Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 39/23: Flying V Solar, fuzz Fender, aparáty Blackstar nebo mikro-synth Woovebox

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Firma Solar vyrobila model pro kytaristu kapely Eluveitie, Blackstar inovoval komba a zesilovače řady HT Venue, SOMA Lab ukázal prototyp synthu s vlastnostmi thereminu, EBS nabízí další verzi basového komba Magni 502 a v kategorii fuzzů jsou nově dostupné pedály TWA Krytical Mass KM-01 nebo Fender Shields Blender LE. Tip přinášíme i na kapesní workstation Woovebox, zkreslovač Catalinbread DLS DLX se zvukem Marshallu nebo kompaktní elektronkové kombo Supro Amulet 1x12.

Solar Type V1.6VW Wolfmaster pro kytaristu z folkmetalových Eluveitie

Solar přichází s dalším signovaným nástrojem, který je tentokrát postaven podle specifikací Jonase Wolfa, člena švýcarské kapely Eluveitie kombinující vlivy keltské lidové hudby s death metalem. Model s olšovým tělem ve stylu Flyingu V s ostřejšími konturami je osazen hmatníkem i průchozím krkem z praženého javoru a 24 super jumbo pražci z nerezové oceli. Struny kotví ve vibratu Floyd Rose s 34 mm sustain blockem, instalovány jsou zámky nultého pražce a uzamykatelné strojky. Zvuk přenáší pouze kobylkový humbucker Fishman Fluence Modern a jednoduché je i ovládání sestávající z kill switche a push/pull potenciometru Volume přepínajícího voicingové mody. Barvy: Metallic Purple Gloss, Vintage White Matte.

Celolampové aparáty Blackstar HT Venue MK III

Cenami ověnčená série HT Venue se rozrůstá o edici MK III tvořenou hlavami Club 50H a Stage 100H, komby HT Club 40, HT Stage 60 112 / 212 a čtveřicí kabinetů 1x12, 2x12 a 4x12 A / B osazených reproduktory Celestion Seventy-80. Inovované, dvou a tříkanálové (Club / Stage) modely, vybavené elektronkami 12AX7/ECC83 a EL34 s možností výměny za 6L6, dostaly zkreslovací obvody převzaté z firemních vlajkových lodí Artisan a Series One, nechybí patentovaná funkce ISF EQ, upravený DSP speaker simulator CabRig, připojení USB-C plus XLR D.I., ef. smyčka, nově koncipovaný reverb, dva voicingy na každý kanál nebo redukce výkonu. Vylepšená řada Blackstar HT Venue MK III, kompatibilní s editačním softwarem Architect, se tak ve své třídě stává kandidátem na vítěze v kategorii „flexibilita-zvuk-cena“.

Fender Shields Blender: limitovaná série fuzzu dostala následovníka

Po několika měsících od premiéry limitované edice Shields Blenderu, která byla velmi brzy vyprodána, přichází Fender se standardní řadou tohoto oktávového fuzzu, jehož historie sahá do 70. let. U současného modelu, za nímž stojí Kevin Shields z My Bloody Valentine, byl použit původní obvod s nově řešeným ovládáním. Hráč má k dispozici dva analogové kanály, trojici oktáv, funkci Blend a také footswitchem přepínatelné sekce reaktivního napěťového obvodu Sag, reagujícího na dynamiku trsátka. Hlavní spínač je zapojen v režimu true bypass. „V poslední době jsem ho hodně používal ve studiu, bylo to skvělé. Je to docela extrémní, ale také velmi zajímavé, když se zvolí jemnější nastavení,“ říká o novince Kevin Shields.

Catalinbread Dirty Little Secret Deluxe se zvukem Marshallu

Následovník klasického pedálu Dirty Little Secret je z pohledu výrobce dalším logickým krokem v emulaci zvuku Marshallu Plexi, a to jak jeho preampové, tak i koncové jednotky. Verze Deluxe má přepracované obvody, samostatný footswitch plus hlasitost pro sekci Boost a v neposlední řadě najdeme na hlavním panelu také páčkový spínač SL/SB volící mezi voicingy Super Lead a Super Bass. Pohodlně přístupný je nyní potenciometr Presence, zatímco uvnitř šasi se skrývá funkce Tightness (subbasy) a switch volící pořadí obou sekcí, díky čemuž lze boost umístit před obvod DLS pro nadupaný saturovaný tón, nebo jej zařadit za něj a booster použít jako „jump“ nebo pro nakopnutí vstupu zesilovače. Přibyl také jackový výstup Line Out (mixpult, DAW apod.) s úrovní +10 dB.

Lampové kombo Supro Amulet 1x12

Kompaktní kombo Amulet 1x10 je nyní k dispozici také v provedení 1614RT 1x12 vybaveném reproduktorem Celestion G12M-65 Creamback. V kabinetu o rozměrech 43,2 x 20,3 x 44,5 cm, postaveném z kvalitní topolové překližky, najdeme jednokanálový předzesilovač doplněný reverbem a tremolem. Výkon koncového stupně (Class-A, „single-ended“) je pomocí rotačního přepínače volitelný v krocích 15 / 5 / 1W, takže i při nižších úrovních hlasitosti lze docílit saturovaného a komprimovanějšího zvuku elektronky 6L6 s příslušnými harmonickými složkami. Díky poctivé konstrukci a zmíněnému repru produkuje aparát, jenž si bez problémů porozumí s předřazenými efekty, bohaté basy s hřejivými vokálními středy a příjemné artikulované výšky.

Basový octave/fuzz TWA Krytical Mass KM-01

Pedál, vycházející z vintage modelu Maestro Bass Brassmaster, nabízí tlustý, impozantně znějící fuzz s výraznou horní oktávou a jemnější spodní oktávou. Dlouhé tóny se vyznačují asertivní projekcí s nádechem filtrace, zatímco u krátkých či tlumených not je možno využít rejstřík blízký syntezátorovému pulsu. Efekt má vlastní transformátor s navázaným přepínáním fáze, low-pass i high-pass filtry, tři režimy středových pásem, ovladač Dry, parametr vyšších středů (Edge) a měnit lze také napětí (Bias) tranzistorů určujících míru a typ harmonických složek. Napájení obstarává 9V adapter, footswitch je zapojen v modu true bypass.

Basové kombo EBS Magni 502 1x15"

Sérii Magni 500 z produkce švédské značky nyní kromě komba Magni 502 2x10" zastupuje i varianta Magni 502 1x15", která se díky volbě materiálů ve spojení s neodymovým reproduktorem s vylepšenou frekvenční odezvou řadí mezi nejlehčí basová komba ve své třídě (16,5 kg). Významný podíl na pevném, průrazném a hutném zvuku s dostatkem basů má inovativní portování kabinetu na přední i zadní straně a také zesilovač ve stylu modelu EBS Reidmar 502 s technologií soft-clippingu, výkonem 500 W a analogovým preampem vybaveným kompresorem a čtyřpásmovým EQ se semi-parametrickými středy. Vyšší pásma pomáhá reprodukovat tweeter, instalována je ef. smyčka, XLR DI výstup atd.

Špičkové vintage činely Zildjian z kolekce 400th Anniversary LE Vault

14. října se v Londýně uskuteční akce, na níž firma Zildjian v rámci Evropy oficiálně oslaví těžko uvěřitelných 400 let existence. Značka se také rozhodla sáhnout do rodinného trezoru a uvedla do distribuce celkem 400 sběratelských činelů. Polovinu z nich tvoří modely „new-vintage“ A-ride 20" ze 40. let, které osobně testoval Armand Zildjian (18. 2. 1921 – 26. 12. 2002). Další dvě stovky výjimečných exemplářů zahrnují patnáctipalcové verze A-crash vyrobené v období 30. až 50. let minulého století. Každý činel je dodáván v kufříku doplněném montážním adapterem pro moderní stojany, párem rukavic a certifikátem pravosti podepsaným Cragiem Zildjianem.

SOMA Lab FLUX: prototyp syntezátoru ve stylu thereminu

Značka, která má na svém kontě např. modely Lyra-8, Pulsar-23 nebo sekvencer Ornament-8, pracuje na novém typu syntezátoru FLUX, jenž míří mezi profesionální nástroje s expresivními možnostmi, inovativním designem rozhraní, analogovými komponenty a špičkovými digitálně-analogovými převodníky. FLUX disponuje unikátní kontinuální bezdotykovou klaviaturou, nabízející plynulé ovládání řady zvukových parametrů bez kvantifikace. Synth je inspirován thereminem s možností ovládat zvuk pohybem rukou ve vzduchu, ale na rozdíl od něj je založen na DSP algoritmech s magnetickými principy. Funkčnost prototypu demonstruje přiložené video.

Woovebox: nejmenší workstation na světě?

I přes skutečně miniaturní rozměry je Woovebox schopen nabídnout kombinaci multitimbrálního synthu, sekvenceru, sampleru a bicího automatu. Připraveno je celkem 16 partů, z nichž 15 zvládá 4 parafonní hlasy a jeden polyfonii, najdeme zde 16 synth algoritmů, 17 modelů oscilace (2 na každý hlas), 256 uživatelských samplů, funkce Virtual Analog, FM, Super Saw, AM, RingMod, x0x percussion, 10 typů filtrů, několik efektových sekcí s rozsáhlými možnosti komplexního zvukového designu atd. Sekvencer umožňuje import digitálních samplů přes Bluetooth, resampling interního syntezátoru a mnoho dalšího. První kousky by měly být dostupné koncem října.

Tagy Solar Guitars blackstar Catalinbread Fender Supro EBS TWA Zildjian SOMA Lab Woovebox

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY