Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Tascam Portacapture X8: ruční rekordér s dotykovým displejem

Kalifornská značka Tascam, patřící pod křídla koncernu TEAC, není v oblasti mobilních lehce přenosných hardwarových rekordérů žádným nováčkem, což dokazuje i její nejnovější model Portacapture X8. Zařízení je schopno pořizovat záznam ze šesti kanálů doplněných stereofonním mixem, takže uživatel má k dispozici celkem osm stop navázaných na čtyři plně vybavené mikrofonní předzesilovače doplněné integrovaným mikrofonním stereo systémem.

Dvojice mikrofonů nabízí díky otáčecím kloubům buď párový režim X-Y, nebo A-B, a každý z A/D převodníků používá dva nezávislé čipy umožňující nahrávat současně signály s vysokou i nízkou úrovní. Účelem je prakticky eliminovat riziko oříznutí při snímání – pokud dojde ke clippimgu A/D převodníku s vyšším gainem, tak se záznamový proces vrátí k signálu z převodníku s nižší úrovní a sestaví kompletní, nezkreslený audio obraz.

Ovládání je kromě čtveřice tlačítek a rotačního encoderu řešeno přes barevný dotykový displej s úhlopříčkou 3.5 palce, který poskytuje řadu funkcí včetně nastavení monitoringu a mixu záznamu, zařazení efektů (kompresor, limiter, ekvalizer, reverb apod.), dekódování, přednahrávací vyrovnávací paměti, volby preferovaných formátů záznamu (MP3, WAV/BWF) atd. Připraveno je i šest záznamových předvoleb s mody Manual, Voice, Podcast, Music, Field a ASMR, které mohou výrazně zjednodušit a zrychlit práci.

Portacapture X8 funguje také jako zvuková USB karta s osmi vstupy a dvěma výstupy, napájení obstarává adapter, USB port nebo čtyři tužkové AA baterie (alkalické, Ni-MH nebo Lithium-ion), které jsou součástí balení. Pokud je rekordér napájen přes adapter a dojde k přerušení dodávky elektřiny, automatický obvod okamžitě přepne do bateriového režimu.

Konektivitu tvoří stereofonní linkový vstup i výstup pro připojení k digitální zrcadlovce, port USB-C 2.0, čtyři uzamykatelné mikrofonní XLR/TRS konektory a minijackový sluchátkový výstup napojený na zesilovač o výkonu 2 x 45 mW s kolečkovým potenciometrem hlasitosti. Nechybí slot pro paměťové karty (SD, SDHC, SDXC), vstup pro volitelný Bluetooth adapter AK-BT1 a jako kontrolní odposlech lze využít také vestavěný mono reproduktor (0.4 W).

Kompaktní rekordér Tascam Portacapture X8 o rozměrech 83 × 206 × 41.5 mm, hmotností 472 g (381 g bez baterií), frekvenční odezvou 20 Hz – 20 kHz / 48 kHz či 20 Hz – 60 kHz / 192 kHz a kompatibilitou s platformami Mac, PC, iOS i Android je na českém trhu dostupný za cenu pohybující se okolo 12300 Kč. Součástí je USB kabel a čtyři baterie, bluetooth adapter AK-BT1 vyjde přibližně na 30 eur.

Tagy Tascam Tascam Portacapture X8

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY