Přejít k hlavnímu obsahu
Když vlastní tvorbu slyšíte stokrát, už jen těžko rozpoznáte, co je dobré a co ne. | Foto: archiv Tape01
Když vlastní tvorbu slyšíte stokrát, už jen těžko rozpoznáte, co je dobré a co ne. | Foto: archiv Tape01
Vojtěch Krpata -

Tape01: Singl Only Rain Knows dostal dobrou výchovu od Jakuba Halamy

Uplynul měsíc od vydání našeho nejnovějšího singlu Only Rain Knows, který pro naši kapelu Tape01 znamenal průlom ve studiové práci a spolupráci. Ve studiu jsme byli celkem potřetí, každopádně tentokrát to bylo poprvé se zkušeným hudebním producentem.

Podle čeho jsme vybírali producenta?

Pod singl se podepsal producent Jakub Halama, který patří k mladší generaci nadaných producentů. Hudbu, která je založena především na kytarových linkách, jako je ta naše v Tape01, má v krvi. Sám je totiž zkušený kytarista. Spolupráce tak byla jasnou volbou. Jakuba jsme potkali již díky předešlé studiové zkušenosti, kdy nám pomáhal doladit aranžmá songů z EP Halfway There.

Tehdy to ale ještě nebyla ta pravá spolupráce ve stylu kapela – producent. Jeho nápady se nám ale natolik líbily, že jsme si s ním o dva měsíce později domluvili schůzku, na které bylo hlavním tématem, jestli by nám chtěl pomoci s další studiovou nahrávkou, tentokrát už jako producent se vším všudy. V té době jsme věděli jen o pár lidech, se kterými bychom mohli spolupracovat, a tak jsme vybírali hlavně podle osobní zkušenosti, preference a známosti.

Mít doporučení, nebo přímo předešlou pozitivní zkušenost s člověkem, kterému chcete svěřit své hudební „dítě“, které potřebuje řádně vychovat, určitě uplatníme i při dalším nahrávání. V takovém případě totiž bude méně pravděpodobné, že ve studiu nastane jakýkoliv problém nebo osobní konflikt. Prostě víte, co od sebe navzájem očekávat. A nic víc si při takové spolupráci nemůžete přát.

Jak probíhala spolupráce s producentem?

Samotnému nahrávání předcházel výběr songu, který se bude studiově nahrávat. V první fázi jsme Jakubovi posílali nahrávky ze zkušebny, celkem asi deset písniček, které jsme postupně dotahovali do konce. Uvědomujeme si, že je důležité klást velký důraz na producentův názor, přesto jsme i my měli svého favorita, kterého jsme chtěli zcela určitě nahrát.

Je to ale právě producent, který nám může nabídnout objektivní pohled zvenčí. A to je samozřejmě žádoucí, protože když vlastní tvorbu slyšíte stokrát, už jen těžko rozpoznáte, co je dobré a co ne. Nakonec jsme se dohodli na užším výběru songů, které podle nás i Jakuba měly větší potenciál než ostatní – rozhodli jsme se nahrát celkem dvě písně, z nichž jedna byla právě Only Rain Knows. Dodnes toho rozhodně nelitujeme.

Po výběru songů k nahrání následovala druhá fáze, a to nahrání demo verze. Kapela si může demo nahrávky udělat samozřejmě i sama, ale pro Jakuba bylo podstatné nasát a zaznamenat naši atmosféru ve zkušebně, kde jsme mu songy zahráli naživo a poté je nahráli. V takovém případě dokáže producent lépe vnímat charakter písně a celé kapely, protože vidí a cítí, jak kapela hraje dohromady. V hlavě se mu pomalu rodí vize o výsledném zvuku singlu, který by tomu celému slušel nejlépe.

Následně jsme po několik týdnů všichni poslouchali demo verzi pořád dokola a přemýšleli, kam to celé dál posunout. Podle mě bylo klíčové se o každém nápadu a změně bavit a analyzovat možnosti. Je důležité nepropadat zarytému přesvědčení a přijmout fakt, že producent je tady od toho, aby skrze své zkušenosti posunul vaše dílo dál, než byste byli sami schopni. Na druhou stranu je důležité dát najevo svůj názor, například v případě, kdy cítíte, že při dané změně už se jako muzikant se skladbou nemůžete ztotožnit.

Poslední fázi bylo samotné nahrávání nástrojů a zpěvu. Klávesy a synťáky si Jakub nahrával sám ve studiu a posílal nám je k poslechu a k vyjádření názoru celé kapely. Podstatná je i debata o podobě finálního mixu – nejvíce debat jsme měli o jednotlivých elementech skladby a o tom, jak chceme, aby song Only Rain Knows zněl.

Co nepodcenit?

Doporučuji si při jakékoliv studiové práci nechat ohlídat výslovnost. Naši angličtinu nám kontrolovala například kamarádka, která s námi jeden den strávila ve studiu a pomáhala nám doladit co bylo potřeba.

Určitě také nepodceňte přípravu demo nahrávek a finálního pilování skladby. Čím lépe budete připraveni ještě před zapojením samotného producenta do procesu, tím lepší výsledek můžete očekávat.

Nakonec bych rád vyzdvihl fakt, že spolupráce s producentem vám zároveň otevírá dveře i k dalším lidem z branže. Můžete tak poznat spoustu šikovných lidí, kteří vám mohou v budoucnu pomoci. Třeba i s dalším singlem...

Tagy komunita Tape01

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vojtěch Krpata
Baskytarista a songwriting v kapele Tape01. Kromě hraní v kapele studuji Arts Management na Vysoké škole ekonomické v Praze. Aktivně se vzdělávám v hudební produkci.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY