Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - St, 14.07.2021 - 00:01

Tranzistorový zesilovač Friedman BE-Mini

Kytarové aparáty americké butikové značky Friedman Amplification se rychle zařadily mezi modely vyhledávané profesionály a náročnými fajnšmekry, kteří ovšem nemají hluboko do kapsy. Všechny zesilovače i komba z dílen tohoto výrobce byly doposud postaveny na striktně elektronkové bázi, což se projevilo nejen na kvalitě zvuku, ale také na hmotnosti a samozřejmě ceně. Letos se ovšem zakladatel a šéfkonstruktér firmy Dave Friedman rozhodl trochu odbočit z nastavené filozofie a představil kompaktní hlavu BE-Mini, osazenou tranzistorovým preampem i koncovou jednotkou.

Jak název napovídá, předzesilovací sekce využívá modifikovaný okruh převzatý z populární high-gainové řady BE, respektive overdrivu BE-OD, nabízející po všech stánkách špičkový britský sound. Jednokanálový model BE-Mini disponuje čtyřpásmovými korekcemi, ovladačem gainu s širokým rozsahem a potenciometrem Volume navázaným na koncovou jednotku poskytující výkon 30 W.

Podobně jako u lampové předlohy nechybí volby voicingů, zastoupené v daném případě dvojicí páčkových přepínačů Cut a Tight, kdy první spínač ovlivňuje množství a výraznost středových pásem, zatímco funkce Tight zpevňuje projekci basového spektra a posunuje podání výsledného zvuku směrem k větší čitelnosti a průraznosti.

Na zadní straně šasi jsou umístěny dva jackové výstupy, send / return kvalitně odladěné, sériově zapojené efektové smyčky a napájecí barelová zdířka pro adapter 24V/2A. Otvor v krycím panelu zajišťuje odvětrávání a zároveň slouží jako jednoduché madlo. Zvolené řešení má své výhody, na horní plochu aparátu tak můžeme položit např. pedály, rackový procesor apod.

I přes kompletně tranzistorovou konstrukci se zesilovač Friedman BE-Mini může pochlubit tónem velmi blízkým lampovým aparátům s průraznými středy a muzikálním projevem. Pokud preferujete kvalitu zvuku před různými digitálními efekty, kterými obdobně koncipované modely osazují konkurenční značky, tak BE-Mini je ideální volbou pro menší koncertní akce nebo domácí cvičení.

Oficiální cena letošní novinky z dílen Friedman Amplification o rozměrech cca 24 x 16 x 13.5 cm a hmotnosti pouhých 1.8 kg se na americkém trhu pohybuje okolo 330 dolarů včetně zmíněného univerzálního adapteru.

Tagy Friedman Amplification Friedman BE-Mini
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY