochází ke ztrátě nízkých pásem.

Užitečným vylepšením obvodu je také zvýšená výstupní úroveň, která pomáhá pedálu k asertivnějšímu projevu v kapelovém mixu. Tamura zároveň modifikoval napájecí sekci, takže SH9 může fungovat s 9 i 18voltovým adapterem, kdy opět platí: „vyšší napětí = větší headroom, menší komprese a lehce rozdílný charakter zkreslení“.

Při kompletaci jsou jsou používány kvalitní komponenty, jako jsou potenciometry ALPS, jacky Marushin, odpory KOA/Speer a kondenzátory WIMA nebo Nichicon & Kemet. Šasi je vyrobeno z litého zinku a dostupné jsou dvě lehce odlišné designové úpravy – první varianta SH9 má logo ve stejné limetkově zelené barvě jako původní SD-9, zatímco druhá, s bílým potiskem nese repliku Scottova podpisu.

První červnová várka zkreslovače TWA SH9 Scott Henderson Signature Distortion je limitována počtem 100 kusů, další série by se podle informací výrobce měla v distribuci objevit v červenci. Cena rozhodně nepatří k nejnižším – v případě amerického trhu vyjde efekt na cca 300 dolarů.

Tagy TWA TWA SH9

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY