Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 24/24: Friedman Plex, Spector Doug Wimbish, Oberheim TEO-5 a signatura Gretsch

Solar Guitars pokračují superstratem AC6P RAW EU ve spolupráci s předními španělskými kytaráři, Gretsch se hlásí o slovo luxusním podpisovým Falconem Orville Peck, konstruktér Brian Wampler vzdává hold zkreslovači Ibanez MT10 pedálem Mofetta a amp-guru Dave Friedman postavil novou hlavu Plex na bázi svého favorizovaného Marshallu JMP. Basisty a zároveň příznivce kapely Living Colour by mohla zaujmout speciální edice Spector Doug Wimbish USA Custom a pro bubeníky či perkusisty přichystala firma Latin Percussion modely Cowbell a Jam Block LP 60th Anniversary. Tip přinášíme také na polysynth Oberheim TEO-5, efektové napaječe Walrus Audio Canvas Power, snímače Seymour Duncan řady Hot Chicken nebo trojici novinek, představených Korgem na akci Superbooth. Vítejte u pravidelného přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa.

Limitka Gretsch Orville Peck Falcon G6136TG-OP

Luxusně působící lubovka má 17″ široké javorové tělo doplněné ML výztuhami a kromě rezonujícího, artikulovaného tónu vyzařuje také podmanivou estetiku podtrženou netradiční povrchovou úpravou Oro Sparkle a zlatým pickguardem i hardwarem sestávajícím z uzamykatelných strojků Grover Imperial, kobylky Adjusto-Matic a vibrata Bigsby B6GP. Javorový krk, tvarovaný do profilu "U", nabízí pohodlnou hratelnost, zatímco ebenový hmatník se zakulacenými hranami,  postranními luminisčenčními body a speciálními intarziemi, disponuje 22 pražci medium jumbo. G6136TG-OP je osazen zcela novými humbuckery FT-67 Filter'Tron, které byly navrženy tak, aby zachytily autentický vintage sound Gretsch, ale s více zaoblenými výškami pro moderní styly hry.

Superstrat AC6P RAW EU: španělský Custom Shop firmy Solar

Společnost Solar představila superstrat AC6P RAW EU, v pořadí třetí prémiový model řady European Master Series, která je vyráběna zkušenými kytaráři ve Španělsku, fungujícími na bázi Custom Shopu. Korpus z lehkého bahenního jasanu s klenutým topem je stříkán transparentním lakem Purple Raw Open Pore, stejnou úpravu má i lepený javorový krk a hlavice nesoucí firemní uzamykatelné strojky. Hmatník ze směsi Richlite je osazen 24 jumbo pražci z nerezové oceli, instalovány jsou dva pasivní humbuckery Solar Hand-Wound Modern navázané na třípolohový přepínač Switchcraft, tóvou clonu a hlasitost (oba CTS) s push-pull rozepínáním cívek. Struny kotví v kobylce Evertune, cena včetně pouzdra se pohybuje okolo 3300 eur.

Wampler Mofetta ve stylu drivu Ibanez MT10

Overdrive/distortion Mofetta je poctou Briana Wamplera klasickému, dnes už nevyráběnému pedálu Ibanez Mostortion MT10 ze začátku 90. let, jehož současné ceny dosahují závratných výšek. Wampler původní obvod upravil s důrazem na masivnější headroom i lepší dynamiku tónu, a přidal páčkový přepínač Texture, jenž do signálové cesty zařadí operační zesilovače MOSFET pro asertivnější a detailněji artikulovaný projev blízký charakteru lampových aparátů. Kromě potenciometrů gainu a hlasitosti je efekt vybaven flexibilní třípásmovou ekvalizací, napájení obstarává 9V adapter. Cena se pohybuje těsně pod hranicí 200 dolarů.

Efektové napaječe Walrus Audio Canvas Power

Napěťové distributory řady Canvas Power, tvořené modely CP-5, CP-8, CP-15 a CP-22, u nichž čísla v názvu značí počet výstupů, přinášejí modernizovaný způsob napájení kytarových pedálů. Každý výstup poskytuje proud až 500 mA a kromě standardních 9 V lze využít i napětí 12/18 V. Napaječe se spínanými zdroji mají jednotlivé větve vzájemně izolovány a filtrovány pro eliminaci šumu, integrován je měřič výkonu plus port USB-C a společně s montážními prvky najde uživatel v balení také speciální kabely šetřící místo v pedalboardu. Samostatné napaječe Canvas Power je v případě rostoucí sbírky efektů možno vzájemně propojit prostřednictvím 24V Thru konektoru a systém se přizpůsobí normám síťového napětí v různých zemích.

Friedman Plex: zvuk Marshallu Plexi ’68

První zástupce série Friedman Vintage Collection nabízí zvuk klasického Marshallu JMP Super Lead Plexi z roku 1968, jednoho z nejoblíbenějších zesilovačů ze sbírky konstruktéra Davea Friedmana. Oproti originálu je Plex modifikován, což obnáší pouze dvojici vstupů s interním propojením kanálů Normal a Lead, které navíc dostaly přepínače funkce Bright. Velmi důležitou změnou je integrace potenciometru postfázového master volume M.V.C., umožňujícího využít komprimaci a další potenciál koncového stupně 50 W (2xEL34) i při nižších hlasitostech. Na zadním panelu najdeme celkem pět výstupů pro boxy s impedancemi 4/8/16/2x8/2x16 Ohm. Oficiální evropská cena: cca 3300 eur.

Snímače Seymour Duncan Hot Chicken Strat a Tele

Především pro hráče pohybující se ve vodách moderního country, blues a příbuzných žánrů přichystal Seymour Duncan snímačové sety Hot Chicken pro kytary typu Strat a Tele. Nové sady jsou navinuty s ohledem na klasický vintage tón, ale s větší razancí a dvoucívkovou konstrukcí, která eliminuje typický brum single coilů. “Spalující žhavost, která prořízne jakýkoli mix, a přitom si zachovává oldschoolový charakter, čistotu a definici“, popisuje značka vlastnosti edice Hot Chicken. Obě varianty (Tele 2xSC / Strat 3xSC Stacked Coil) využívají magnety Alnico V, mají čtyřžílovou kabeláž a jsou dostupné i jako samostatné snímače.

Spector Doug Wimbish USA Custom Series

Doug Wimbish, excelentní basista, člen kapely Living Colour a spolupracovník Micka Jaggera, Jeffa Becka, Annie Lennox nebo Madonny, je od roku 1987 věrný nástrojům Spector a za tu dobu se stal téměř synonymem pro baskytary této značky. Firemní Custom Shop nyní uvádí na trh debutovou edici Doug Wimbish USA Signature Series, zahrnující čtyř a pětistrunné modely model DW-4 / DW-5, vycházející z řady NS. Každý exemplář byl pečlivě zpracován, aby odpovídal jedinečným vlastnostem Dougových vintage nástrojů, včetně unikátního profilu krku, šířky ořechu, hardwaru i umístění na zakázku vinutých snímačů EMG, kterými jsou osazeny Wimbishovy originály '87.

Cowbell a Jam Block LP 60th Anniversary

Společnost Latin Percussion přidala do výroční edice oslavující 60 let od vzniku značky dva přírůstky v podobě modelů Jam Block LP1207-60 a Cowbell LP008-60 60th Anniversary. Standardní verze těchto nástrojů byly firmou LP poprvé představeny už začátkem 90. let a od té doby patří celosvětově mezi nejoblíbenější produkty svého druhu. Cowbell typu Rock Ridge je tentokrát potažen vrstvou chromu, nechybí vyražené pamětní logo a tlumítko z materiálu Jenigor. Z černého, extrémně odolného plastu Jenigor je vyrobena i limitovaná série Jam Blocku, opět zdobená logem, tentokrát v červené barvě. Obě novinky jsou dodávány s patentovaným držákem Vise-Clamp.

Polysynth Oberheim TEO-5

Pětihlasý syntezátor TEO-5 (Thomas Elroy Oberheim) vybavený prémiovou polovyváženou klaviaturou Fatar je bránou k novým zvukovým hranicím s moderními modulacemi a vintage hřejivostí. Experimentovat lze s legendárním průchozím FM filtrem SEM, doplněným o ikonické firemní efekty jako je např. ring modulator, phaser, delaye, reverby, flanger, chorus nebo distortion. Připraven je 64krokový polyfonní sekvencer i arpeggiátor s mnoha režimy, 2x VCO, obálky převzaté z modelu OB-X8, vylepšená funkce unisono nebo polyfonní portamento. Další potenciál přináší aplikace a plugin SoundTower TEO-5 SoundEditor, výrazně zlepšující možnosti editace zvuku. Díky zobrazení všech parametrů v logickém a snadno použitelném grafickém rozhraní můžete snadno vytvářet, upravovat, organizovat a ukládat programy TEO-5 ve svém počítači.

Novinky od Korgu (Superbooth 2024)

Na berlínském veletrhu Superbooth představil Korg kromě jiného trojici novinek, zastoupených limitovanou edicí analogového polyfonního syntezátoru Minilogue XD Inverted, desktopovým Synth Tunerem ST1K a prototypem modelu Acoustic Synthesis_phase8. Speciální designová verze synthu Minilogue XD má invertované barvy klaviatury, což nástroji dodává určitou porci exkluzivity. Ladička ST1K, vybavená velkým CMD LCD displejem, je schopna ladit s přesností ± 0,1 centu, k dispozici jsou tři zobrazovací režimy a vestavěný mikrofon s vysokou citlivostí, takže tuner je možno použít i s jinými nástroji. Prototyp Acoustic Synthesis_phase8 kombinuje vlastnosti melodického synthu a bicího automatu, má vyměnitelné a laditelné rezonátory, osm nezávislých elektromechanických hlasů, sekvencer s polyrytmickým posunem, waveshaping, tremolo atd.

Tagy Gretsch Solar Guitars Wampler Effects Friedman Amplification Walrus Audio Seymour Duncan Spector Latin Percussion Oberheim korg

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY