Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 20/24: IKM ToneX One, basy Spector, Blackstar HT MK III a Solar X1.6KW

Schecter uvádí na trh trojici moderně koncipovaných Telecasterů řady PT Black Ops, značka Solar zařadila do výroby signaturu kytaristy Kirka Windsteina, IK Multimedia se může pochlubit kompaktním modelingovým pedálem ToneX One, Walrus inovoval své optické tremolo Monumental, amp guru Dave Friedman představil další lampový preamp z edice IR a britský Blackstar láká na třetí generaci elektronkových aparátů série HT. Firma Spector pokračuje v kolekci Woodstock Custom druhou basovou emisí Volume II, bubeníci poohlížející se po kvalitním, flexibilním ridu mohou začít uvažovat o modelu Sabian 22" HHX BFM World Ride, společnost Elektron v brzké době nastartuje distribuci nového groovebox / sampleru Digitakt II a nejen na studiové nadšence míří Beyerdynamic se sluchátky DT 770 PRO X Limited Edition. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Solar X1.6KW Kirk Windstein Signature Mardi Gras Purple Metallic

Model X1.6KW v metalizované barvě Mardi Gras Purple, postavený pro kytaristu kapel Crowbar a Down, má olšový korpus ve stylu Type X, průchozí třídílný javorový krk opatřený pohodlným C-profilem a ebenový hmatník nesoucí 22 pražců super jumbo z nerezové oceli. Kromě blokových pozičních značek je na oktávové poloze vyobrazen znak New Orleansu, města odkud Windstein pochází. Zvuk přenáší dvojice aktivních humbuckerů EMG 81/85, struny kotví skrz tělo a přes pevnou kobylku typu tune-o-matic míří do uzamykatelných strojkjů Solar s převodem 18:1. Součástí je pevné pouzdro a servisní klíče.

Schecter PT Black Ops: Telecastery na steroidech

Pro kytaristy dávající přednost razantnějším žánrům připravil Schecter trojici nástrojů z nové kolekce PT Black Ops, tvořenou šesti, sedmi a osmistrunnými modely, jejichž mahagonový korpus s povrchovou úpravou Satin Black Open Pore je tvarově inspirován Telecasterem. Dalšími společnými znaky jsou krky z mahagonu s karbonovými výztuhami a profilem Thin-C a ebenové hmatníky nesoucí 24 pražců X-Jumbo z nerezové oceli, boční luminiscenční značky a ořech Graph Tech XL Black Tusq. Hardware sestává z uzamykatelných strojků a hardtail kobylky Hipshot, instalován je kobylkový aktivní humbucker Fishman Fluence Open Core Modern napojený na hlasitost a třípolohový switch volící voicingové režimy. Ceny: PT Black Ops cca 1500 eur, PT-7 MS Black Ops cca 1600 eur a PT-8 MS Black Ops cca 1660 eur. Verze PT-7 a PT-8 mají duální menzuru.

Stereofonní harmonické tremolo Walrus Audio Monumental

Butiková značka Walrus se rozhodla už podruhé inovovat své tremolo Monumental, které tentokrát vybavila stereofonními vstupy i výstupy při zachování harmonického režimu, jehož pulsace se odehrává mezi dvěma skupinami frekvencí. Kromě tohoto modu lze parametrem S-B-H dosáhnout i zvuku standardního tremola, oproti předešlým verzím byl přidán parametr Tap Division určující rytmizaci modulační vlny a komplexnost efektu dotváří i funkce Ramp, aktivovaná při sešlápnutém pravém footswitchi, jenž zároveň spouští Tap Tempo. Analogové optické tremolo má také vstup pro externí expression pedál a banka pojme tři presety, takže k dispozici jsou celkem čtyři různá nastavení.

Modelingový mini pedál IKM ToneX One

Společnost IK Multimedia rozšiřuje pedálovou edici ToneX malým preamp/multiefektem ToneX One nabízejícím AI Machine modeling zesilovačů, boxů či pedálů, včetně IR loaderu a rychlému přístupu k ekvalizeru, noise gatu, kompresoru, reverbu (5x) a ladičce. K ovladačům basů, středů, výšek a gainu + hlasitosti je přiřazeno tlačítko Alt pro duální funkci každého potenciometru (ty mění barvu v závislosti na zvoleném Tone Modelu). Footswitch může v režimu A/B přepínat mezi dvěma Tone Modely, nebo samozřejmě fungovat jako u klasického efektu (On/Off). Do systému lze uložit až 20 presetů, vestavěn je flexibilní stereo TRS výstup, port USB-C s integrovanou zvukovou kartou a nechybí kompatibilita s editační aplikací.

Lampový preamp Friedman IR-D

Po podlahovém předzesilovači IR-X přichází Dave Friedman s další verzí nesoucí označení IR-D, která v daném případě přináší zvuk firemních aparátů Dirty Shirley a Twin Sister, vycházejících z obvodů zesilovačů Marshall JTM 45. Model osazený dvojicí elektronek 12AX7 pracujících při vysokém napětí disponuje sloty pro IR impulsy, každý kanál má vlastní třípásmový EQ, gain, hlasitost, boost a funkce Structure plus Bright. Vypínatelná IR sekce umožňuje využití vzorků třetích stran a také lze zcela odpojit preampový okruh a použít pouze IR. Instalována je efektová smyčka, port USB-B, MIDI konektor atd.

Aparáty a boxy Blackstar HT Series MK III

Po 20 letech od založení se Blackstar vrací ke své úvodní řadě HT (High Tension) inovovanou kolekcí komb, zesilovačů a boxů z edice HT MK III, navazující na historii a úspěch předchůdců, jejichž zvukové kvality i funkce posouvá na vyšší úroveň. Kompaktní lampové dvoukanálové aparáty disponují čtveřicí voicingových modů od transparentního cleanu až po high-gain, výrobce nezapomněl na parametr Infinite Shape, a u 5 či 20 W hlav instaloval omezovač výkonu. Všechny verze dostaly digitální reverb i nejmodernější IR simulátor CabRig, umožňující prostřednictvím aplikace přístup ke stovce kombinací mikrofonů a kabinetů. Na trhu se brzy objeví následující modely: zesilovače HT-1RH / 5RH / 20RH MK III, komba HT-1R / 5R / 20R MK III a boxy HT-112OC / 212VOC MK III.

Spector Woodstock Custom Collection Volume II

Po úspěchu první edice baskytar Woodstock Custom Collection posiluje Spector tuto řadu o sérii Volume II, zahrnující celkem 12 unikátních modelů NS-2, NS-5 a 4X, ručně vyrobených ve firemním Custom Shopu. Každý z těchto nástrojů představuje jedinečnou vizi kytarářů Spectoru, včetně výběru materiálů, elektroniky, hardwaru, netradičních povrchových úprav nebo designových detailů. „S Volume II rozšiřujeme vše, co jsme se naučili z první kolekce, a zároveň posouváme kreativitu a dovednosti našeho týmu designérů ještě dál,“ říká John Stippell, šéf divize Korg Bass, pod níž značka Stuarta Spectora patří.

Signovaný Sabian 22" HHX BFM World Ride

Středně těžký činel z bronzové slitiny B20, vyvinutý ve spolupráci s bubeníkem Brianem Frasier-Moorem (Madonna, Justin Timberlake, Usher, Christina Aguilera, Janet Jackson), disponuje velkým zvonem a patentovaným vzorem HHX Tone Control vytvářejícím velké, hluboké stopy po úderu kladívka. Aplikována je i mírně zploštělá hrana Sound Control, která snižuje profil činelu a dodává mu jasnější tón s rychlejším atakem, potřebnou úderností a skvělou definicí paličky. Oficiální cena flexibilního ridu, jenž je schopen zastat i funkci crashe, byla nastavena pod hranici 600 dolarů.

Groovebox / sampler Elektron Digitakt II

Aktualizovaný modul, jehož nynější verze nese název Digitakt II, sdílí se svým předchůdcem základní koncepci včetně kompatibility s externími MIDI nástroji, ale ve výbavě najdeme celou řadu vylepšení. Do druhé generace sampleru integroval švédský výrobce řadu vylepšení, k nimž patří např. navýšení počtu stop na celkem 16 volně přiřaditelných tracků (audio / MIDI), přičemž každý z nich je schopen přehrávat mono i stereofonní samply, počet kroků na pattern narostl na číslo 128, úložiště pro vzorky nabízí kapacitu 400 MB a interní paměť je limitována hodnotou 20 GB. V posílené filtrační sekci najdeme 5 položek, přibyl sample slicing Grid, využít lze tří LFO na stopu nebo nový chorus a lehce pozměněno bylo i ovládání. Cena: cca 25200 Kč.

Výroční sluchátka Beyerdynamic DT 770 PRO X Limited Edition

Renomovaný německý výrobce profesionální audio techniky letos slaví sto let existence a v rámci jubilea uvedl na trh limitovanou edici sluchátek DT 770 PRO X LTD, přinášející referenční vlastnosti oblíbeného modelu DT 770 PRO a flexibilitu dynamického systému měničů STELLAR.45 s odnímatelným 3 m kabelem opatřeným konektorem Mini-XLR. Základ tvoří drivery s celkovou impedancí 48 Ohm, frekvenční odezva je dána hodnotami 5 Hz – 40 kHz, uzavřená konstrukce kombinuje kov, kvalitní ABS a výměnné velurové náušníky, jež společně s měkkou paměťovou pěnou na hlavovém mostu poskytují nadstandardně komfortní poslech. Cena: cca 200 eur.

Tagy Schecter IKM Friedman Amplification blackstar Spector Elektron Beyerdynamic sabian Walrus Audio Solar Guitars

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY