Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 18.03.2017 - 00:01

Stereo overdrive EHX Operation Overlord

Newyorský výrobce efektů Electro Harmonix představil nový stereo overdrive EHX Operation Overlord, použitelný jak pro kytaru, basu tak i klávesy, jenž je schopen pokrýt zvukovou paletu počínaje téměř čistým boostem vhodným k nakopnutí vstupu lampových zesilovačů, přes široký a otevřený crunch nebo agresivnější fuzz až po sytý distortion s plnými středy a v této kategorii efektů nadstandardně masivními basy.

Elektronika krabičky, jejíž název, grafika i zelený armádní odstín odkazují na vylodění spojenců v Normandii (6. června 1944), je tvořena dvěma nezávislými okruhy Normal a Boost. První z nich je osazen kaskádovitým zkreslovacím obvodem využívajícím JFET tranzistory evokující sound a dynamiku elektronkových aparátů a sekce Boost, umístěná na vstupní části celého obvodu, vychází z klasických drivů typu Tube Screamer.

Známé ovladače gainu a hlasitosti jsou doplněny aktivními třípásmovými korekcemi, ovladačem Blend nastavujícím mix mezi čistým a efektovaným signálem, knoflíkem Boost volíme míru gainu tohoto modu a třípolohový páčkový přepínač Input LVL s režimy Hi, Normal a Lo je určen k nastavení vstupní citlivosti v návaznosti na typu použitého nástroje. Pro obě sekce jsou zde dva nášlapné footswitche Bypass a Boost s tichým chodem.

Kromě možnosti používat Boost v sérii s větví Normal se po přepnutí mini spínače uvnitř šasi nabízí také konfigurace Boost Independent, kdy je při aktivaci samotného Boostu z řetězce odebrán JFET obvod a vypuštěny funkce Gain a Boost (zbylé ovladače jsou i nadále funkční). Po sepnutí footswitche Bypass je řazení obou jednotek identické jako v předchozím nastavení. Díky duálním jackovým vstupům a výstupům zvládá krabička mono, stereo i tzv. true stereo zapojení (poslední z nich využijí hlavně klávesisté).

Electro Harmonix Operation Overlord Allied je všestranným typem zkreslení použitelným téměř se všemi elektrifikovanými nástroji, společně se stereem nabízí i funkci Boost s dvojicí modů a díky účinným aktivním korekcím je podle slov výrobce možno i z malého komba dostat mohutný zvuk s projekcí blížící se svým charakterem větším sestavám. Novinka by se měla na trhu objevit zřejmě v průběhu dubna, oficiální cena pro USA byla nastavena pod hranicí 150 dolarů včetně adapteru, který je součástí balení.

Tagy EHX EHX Operation Overlord
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY