Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 7/24: reissue kit Tama, lampový fuzz Walrus, snímače DiMarzio a box Laney

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Gibson uvedl na trh repliku Hammettova LP Customu 1989, Vox představil komplexně vybavenou cestovní kytaru APC-1 a speciálně pro evropský trh je určen Epiphone Nighthawk. Music Man se vytasil s limitovanou sérií basy  Joe Dart III, Tama hlásí návrat do 70. let prostřednictvím reissue setu Superstar a Laney připravil první aktivní kytarový full range box ve verzi 4x12. Tip přinášíme také na snímače DiMarzio řady „Tron“, sluchátka Tascam TH-11 nebo elektronkový fuzz od Walrus Audio.

Gibson Kirk Hammett 1989 Les Paul Custom

Lehce modifikovaný Les Paul Custom z roku 1989, který Kirk Hammett použil na mnoha turné i albech domovské Metalliky, se dočkal repliky z produkce Gibson Custom Shopu. Nástroj v černém laku Ebony má stejně jako předloha dvojici humbuckerů T-Type s odkrytými cívkami, černý hardware, kobylku Fishman Powerbridge s piezo snímači a aktivní preamp Fishman Powerchip, ovládaný potenciometrem hlasitosti, jenž nahradil jednu z původních tónových clon. Divize Murphy Lab se postarala o finální patinovanou úpravu nitrocelulózového laku, odpovídající současnému stavu Hammettova oblíbeného LP Customu. Cena: 9999 eur včetně pevného pouzdra Deluxe Protector, popruhových zámků Schaller S-Lock, certifikace atd.

Vox APC-1: cestovní kytara s ozvučením, efekty a bicím automatem

Kompaktní a osobitá kytara s ikonický tvarem ze 60. let je vybavena všemi součástmi potřebnými pro produkci zvuku. Integrován je analogový zesilovač napojený na širokosměrové reproduktory Techtonic Audio s pasivním zářičem, dostatkem basů a eliminací zpětné vazby. Z modelingového komba Vox Mini Go byla převzata rytmická jednotka nabízející  11 stylů včetně metronomu, přičemž každý žánr má 3 variace, takže vybírat lze z celkem 33 rytmických patternů. Efektová sekce zahrnuje chorus, tremolo, echo a reverb, veškeré ovládání včetně boostu, gainu, clony, hlasitosti či ladičky najdeme na pickguardu, společně se sluchátkovým výstupem a konektorem Aux In. Nástroj se zkrácenou menzurou 610 mm má topolové tělo, javorový krk, hmatník z purpleheartu a humbuckerový snímač.

Evropský Epiphone Waxx Nighthawk Studio

Speciálně pro evropský trh je určen signovaný model řady Nighthawk postavený podle specifikací francouzského kytaristy a producenta, působícího pod přezdívkou Waxx. Nástroj v odstínu Pelham Blue, inspirovaný sérií Gibson Nighthawk z 90. let, má celomahagonovou konstrukci a hmatník z indického laurelu, nesoucí 22 medium jumbo pražců a ořech Graph Tech NuBone. Zvuk přenáší dva snímače Epiphone ProBucker 1/2 navázané na třípolohový nožový switch, společnou hlasitost a tónovou clonu s push/pull rozepínáním cívek obou humbuckerů, takže kytara nabídne i transparentní čisté rejstříky typické pro jednocívkové snímače. Struny kotví skrz tělo a přes hardtail kobylku Nighthawk míří do firemních vintage strojků Deluxe. Součástí dodávky je pevné pouzdro, samolepky a další doplňky.

Lampový Silt Harmonic Fuzz od Walrus Audio

Pedál navržený společně s lampovým guru Jimem Hagermanem je osazen elektronkou 12AU7 a duálním analogovým obvodem, vytvářejícím masivní tón ideální pro akordy i rytmické party. Stisknutím přepínače Harmonic jsou do signálu u vstupní sekce přidány další harmonické složky ovlivňující charakter výsledného zvuku, vhodného především pro sólové pasáže. Ve zmíněném modu výrobce doporučuje pracovat také s kytarovou tónovou clonou. Ovládání sestává z potenciometrů hlasitosti, clony, gainu a třípolohového páčkového spínače Contour, zařazeného v předzesilovacím ekvalizačním stupni a volícího mezi třemi filtračními režimy: high-pass, flat a low-pass. Hlavní footswitch je pomocí relé zapojen v režimu true bypass.

Humbuckery DiMarzio „Tron“ na bázi snímačů Filter’Tron

Celkem pět humbuckerů tvoří novou edici DiMarzio „Tron“, částečně inspirovanou ikonickými snímači Filter’Tron značky Gretsch. V daném případě se nejedná o klon těchto snímačů, ale o jejich modernizované pojetí, zachycující to nejlepší z vlastností vintage předloh, včetně odpovídajících rozměrů a designu. Modelová řada je zastoupena verzemi DiMarzio New'Tron Neck DP291, New'Tron Bridge DP292, PAF'Tron Neck DP293, PAF'Tron Bridge DP294 a Super Distor'Tron DP297, takže hráč má na výběr poměrně širokou paletu, kombinující u DP291/DP292 spektrum blízké Gibsonu ES-335 a Fenderu Telecaster, nebo měkčí témbr známých snímačů PAF (DP293/DP294), či high-gainovou asertivitu slavného Super Distortionu ze 70. let (DP297).

Edice DiMarzio „Tron“

Laney LFR-412: první aktivní kytarový full range box ve verzi 4x12

Laney připravil pro kytaristy používající modelingové preampy nový aktivní full range kabinet, který je první boxem svého druhu v klasickém provedení 4x12. Model LFR-412 opatřený woofery HH Black Series a kompresním driverem LaVoce poskytuje masivní výkon 2600 W a disponuje technologií LA-IR Laney Advance Impulse Response, využívající 56bitové FIR filtry. Box byl navržen ve spolupráci s Devinem Townsendem, který je také uživatelem a autorem dvou integrovaných IR impulsů. Do obou slotů lze samozřejmě nahrát i vlastní vzorky a dodávaná aplikace umožňuje jejich další editaci. Na zadní straně najdeme samostatné potenciometry celkové hlasitosti a výškové horny, kombinovaný vstup, linkový XLR výstup s odpojitelným uzemněním, stejně řešený emulovaný výstup s volbou IR režimů Cab A / Cab B / FRFR (nezávisle pro samotný box a XLR), minijackový Aux In, port USB-B a přepínač aktivující vestavěné osvětlení.

Limitovaná edice Music Man Joe Dart III

Pouhých 50 kusů čítá limitovaná kolekce třetí generace basy postavené pro Joea Darta z funky kapely Vulpeck. Daný model se od verzí I a II odlišuje zkrácenou menzurou o délce 30 palců, tvarem jasanového těla ve stylu klasického StingRaye a také typem snímače v podobě pasivního půleného single-coilu Music Man s magnety Alnico 5. Čtyřstrunný nástroj v přírodním transparentním provedení Velvet Natural se saténovou úpravou dostal krk i hmatník z plamínkového javoru, 22 pražců z nerezové oceli, kompenzovaný nultý pražec, chromovaný firemní hardware a potenciometr hlasitosti. Součástí dodávky je kvalitní měkké pouzdro Mono Vertigo.

Soupravy Tama 50th Anniversary Limited Superstar Reissue            

Tama Superstar ze 70. let byla první bicí soupravou na světě, která využívala výhradně březové korpusy a vytvářela tak dokonalý zvuk pro tehdy vznikající žánry. Průlomová konstrukce skeletů (6 vrstev o celkové síle 9 mm) byla pro monumentální úspěch soupravy Superstar klíčová. Tyto korpusy byly masivnější než moderní bubny a dosahovaly mohutného ataku a výrazné projekce v nízkých pásmech. Na počest 50. výročí založení firmy vyrobila Tama model SU42RS s dobovým hardwarem i korpusy s odpovídající vnitřní povrchovou úpravou původních setů Superstar. Součástí kitu je basový buben o rozměrech 22"x14", tomy 10"x8" a 12"x8", floor tom 16"x16" a držák tomů MTH800. Vybírat lze ze čtyř povrchových úprav.

Dtronics DT-303: acid distortion nejen pro synthy

Desktopový zkreslovač, jenž může být skvělým doplňkem např. pro klasický syntezátor Roland TB-303 nebo jeho obdobu DinSync RE-303 Bass Line, ale samozřejmě i pro další nástroje, nabízí velmi přímočaré ovládání, tvořené trojicí známých parametrů Distort, Volume, Filter (ovlivňuje výraznost vyšších středů) a čtveřicí malých tlačítek. Ty jsou vyhrazeny pro funkci bypass a aktivaci některého ze tří zkreslovacích režimů Classic, Turbo a O-Drive. Jednotlivé mody, které jsou schopny okořenit acidové basové linky potřebnou dávkou asertivity a údernosti, se odlišují charakterem frekvenčního spektra i mírou gainu, takže hráč má k dispozici vše od jemného crunche až po extrémní distortion. DT-303 je v současné době součástí projektu na Kickstarteru.

Tascam TH-11: sluchátka s výhodným poměrem cena/výkon

Dynamická sluchátka s uzavřenou konstrukcí, která jsou podle slov výrobce „použitelná jak pro standardní poslech, tak i pro pódiovou či studiovou činnost, a to za třetinovou cenu oproti konkurenčním modelům s obdobnou kvalitou zvuku i zpracování“. TH-11 bodují čistým transparentním přednesem s vyváženým podáním celého frekvenčního spektra, polstrované náušníky a čelenku doplňují ušní manžety s rotací 90 stupňů, zvyšující komfort při delším poslechu, a plusem je i skládací konstrukce. Instalovány jsou drivery o průměru 50 mm, impedance je dána hodnotou 32 Ohm, frekvenční rozpětí činí 18 Hz – 22 kHz a citlivost dosahuje úrovně okolo 98 dB. Novinka se na trhu objeví v průběhu března za cenu pohybující se pod hranicí 45 eur.

Tascam TH-11

Tagy Gibson epiphone Walrus Audio Laney vox Dimarzio Ernie Ball Music Man tama Dtronics Tascam

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY