Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Syntezátor Waldorf Iridium ve verzi Keyboard

Po loňské premiéře desktopového syntezátoru Iridium přichází firma Waldorf s verzí Iridium Keyboard, rozšířenou o další pokročilé prvky, zcela novou 49klávesovou polyfonní klaviaturu FATAR TP/8SK s polovyváženým aftertouch přítlakem, a modifikované ovládání, kdy ke každé funkci je přiřazen konkrétní potenciometr. To samozřejmě přináší rychlejší a pohodlnější editaci, zahrnující také šest volně programovatelných makro tlačítek, s jejichž pomocí mohou uživatelé definovat různé parametry z široké nabídky tohoto high-endového synthu.

Polyfonní aftertouch je přenášen individuálně pro každou zahranou notu, jednotlivé klávesy jsou ovlivňovány tlakem vyvíjeným každým prstem, čímž vznikají například individuální datové toky pro účely modulace, zatímco při monofonním (kanálovém) aftertouch budou všechny hrané noty reagovat stejně. Díky výkonnému Mod Matrixu, nabízejícího čtyřicítku nezávislých modulačních slotů, každý s individuálním nastavením parametrů Source, Amount a Destination, disponuje Iridium Keyboard nadstandardními modulačními možnostmi.

Daný model je také schopen zpracovávat data MPE (MIDI Polyphonic Expression), čímž umožňuje samostatně ovládat více parametrů různých not. Spontánní, polyfonní vytváření zvuku se tak ve výsledku blíží chování akustického nástroje. Integrovaný dotykový displej poskytuje interaktivní přehled o zvolené stránce režimu, aktivovaného prostřednictvím přidružených tlačítek LFOS, OSC 1, OSC 2, OSC 3, Filters, MOD a Effects.

Pro každý ze svých tří oscilátorů je připraveno pět různých modelů syntézy: Wavetable – jednocyklové vlny, Waveform – virtuální analog, Particle – klasický a granulární sampling, Resonator – manipulace s více různými vzorky a Kernels –tvorba až šesti dílčích oscilátorů z jedné jednotky, které lze propojit prostřednictvím FM a uspořádat do uživatelsky definovatelných konstelací.

Součástí výbavy je i trojice stereofonních digitálních flitrů aplikovatelných na každý hlas, další filtrace obsahuje sekce Former, nechybí šestice obálek, stejný počet LFO, 32krokový sekvencer, arpeggiator, uživatelská paměť s kapacitou 2 GB, tisícovka továrních zvuků, a uložit lze až 7000 presetů.

Synth je osazen dvěma jackovými vstupy a výstupy, sluchátkovou zdířkou, DIN konektory MIDI In/Out/Thru, porty USB-A/USB-B, slotem pro MicroSD karty, čtyřmi CV vstupy plus konektory Gate In, Trigger In, a Clock In/Out. Oficiální česká cena syntezátoru Waldorf Iridium Keyboard s robustním kovovým šasi, rozměry 851 x 355 x 110 mm a hmotností 14 kg atakuje hranici 70800 Kč. V prvním přiloženém videu demonstruje možnosti Iridia klávesista Matt Johnson z kapely Jamiroquai.

Tagy Waldorf Music Waldorf Iridium Keyboard

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY