Přejít k hlavnímu obsahu
Jan Hamerský - Út, 20.03.2018 - 08:00

Taylor K14ce Builders Edition 2018: ďábel skrytý v detailu

Výrobce zcela vážně uvádí Taylor K14ce Builders Edition 2018 jako převratný nástroj. Podle něho může napohled kosmetická změna v tvaru vnitřních vzpěr úplně změnit chování elektroakustických kytar. Do pražské prodejny Kytary.cz na Děkance, kam nejnovější výrobky Tayloru dovezl tovární expert Simon Tächl, jsem tedy vcházel s očekáváními vskutku neomalenými.

Jde o nástroj, který bych si mohl dovolit snad jedině tehdy, kdybych předtím v Číně střelil ledvinu nebo rovnou hustlil. Jen proto jsem ji ale nešetřil. Vyzkoušel jsem všechny polohy a dráždil ostatní upocené voyery v butiku těmi nejvíc hovadskými riffy, které jsem si vybavil. Kupodivu si nikdo nestěžoval. Všechno to sice znělo nedbale, ale stále elegantně. Větší show by neudělal ani v MTV Lil Wayne s playbackem.

Spíš než to mě překvapily dvě věci. Že jsem se u elektroakustické kytary s minimem použitých dílů pohodlně dostal i do těch nejvyšších poloh a jak čisté a jasné tóny jsem tam slyšel. Přitom nic z toho by nemělo být možné. Nejdřív jsem si říkal, že to jsou jen přeludy z řídkého vzduchu. Pak jsem si poslechl, co si pro sebe přehrávají ostatní. Opět tentýž plný zvuk a vyvážené podíly dřeva a mosazi. Kvůli němu se do elektrických kytar montují rozpínání a piezo, aby zněly alespoň přibližně tak dobře.


U Taylor K14ce Builders Edition 2018 je nade vší pochybnost ďábel skrytý v detailu. Jasně že kvůli ní šel k zemi vzrostlý havajský endemit, jehož tvrdé tropické dřevo pak prošlo umělým zestárnutím. Pracné bylo i to z něj potom vyřezat dva luby, které se daleko víc než u dutých elektroakustických nástrojů vyskytují u plných a elektrických. Nic z toho by však stěží mělo takový účinek jako vzpěry uvnitř těla.

Při jejich vývoji prý konstruktéra Andyho Powerse inspirovala druhá jeho velká vášeň, surfování. Ať už jde o reklamní bluf nebo ne, jako fyzikovi-laikovi mi to dává smysl. Vzduch se v podstatě chová jako o dost řidší kapalina. Ze zvukové vlny rozčísnuté vzpěrami do V lze získat víc zvuku, intonace i sustainu než kdyby se tříštila o tradiční profil X. Zaráží mě na tom vlastně jen jedno. Že něco tak geniálně jednoduchého nikoho předtím nenapadlo.

Tagy taylor Taylor K14ce Builder's Edition 2018

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY